Ana Sayfa İmplant Diş İmplant Çeşitleri

Diş İmplant Çeşitleri

Diş İmplant Çeşitleri

Diş İmplantı son yıllarda diş kaybı tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Titanyumdan yapılan diş köklerinin, cerrahi bir müdahale ile çene kemiğine yerleştirilmesi işlemine diş implantı  denir. Teknolojinin hızla gelişimi implant alanında olanakları her geçen gün daha da ileri taşımaktadır. On yıl öncesine bakıldığında sadece bir implant çeşidi ile karşılaşabilecek, günümüzde çok çeşitli implant modelleri mevcuttur. Günümüzde en yaygın kullanılan implant çeşidi vidali modellerdir.

İmplantın çeşidi, hekim tarafından uygulamanın yapılacağı yerin özelliklerine göre belirlenir.

Diş implant çeşitleri

Günümüzde Kullanılan İmplant Çeşitleri Şöyledir;

  1. Endosseöz (Endostal) İmplantlar
  2. Endodontik İmplantlar
  3. İntramukozal İnsertler
  4. Subperiostal İmplantlar
  5. Transosseöz (Transmandibular) İmplantlar

 

  1. Endosseöz İmplantlar

Bu implant çeşidi bir veya birden fazla dış kaybı yaşayan hastalara, tavsiye edilen üründür. Çene kemiğinin içine entegre edilerek uygulanır. Bu sebeple kemik içi implant modeli olarak da bilinmektedir. Endosseöz İmplant, en sık kullanılan implant çeşididir. Endosseöz implantları da kendi içinde dört çeşide ayrılabiliriz. Uygulama sıklığına göre bunlar; Vida İmplantı, Blade İmplantı, Silindirik İmplant ve Vent İmplantlar olarak adlandırılır.

  1. Endodontik İmplantlar

Bu implant türü genellikle çok zayıf olan diş köklerini güçlendirmek için kullanılır. Doktorunuz tarafından önerilmesi durumunda yapılacak bu implant, uzun süre güçlü diş köklerine sahip olmanızı sağlar ve yaşam kalitenizi arttırır.

  1. İntramukozal İnsertler

Teknolojik gelişmeler implant modelleri üretiminde çok önemlidir. Bu sebeple İntramukozal İnsertler, günümüzde çok sık kullanımı olmayan bir modeldir. İntramukozal İnsertler çoğunlukla diş protezlerinde kullanılır. Ortodontik tedavinin devamında gerçekleştirilen tedavi işlemi sırasında gerek duyulduğu takdirde kullanılabilir.

  1. Subperiostal İmplantlar

Subperiostal İmplant modelleri hastanın çene kemiğine uygun olarak üretilen implantlardır. Hastanın çene ölçüleri alınarak hazırlanır. Hastanın ihtiyaçlarına uygun olarak yapılan bu implantların en önemli özelliği, dişe yapılan baskıyı eşit miktarda dağıtmasıdır. İnce ve metal bir karışımdan yapılan bu implant çeşidinin görüntüsü kafesi andırır.

Uzun vadede çıkan sonuç yetersiz olduğundan günümüzde pek tercih edilen bir implant çeşidi değildir. Yanlızca, geleneksel diş protezi kullanamayan ve en alt sınırda kemik yüksekliğine sahip olan hastalar için uygulanabilir. Bu nedenle günümüzde bu modeller çok fazla tercih edilmemektedir. Üç çeşit Subperiostal İmplant çeşidi vardır. Uygulama sıklığına göre bunlar; Çevresel İmplant, Unilateral İmplant ve Tripodal İmplant olarak adlandırılır.

  1. Transozseöz İmplantlar

Transozseöz İmplant modelleri kullanım alanları oldukça dar olan implant çeşitleridir ve başarı oranları diğer implant çeşitlerine göre oldukça azdır. Hastanın çene kemiğinin uzunluğunun yetersiz olduğu vakalarda, hastanın dişlerini daha rahat kullanabilmesi için alt çene kemiğine uygulanır. Kemik boyunca yerleştirilen bir implant türü olduğu için zor bir tedavi yöntemi olarak görülür ve günümüzde pek tercih edilmez.

Doktorunuz gerekli inceleme ve ölçümler sonucunda, bu implant çeşidinin sizin için uygun olup olmadığına karar verebilir.

Önceki İçerikİmplant Diş Zararları
Sonraki İçerikİmplant Diş Markaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar