Ana Sayfa İmplant Dikişsiz İmplant

Dikişsiz İmplant

Dikişsiz İmplant

Dikişsiz implant, kapalı cerrahi işlemle gerçekleştirilen bir  implant tedavisi çeşididir. Hastanın çene kemiği genişliği ve uzunluğu yeterli ise dikişsiz implant tedavisi uygulanabilir.

Hastaya dikişsiz implant işleminin yapılıp yapılamayacağını öğrenmek için üç boyutlu film çekilmesi gerekmektedir. Bu film sonucunda, diş hekimi onay verirse, dikişsiz İmplant tedavisi işlemi hastaya uygulanır.

Dikişsiz implant

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Dental alanda gerçekleşen teknolojik ilerlemeler sayesinde implant işleminde diş eti kesilmeden ve dikiş atılmadan kapalı bir cerrahi operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Dikişsiz implant işleminde yapılan cerrahi müdahalenin süresi, geleneksel implant işlemlerine göre neredeyse dörtte bir süreye düşer.

Bu implant çeşidi sayesinde implant vidası yerine daha düzgün konumlandırılır.  Bu sayede uzun vadede ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar en aza indirilir.  ileri cerrahi metodları kullanılacak hastalarda cerrahi işlemler yakılarak sonuç alınması dikişsiz eklemler sayesinde gerçekleşir.

Dikişsiz İmplant Uygulaması Sonrası Ortaya Çıkan Durumlar Daha Hafiftir

Dikişsiz implant sayesinde hasta kolay kısa sürede iyileşir. Dikiş atılmadığı için bu işlem sonrasında diğer implantlarda görülen kanama, ağrı ve şişlik gibi durumlar daha az boyutta seyreder. Bu implant tedavisi sonrasında elde edilen sonuçlar diğer implant tedavilerine göre daha olumludur.

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Dikişsiz implant uygulamasının  dezavantajlarından biri yeterli kemik yoğunluğuna ve genişliğine sahip olmayan kişilerde uygulanamamasıdır. Bunun yanında bu  implant tedavisi, geleneksel implant tedavisine göre daha maliyetlidir.

İyi bir hastane ve tecrübeli bir diş hekimi eşliğinde yapılmayan dikişsiz implantlar sonucunda olumlu bir tedavi gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle tedavi olduğunuz hastanenin teknik sistemlerinin ilerlemiş olması, alanında uzman ve tecrübeli bir diş hekimi ile çalışmanız yararınıza olacaktır.

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dikişsiz implant tedavisinde en önemli işlemlerden biri üç boyutlu görüntü veren  film çekimidir. İmplant tedavisinde genel olarak kullanılan panoramik röntgen, 2 boyutlu sonuç verdiği için bu implant tedavisinde yeterli değildir. Çünkü bu röntgenler de kemiğin derinliği ve çapı ölçülemez. Üç boyutlu çekim yapabilen görüntüleme sistemleri dikişsiz implant yapılacak çene kemiği hakkında sonuçları görebilmeyi sağlar.

Üç boyutlu film çekiminden sonra diş hekimi çıkan sonuçları cerrahi guide hazırlama programı adı verilen sisteme yükler.  Bu sayede sonuçlar analiz edilir ve hastaya uygulanacak implantın açıları ve ölçüleri belirlenir. Tüm implant markaları kapalı cerrahi işlemi olan dikişsiz implant tedavisine uygun değildir.  Bu alanda özel üretim yapan markalar bulunmaktadır.

Dikişsiz İmplant İşleminde Plak Hazırlanması

Yapılan teknik ölçümler sonucunda implant hazırlanır. İmplantın hazırlanması sonrasında veriler özel bir sisteme aktarılır ve cerrahi şablon oluşturulur. Oluşturulan bu şablon sayesinde implantların nereye yerleştirileceğini ve nasıl yerleştireceğini hakkında bilgi verecek bir plastik plak oluşturulur. Bu plak üzerine gerekli delikler açılır, sonrasında bu plak dezenfekte edilir ve cerrahi işlem için hazır hale getirilir.

Dikişsiz Diş İmplantında Cerrahi Aşama

Hazırlanan plastik plak ağız içine yerleştirilir. Plaktaki deliklere göre derin olmayan oyuklar açılır. Kemikte gerekli aşındırmalar yapılır  ve bu sayede protez dişler takılırken yeterli boşluk oluşturulmuş olur. İşlem bitiminde dikiş atılmasına gerek kalmaz. Ağızda diğer implant işlemlerine göre daha az şişlik meydana geldiği için protez diş ölçüsü daha sağlıklı alınır.

Dikişsiz İmplant Tedavisinde Protez Diş Aşaması

Kapalı cerrahi sistemle gerçekleştirilen dikişsiz implant tedavisi sonrası protez ekleme işlemi, diğer implant işlemleri ile aynı şekilde gerçekleştirilir. Dikişsiz implant işlemi sayesinde daha doğru sonuçlarla ölçüm yapılabildiği için, daha estetik bir diş görünümü elde edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar