Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Fırçası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Fırçası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Fırçası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız bakımının en önemli aşaması, günlük olarak yapılması gereken diş fırçalamadır. Hatta gün içerisinde en az iki kez dişlerin fırçalanması, ağız bakımı ve hijyeninin sağlanması, çürüklerin ve diş kayıplarının önüne geçilmesinde önemlidir. Diş fırçalamada en önemli nokta doğru diş fırçasının seçilmesidir. Günümüzde ağız ve diş yapısına, hassasiyetine göre birçok farklı yapıda diş fırçası bulunmaktadır. Diş fırçası seçimi için kendi diş yapınızı iyi gözlemlemeniz ve ihtiyaçlarına göre diş fırçası seçimini yapmalısınız.

Diş Fırçası Seçiminde Diş Hassasiyeti Önemlidir

İnsanların ağız yapısına göre diş fırçasında ihtiyaç olunan özellikler değişmektedir. Bunlardan en önceliklisi hassas dişlerdir. Birçok insan hassas dişlere sahiptir. Hassas dişlere sahip olan insanlar için özel diş fırçaları kullanmak önemlidir. Günümüzde birçok diş fırçası ortak amaçlarla hizmet etmekteyken daha özel durumlar için özel olarak tasarlanmış diş fırçaları bulunmaktadır.

En Uygun Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Diş fırçası yumuşak naylon kıllardan yapılan bir üründür. Diş fırçası seçiminin en önemli iki noktası fırçanın başlığının özelliği ve diş fırçasının yapıldığı malzemedir. Günümüzde en çok üretilen ve kullanılan diş fırçaları orta sert ve sert kıl yapısına sahip diş fırçalarıdır. Lakin diş yapısını korumak için kullanılması gereken fırça kılı yapısının, yumuşak sertlikte ve hatta ekstra yumuşak sertlikte olması gerekir. Sert kıllı diş fırçaları uzun süre kullanıldığında diş minelerine zarar verebilir. Unutmayın, önemli olan diş üzerinde yer alan plağın ağızdan atılmasıdır ve bunu yumuşak kıllı diş fırçaları da rahatlıkla yaptığı için tercihinizi bu kıllara sahip diş fırçalarından yana kullanabilirsiniz.

Diş Fırçası Kıllarının Uzunlukları Önemlidir

Diş yüzeyinin  inişli çıkışlı bir yapısı bulunmaktadır. Bu sebeple diş fırçası kıllarının tekdüze bir uzunlukta olması, diş plağı giderilmesini önlemekte eksik kalabilir. Diş fırçası kıllarının da inişli çıkışlı, farklı uzunluklarda olması, diş plağı gidermede önemlidir. Bu sebeple diş fırçası seçiminde kıl uzunluğuna dikkat etmeniz önemlidir.

İyi sonuçlar alınacak diş fırçaları kılları, uç boyunca genişletilmiş olanlardır. Çünkü bu kıl yapısına sahip diş fırçalarının ağızda en arka kısımlara da erişmesi kolaydır. Böylece ağız temizliği eksik bırakılmadan, gerekli temizlik yapılmış olur. Bunun yanında bu genişletilmiş uç yapısındaki kıllar sayesinde diş macunu, tüm dişler üzerinde gezdirilebilir. Bu sayede her dişe, diş macunu ulaşmış olur ve yüzde yüz temizlik sağlanmış olur.

Diş Fırçasını Sadece Dişler İçin Düşünerek Almayın

Diş fırçaları sadece dişlerin temizliğinde değil, diş çevreleri temizliği içinde kullanılmaktadır. Bu sebeple seçeceğiniz diş fırçasının yan özelliklerine de dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Oral kavite olarak adlandırılan ağız içi bölgelerinin de temizlenmeye ihtiyacı vardır. Oral kavite denen bölgeler; dişler, diş etleri, dilin ön tarafı, dil altı ve tabanı, ağız tavanı olarak bilinen damak, dudak arkası ve yanakların iç kısmını ifade eder. Bu sebeple seçeceğiniz diş fırçalarının, dil ve yanaklar için temizlik öğesinin bulunması önemlidir. Diş fırçalama işlemi sonrası dil üzerinde bulunan plak ve bakterileri, diş fırçası başının arkasına konan tırtıklı yapı ile temizleyebilirsiniz. Bu tırtıklı alan sayesinde sadece dil değil, yanak içleri, dudak arkası, diş etleri gibi birçok alanı temizleyebilirsiniz.

Diş fırçası seçiminde dikkat etmeniz gereken uygunlukta ve yapıda diş fırçası kullanımda bulunursanız, ağız bakımınızı ağız içi tüm elemanları temizleyerek devam ettirirseniz, herhangi bir diş sağlığı problemi, ağız kokusu yaşamazsınız. Hala kendinize uygun fırçayı bulamadıysanız, diş hekiminizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar