Ana Sayfa Sağlık Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar?

Bebekler doğduklarından çok kısa bir süre sonra diş çıkarmaya başlarlar. Bu süre ortalama olarak, altı ya da yedi aylıkken, bebekler ilk dişlerini çıkarırlar. Bazı bebeklerde daha erken dönemlerde, bebek daha üç ya da dört aylıkken diş çıkarma görülebilir. Bazı durumlarda ise bebeğin ilk diş çıkarma süresi on iki ila on altı aylıkken görülür.

Diş çıkarma işlemi bebekler içinde, ebeveynler içinde de zorlu ve uzun bir süreçtir. Çünkü bebeklerde tüm dişlerin çıkması, yirmi yedi ila yirmi dokuzuncu aya kadar devam eder. Bebekler bu dönemde normal zamanlarına göre daha huysuz olabilirler.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler, diş çıkarma döneminde genel olarak çok zor bir süreç yaşarlar. Bu süreçte; ağızda tükürük çoğalması, iştahsızlık, huysuzluk, uykusuzluk, ağız çevresinde döküntü, çeşitli eşyaların ısırılması gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Yukarıdaki belirtiler diş çıkarmaya işaret olup, bu belirtileri görmenizin ardından ancak iki ya da üç ay içerisinde dişin çıktığını görebilirsiniz.

Bebekler Diş Çıkarma Zamanında Ateşlenir Mi?

Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde yukarıda da bahsedilen belirtilerin yanında ateş de görülebilmektedir. Ateş derecesi otuz yedi dereceye kadar normal karşılanır. Ateş ile birlikte bazı bebeklerde ishal de görülebilir. Eğer bebeğiniz diş çıkartırken, aynı zamanda hem ishali hem ateşi var ise ve ateşi otuz yedi derecenin üzerinde ise doktorunuzla görüşmeniz yararlı olabilir. Çünkü bu belirtiler, diş çıkarma sırasında görülüyor da olabilir, başka bir hastalığın diş çıkarma zamanına denk gelmesi ile de görülüyor olabilir. Aynı zamanda bu üç belirti birlikte yaşandığında, bebeğinize ağır gelebilir. Bu sebeple doktorunuzla görüşüp, belirtileri hafifletme yoluna gitmeniz bebeğinizin rahatlaması için önemlidir.

Diş Çıkarma Sürecinde Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

Diş çıkarma döneminin en çok dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken noktası, bebeğinizin diş etlerinin çok hassas olduğudur. Bebekler bu dönemde yemek yemeyi bile reddedebilir ve bunun sonucunda iştahsızlık yaşar ve kilo alımı hızı düşer. Ek gıdaları reddeden bebekler için bu dönemde uygulanacak en iyi ve yeterli beslenme şekli, anne sütü ve mamalar olacaktır. Bu durum karşısında endişelenmenize gerek yoktur. Her bebek bu durumları yaşamaktadır. Bu sebeple bebeğinizi yemek yemesi için zorlamamalısınız. Bu süreçte bebeğinizi rahatlatacak en önemli şey sudur. Bunun yanında soğuk meyve püreleri de bebeğinizin ağrılarını azaltacaktır. Meyve ve su tüketimi bebeğinizin vitamin ve sıvı ihtiyacının da karşılanmasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar