Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş eti kanaması birçok insanın yaşadığı çok ciddi bir problemdir. Diş eti kanamasını önlemenin en etkili yolu ise düzenli ağız bakımı yapılarak ağız hijyenini sağlamaktır.

Düzenli olarak dişleri fırçalamak tek başına ağız hijyenini sağlamakta eksik kalabilir. Bu yüzden diş ipi kullanmak, gargara yapmak ve düzenli olarak diş hekimi ziyaretlerinde bulunmak diş etinizin sağlığını korumada önemlidir. Doktor kontrolü sırasında dişlerinizde varsa diş taşları da temizlenir ve böylece diş eti kanamalarının önüne geçilmiş olur.

Diş eti kanaması

Diş Eti Neden Kanar?

İnsanların çoğu dişlerini fırçalarken diş etine baskı uygulamaktadır. Bu baskılar zamanla diş etine zarar verir. Yanlış ya da eksik yapılan diş fırçalamaları, ağızda bakteri oluşumuna neden olur. Bu durum da diş eti kanamalarına sebebiyet verir. Düzenli ve doğru fırçalama ile diş eti kanamalarının önüne geçebilirsiniz.

Düzenli ağız bakımı yapıyorsanız ve buna rağmen diş eti kanamaları devam ediyorsa problem sizin eksik ya da yanlış yaptığınız bakımdan kaynaklı olmayabilir. Diş eti kanamaları, diş eti hastalıklarının belirtisi de olabilir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız muayene olmanız önemlidir. Unutmayın, sağlıklı diş etinde kanama görülmez.

Sağlıksız Beslenme De Diş Eti Kanamasına Neden Olabilir

Diş eti kanamalarına sebep olan birkaç dış etkende bulunur. Bunlardan biri sağlıksız beslenmedir. Örneğin işlenmiş gıdalar diş eti üzerinde tahriş edici etkilere sahiptir. Bu sebeple düzgün ve sağlıklı beslenmek önemlidir.

Diş Eti Kanamaları Nasıl Önlenir?

C ve K vitaminleri kanama üzerinde olumsuz etkili olduğu için bu süreçte kullanılmamalıdır. Antiseptik özelliği ile tuzlu su ile yapılacak gargaralar, diş eti kanamalarını hafifletici etkilere sahiptir.

Balın da diş eti iyileştirmede yararlı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi kanamadır. Bu kanamalar dişinizi fırçalarken ya da kendiliğinden ortaya çıkabilir. Diş eti kanaması, diş eti hastalığına işaret eder ve bu durumun önüne geçmek için diş hekimi ile görüşmeniz mecburidir.

Ağızda kötü bir tat varsa, ağız kokusu problemi yaşıyorsanız, diş etlerinde renk değişimi varsa, şişlik bulunuyorsa, diş etlerinde kaşıntı veya karıncalanma oluyorsa ya da dişlerinizin sallandığını hissediyorsanız diş eti problemi yaşıyorsunuz demektir. Diş eti hastalıklarında sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı aşırı hassasiyet de gözlemlenmiştir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti hastalıklarını ilk aşamada fark etmek tedavi için önemlidir. Böylece ağız temizliğine dikkat ederek ve doktorunuzun da müdahalesi ile kolayca hijyen sağlayarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Düzenli doktor kontrolü kolay bir diş eti tedavisi sağlar.

İleri seviye bir diş eti rahatsızlığı için periodontal operasyon gerekir. Bu seviye bir diş eti problemi; diş etinin çekilmesi ile başlayan ve iltihaplanıp, büyümesi ile devam eden bir sorunu ortaya çıkarır. Bu sürecin ilerlemesi de diş kayıplarından, çene kemiği erimesine kadar ciddi problemleri ortaya çıkarır. Bu sorunları tedavi eden periodontal operasyon, cerrahi bir müdahaledir.

Diş Eti Problemlerinde Periodontal Tedavi Nasıl Uygulanır?

İleri seviye de diş eti sorunu yaşayan hastalar için kullanılan bu tedavi yönteminde hastaya lokal anestezi verilir. Sorun sadece diş eti ile sınırlı kalmış ise büyüyen diş eti kesilir ve bölgeye dikiş atılır. Bu tedavi sonucunda doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Daha ileri seviyede bir diş eti problemi yaşayan hastada ise diş eti yanında çene kemiğine ve dişlere de müdahale edilen bir süreç işletilir.

Önceki İçerikYerli İmplant Fiyatları
Sonraki İçerikRobotik İmplant Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar