Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı 20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

Ağızda dişlerin en arkasında yer alan bu dişler, yirmi yaş dişleridir. Alt ve üst çene de toplam dört adet yirmi yaş dişi bulunur. Yirmi yaş dişleri ağızdaki üçüncü azı dişi olarak bilinmektedir. Bu dişler ağızda en son çıkan dişlerdir. Genellikle on altı ila yirmi yaş arasında çıkmaya başlarlar. Tabi bu durum kesin değildir çünkü herkeste aynı zamanlarda çıkmaz ve yirmi yaş sonrası da çıktığı bilinmektedir. Bazen ise bu dişler hiç çıkmaz ve diş etine gömülü olarak kalır. Bazı insanlar hiç yirmi yaş dişi çıkarmazken, bazı kişiler dört tanesini de çıkarabilir. Bazı insanlarda ise bir kaç tane yirmi yaş dişi çıkmaktadır.

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

20 Yaş Dişleri Neden Çıkmaz?

Yirmi yaş dişlerinin diş etinde gömülü kalmasının birkaç nedeni vardır. Bunlardan biri çene yapısında yeterli alan olmamasından kaynaklı bu dişin çıkamamasıdır. Bir diğer nedeni ise kemik yoğunluğundan dolayı dişin çıkamamasıdır.

Gömülü Yirmi Yaş Dişleri Sorun Çıkarır Mı?

Diş etine gömülü kalan yirmi yaş dişleri ağız içinde problemlere neden olmaktadır. Bu gömülü dişler ağrı ve şişlik yapabilir. Bu dişler ağızda kistik oluşumlara neden olur ve çekilmesi gerekir. Lakin bu durum herkes için geçerli değildir çünkü bazı kişilerde gömülü dişler herhangi bir sorun oluşturmaz.

20 Yaş Dişleri Çekilmeli Midir?

Yirmi yaş dişleri eğer gömülü ise ve ağrı ya da kistik bir sorun yaratmamışsa çekilmesine gerek yoktur. Eğer diş çıkmış ve temizlenebilir halde, çürük oluşmamış ve diş eti ya da yanakları rahatsız etmiyorsa, yirmi yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Eğer yanakları ve diş etini varlığıyla rahatsız ediyorsa, temizlenmesi sorun oluşturuyor ve bu diş çürümeye başladıysa çekilmesi gerekmektedir. Eğer çarpık şekilde çıkmış yirmi yaş dişlerine sahipseniz, hem bu dişe komşu dişler rahatsız olur hem de bu diş temizlenemez ve çürümeye meyilli hale gelir. Bu durumda da yirmi yaş dişi çekilmek zorunda kalınır.

20 Yaş Dişi Ağız Kokusu Yapar Mı?

Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa (mide vb.) ağız kokusu, ağız bakımı ve sağlığı ile ilgilidir. Yirmi yaş dişleri en arkada ve kolay temizlenmeyen dişler olduğundan dolayı ağızda, kokuya neden olabilir.

20 Yaş Diş Çekimini Zorlaştıran Durumlar Nelerdir?

Bu dişlerin çekimi bazı durumlarda zor olabilir. Bunlar şöyledir: büyük dil, ileri yaş, obezite, yoğun kemik, ileri derece gömülü diş, öğürme refleksi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de ağız bakımının tam ve düzenli yapılması hem anne hem de bebek sağlığı için önemli...

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir? Sinüsler, anatomik açıdan çok önemlidir. Maksiller sinüsler kafa ağırlığını hafifletme ve ses oluşumu gibi görevlere sahiptir. Bu sinüsle azı dişlerinin üzerinde...

Son Yorumlar