Ana Sayfa Sağlık Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Corona virüsündeki son durum nedir? Ve kimlerde görülür? Virüs hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Corona Virüsten Korunmanın Yolları

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsünden korunmak için başta Vuhan olmak üzere pek çok şehir karantina altına alınmıştır. Virüsten kurtulmanın en iyi yolu kalabalık yerlerden uzak durmak, maske takmak ve kişilerle yakın temasta olmamaktır. Eğer eller yolu ile birine temasta bulunuyorsanız mutlaka sıcak su ve sabun ile ellerin iyice yıkanması gerekir. Corona virüs, Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde, Avrupa ülkelerinde ve son olarak İran’da görülmeye başlamıştır. Çin’e ya da diğer ülkelere seyahat eden kimseler nefes arlığı gibi sorunlardan şikayet ediyorsa 2 hafta boyunca uzman doktorlar kontrollerinde tutulmalıdır.

Corona Virüsü Nedir?

Corona (korona) virüsü, hayvanlarda görülen bir virüs türüdür. Corona virüs hayvanlardan insanlara bulaşır fakat bu durum çok nadirdir. Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı paniğe sürükleyen bu virüs üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Uzmanlar, Çin’de ortaya çıkan bu virüsün kaynağının yılanlar olduğunu belirtmiştir.

Corona virüsü üst solunum yolu enfeksiyonları ile ortaya çıkmaktadır. Belirtileri tıpkı bir gribal enfeksiyon gibi ortaya çıkmaktadır. Çin’deki Vuhan kentinde ortaya çıkan corana virüsü, pek çok kişinin ölümüne neden olmuştur. Dünyadaki pek çok ülke Çin’e seyahat yasağı getirmiştir.

Corona Virüsü Anlık Olarak Nereden Takip Edilir?

ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi yayınlamış olduğu harita ile Çin Wuhan kentinden başlamış dünyanın bir çoğuna yayılan salgını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz. Hangi ülkelerde görüldüğünü, hangi ülkelerde kaç kişiye yayılmış olduğunu, toplam vaka sayısı ve kaç kişinin hayatını kaybettiğini anlık olarak takip edebiliyorsunuz.

Corana Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corana virüsü, tıpkı gribal enfeksiyon gibi damlacıklar yolu ile bulaşmaktadır. Hapşırma, öksürük ve tokalaşma gibi durumlar sonrası bulaşmaktadır. Yine kapalı mekanlarda hastalığın bulaşma seviyesi yüksektir. Üst solunum solu ile bulaşan hastalık, tüm vücuda kısa sürede tüm vücuda yayılır, hastalıktan ölenlerin çoğu alt enfeksiyon sebebi ile ölmüşlerdir.

Corana Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Corana virüsü belirtileri mevsimsel grip gibi ortaya çıkmaktadır. Bunlar ise;

  • Kişilerde ani ortaya çıkan iştahsızlık,
  • Kilo kaybı yaşanması,
  • Yüksek ateş,
  • Halsizlik,
  • Karın bölgesinde yüksek oranda şişkinlik,
  • Gözlerde şişlik,
  • Gözlerde az ve bulanık görme,
  • Gözde renk kızarıklık ve renk değişimi,
  • Burun akıntısı,
  • Denge bozuklukları

Corona Virüsünün Tedavisi Var mı?

Corona virüsü tedavisi, şuana kadar bulunamamıştır. Hastalığa karşı iğne ya da aşı geliştirme aşamaları tamamlanmamıştır. Yine gribal enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotik ilaçlar hastalığa cevap vermemektedir. Bu nedenle hastalığa yakalanan kişiler dinlenmeli, dengeli beslenmeli ve bol su tüketimi yapmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar