Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimine Gitmekten Korkmayın

Diş Hekimine Gitmekten Korkmayın

Diş Hekimine Gitmekten Korkmayın

Sağlıklı bir ağız ve diş için, diş hekimi ile sürekli görüşmeler yapmak gereklidir. Ağız içinde herhangi bir sorun olmaması durumunda bile bir yıl içerisinde en az iki kez diş hekimine kontrole gidilmelidir. Diş hekimine ihtiyaç duyulan anlarda bile diş hekimine gitmek istemeyen kişi sayısı çok fazladır. Her dört kişiden biri, diş hekimi korkusu yüzünden doktora gitme işlemini erteliyor. Bu ertelemeler yüzünden basitçe halledilebilecek problemler bile diş kayıpları ile sonuçlanabiliyor.

İleri düzeyde yaşanan korkular aslında yersizdir. Çünkü teknolojinin ilerlemesi ile birlikte lokal anestezi ve hatta genel anestezi de kullanılarak hastalar konforlu bir şekilde diş tedavilerini gerçekleştirebiliyorlar.

Diş Hekimi Korkusu: Dentofobi Nedir?

Diş hekimi korkusu, dentofobi olarak adlandırılmaktadır. Dentofobi, kişinin direkt kendi yaşadığı diş tedavisi tecrübesi ya da dolaylı olarak başka birinin yaşadığı diş tedavisi tecrübesinden etkilenmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Tedavi sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan acı, ağrı, travmatik başka durumlar sonucu diş hekimi korkusu ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanında hastalar tedavi sırasında çekimser olabilirler. Bu noktada diş hekiminin ilgisiz ve soğuk davranışları, hastalar üzerinde tedirginlik yaratabilir. Diş hekimine duyulan korku az ya da çok, ne ölçüde olursa olsun, diş hekimin davranışı ibrenin olumlu alana dönmesinde çok etkilidir. Tam tersi durumda da korku az olsa dahi diş hekiminin tavırları ve ilgisi hastanın korkusunun artmasına neden olabilir.

Çevresel Etkiler Diş Korkusu Yatabilir

Hastanın diş hekimi korkusu çevre etkisiyle de ortaya çıkabilir. Çocukların diş hekimi ile korkutulması dentofobi oluşumunda önemli bir etkendir. Medya aracılığıyla  diş tedavisinin korkutucu olduğunun aktarılması da dentofobi yaratmaktadır. Diş hekimi korkusu, olumsuz tecrübeler yaşamış kişiler tarafından anlatıldığında, etkilenen insanlar ve özellikle çocuklar diş hekimi korkusu yaşamaktadır. Bunun yanında diş hekimi korkusu yaşayan anne babalar da çocukları üzerinde bu korkunun oluşmasına neden olabilir. Unutmayın siz korkarsanız, çocuklarınızda korkar.

Diş Hekimi Korkusu Yaşayan Kişiler İçin Tavsiyeler

Diş hekimi korkusu olan hastaların, anestezi ile tedaviyi hissetmeden yaptırabileceklerini bilmeleri gerekmektedir. Bunun yanında teknolojinin ilerlemesi ile sedasyon yöntemi ortaya çıkmış ve bu ileri teknik sayesinde korkmanıza gerek kalmamıştır. Diş hekimi seçiminiz de çekinceleriniz üzerinde çok etkilidir. Sizi güvende hissettirecek, iletişimi etkili bir hekim korkularınızı bastırmanızda yardımcı olacaktır. Diş tedavisine başlamadan önce diş hekiminden  yapılan tüm işlerin içeriğini öğrenmeniz de, size iyi gelecektir. Diş hekimi korkusu yaşayan kişilerin, uygulanacak her işlemden haberdar olması korkular üzerinde olumlu olarak etkilidir.

Diş hekiminize korkularınızdan bahsetmeniz çok önemlidir. Böylece işlem sırasında iyi hissetmediğiniz anlarda, tedavinin durması için işaret verebilir ve kısa bir ara ile tekrar iyi hissedebilirsiniz. Ara vermeniz rahatlamanızı sağlayacak, anlık kaygılarınızın hafiflemesini kolaylaştıracaktır.

Randevularınızı Erken Saate Alın

Randevunuzu erken saatlere almanız da rahat bir tedavi işlemi geçirmenizi sağlayacaktır. Çünkü ilerleyen saatlerde randevunuzu düşünerek strese girebilirsiniz ve gün içinde yaşadığınız başka streslerle de kaygılarınız ve korkularınız artabilir. Diş tedavisi yaptıracağınız yeri ve hekimi iyice tanımanız da sizi rahatlatacaktır. Kliğin başarısı, temizliği, hastalarla kurulan iletişimi ne kadar iyi ise hastanın korku düzeyinde düşüş sağlaması o kadar kolaydır.

Diş tedavileriniz birkaç basamaktan oluşuyor ise diş hekiminiz ile görüşüp bu basamakları ayrı zamanlarda yaptırmak sizin daha kolay bir tedavi süreci gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Çünkü işlemleri tek seferde yaptırmak işlemin süresini uzatacaktır ve hastanın stres durumu üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar