Ana Sayfa İmplant Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

İmplant tedavisi dünyanın birçok ülkesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. İmplant uygulaması sonrası son derece olumlu sonuçlar elde ediliyor olsada, bazı ülkelerde bu tedavi yöntemi yasaklanmıştır.

Bu işlemin yasaklanmasının temel sebebi ise implant yapımının zararlı olması değil, işlem sırasında kullanılan malzemelerin belli başlı bazı riskler taşımasıdır. Bu durum, insanların akıllarına bazı şüpheler getirmektedir. Örneğin Amerika’da diş implantlarının yasaklanması, implant yaptıracak insanlar arasında çeşitli sorular akla getirmektedir.

Amerika’da diş implantlarının yasaklanmasının sebebi de işlemin kendisi değil, kullanılan ürünlerin kalitesinin ve diş implantı üretimi yapan markaların ürettikleri ürünler içerisinde bulunan porselen veya titanyum alaşımlı metaller yerine, dişlere zarar verebilecek ürünler kullanma ihtimalidir.

Eğer implant tedavisinde kaliteli malzeme kullanılmazsa çok ciddi sağlık sorunları yaşanır. Örneğin saf titanyum yerine daha ucuz ve implant maliyetini azaltacak malzemeler kullanılırsa, çene kemiğinde kırılma ve zaman içinde kemik erimesi yaşanabilir. Hatta yine malzeme kalitesinde daha ucuz alaşımlı maddeler kullanılması halinde ilerleyen dönemlerde kansere bile sebep olmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle dental sektöründe birçok ilerleme olmuştur. İnsan hayatını olumlu anlamda ileriye taşıyan bu gelişmeler maalesef bazı durumlarda kötü sonuçlar doğurmaktadır. CE sertifikalı ve lisanlı ürünler üreten birçok firma daha açılmıştır ve sektörde üretim yaparak implant fiyatlarında düşüş sağlanmıştır.

Ülkemizde yerel implant üretimi de yapılmaktadır. Fakat tüm bunların yanında merdiven altı üretim yapan yerler türemiştir. Bu yerlerde yapılan üretim sırasında maliyeti düşürmek için ucuz malzeme kullanılmakta ve insan sağlığına zararlı ürünler ortaya çıkmaktadır.

Ucuz malzeme ile yapılan ve doğru alaşım kullanılmayan ürünle ağız içinde bakteri oluşumuna neden olmakta ve enfeksiyon riskini ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda merdiven altı üretimle elde edilen ürünler ağız yapısına göre üretilmediği için ağza tam uyum sağlanmaz ve implant işlemi sonrası ağız ürünü atar ve birçok sağlık problemine yol açar.

Ülkemizde İmplant

Ülkemizde ise diş implantı oldukça gelişmiş bir alan olduğu için bu tür riskler çok azdır. Hatta dünyanın birçok ülkesinden binlerce hasta, ülkemize gelerek implant tedavilerini Türkiye’de yaptırmaktadırlar.

İmplant yapımının Amerika’da yasaklanmasına sebep olan temel sorunlar maalesef ülkemizde de yaşanabilir. Fakat iyi bir araştırma sonucunda, doğru ve lisanlı malzemeler ile hijyenik ortam sağlayan kliniklerde, uzman bir ekim gözetiminde diş implantınızı yaptırmanızın hiçbir sakıncası yoktur.

Diş implantında riskleri en aza indirmek için yapmamız gerekenler

  • Dişinizi yaptıracağınız doktorun tecrübesi ve tedavi uygulanacak yer hakkında araştırma yapmalısınız.
  • Size uygulanacak implant modeli ve markası hakkında internette araştırma yapmalı, ürünün alaşımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sertifikalı ve lisanslı ürünleri tercih etmelisiniz.
  • İmkanınız varsa, daha önce bu tedavinin uygulandığı bir kaç kişi ile görüşüp kendinizi bu sürece hazırlayabilir, doğru marka, hekim ve klinik seçimi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar