Ana Sayfa İmplant Çene Kemiği Olmayanlara İmplant Yapılabilir mi?

Çene Kemiği Olmayanlara İmplant Yapılabilir mi?

Çene Kemiği Olmayanlara İmplant Yapılabilir mi?

Diş implantı uygulaması uzun yıllardır diş tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu operasyonda eksik diş kaybının önüne geçilir. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar sayesinde eksik diş problemi çözülmüş olur. İmplant yaptırmak için çene kemiğinin yeterli olması gerekir. Çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda implant işlemi gerçekleşemez. Çene kemiği yetersizliği, orjinal dişlerin erken kaybedilmesiyle veya bazı diş eti problemlerinden sonra alt çene ve üst çene olmak üzere, çene kemiğinin erimesine neden olmaktadır. Bu durumlarda diş eti, bulduğu boşluklara doğru genişler.

Ağız içinde diş implantı yaptırılacak alt ya da üst çenede yeterli kemik ya da hiç kemiğin olmaması durumlarında anestezi kullanılarak, çene kemiği yüksekliği ve kalınlığının arttırılması sağlanan bir operasyon yapılır. Diş eti kesilerek çene kemiğini açılır ve buraya kemik tozu takviyesi yapılır.

Sinüs boşluğuna doğru genişleyen dokunun varsa bunun da tedavi edilmesi gerekir. Böyle durumlarda sinüste yükseltme işlemi yapılır.

İmplant için diş röntgeni

Üst çenede ortaya çıkan kemik yetersizliği ya da eksikliği nasıl giderilir?

Üst çenede kemik yetersizliği, birçok sebeple ortaya çıkabilir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: ağızda, üst çenede yer alan ve doğumla birlikte gelmiş olan boşlukların bulunması, sahip olunan dişlerde aşırı büyük bir kist varsa, bu kistin kemiği eritmesi ya da daha önceden üst çenenin arka kısmında yapılmış diş çekimlerinin, üst çenede kemik erimesi problemlerine neden olması.

Çene kemiği yetersizliğiniz varsa diş hekiminiz önce bu durumu çözmek için bir operasyon yapması gerekir. Sonrasında implant işlemi uygulanır. Bazı durumlarda çene kemiğinin erime miktarına bağlı olarak hem kemik oluşumu sağlanırken hem de aynı zamanda implant uygulaması gerçekleştirilebilir.

Alt Çenede Ortaya Çıkan Kemik Yetersizliği Ya Da Eksikliği Nasıl Giderilir?

Diş implantı işlemi yapılırken en çok karşılaşılan kemik problemi alt çene kemiği erimesi ile birlikte burada bulunan sinirlere yaklaşılması problemdir. Alt çenedeki kemik yetersizliği de, üst çenede olduğu gibi çene kemiğine kemik tozu eklenmesi ile giderilir ve sonrasında implant uygulaması yapılır.

Kemik Çoğaltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş implantı yaptırmak için yeterli çene kemiğine sahip olmak gerekir. Yeterli kemiğe sahip olunmadığı durumlarda, kemik çoğaltma işlemi yapılmak zorundadır. Kemik çoğaltma işleminin bir diğer adı da kret ogmentasyondur. Diş implantının yapılabilmesi için yeterli kalınlıkta ve yükseklikte diş kemiğine ihtiyaç duyulduğundan, kemik çoğaltma işlemi sırasında bu eksiklik giderilir ve çene kemiği yükseltilerek, kalınlaştırılır. Bunun için cerrahi bir işlem yapılır. Hastanın kendi kemiği işlemde kullanılabildiği gibi, özel üretim kemiklerde kullanılarak kemik çoğaltma işlemi gerçekleştirilir.

Bazı durumlarda ise çene kemiğine yeni bir kemik eklenir. Bunun dışında çene kemiği yarılarak, arasına implant da yerleştirilebilir. Kemik tozu kullanıldığında, var olan çene kemiği ile birleşmesi beklenir ve sonucunda kemik oluşumu başlar. Bunun ardından diş implant işlemi yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar