Ana Sayfa İmplant Diş İmplant Malzemeleri Nelerdir?

Diş İmplant Malzemeleri Nelerdir?

Diş İmplant Malzemeleri Nelerdir?

Diş implantı işlemi, eksik diş problemini gideren, cerrahi bir işlemdir. Uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen implant tedavisinde kullanılan iki aşamada belli malzemeler bulunur. Bunlardan ilki kullanılan implanttır. Bu implant diş eti içine yerleştirilen vidalardan oluşur. İkinci  malzeme işlemi ise diş eti kapandıktan sonra yapılan porselen ve benzeri dişlerdir.

Bu süreçte hangi malzemelerin kullanılacağı önemlidir. Bu andan itibaren birçok seçenekle karşlaşıcağınızdan diş hekiminizin öneri ve yönlendirmelerine önem vermelisiniz.

İmplant malzemeleri

Diş İmplantı Tedavisinde Malzemelerin Önemi

Diş implantı tedavisi cerrahi bir işlem olduğu için kullanılan malzemelerin kalitesi ön plana çıkmaktadır. Diş etine yerleştirilen implantın kalitesi, implant ve diş etinin kaynamasında problem yaşanmasının önüne geçilmesini sağlayacak bir öneme sahiptir.

İmplant tedavisinin ikinci aşaması olan diş yapımı sırasında kullanılacak dişlerin ise kaliteli seçilmesi de uzun ömürlü bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Tüm bunların yanında paslanma, oksitlenme, aşınma gibi durumlara karşı dayanıklı olan, vücuda zararsız ve kolayca uyum sağlayacak ürünlerin kullanımı gereklidir. Kötü malzeme kullanımı implant işlemini sekteye uğratır. Bunun sonucunda çeşitli sağlık problemleri yaşanabilir.

Diş İmplantı Uygulaması Sırasında Kullanılan Malzemeler

Diş implantı biyoaktif özelliğe sahip malzemeden yapılmalıdır. Diş implantı yapımı sırasında kullanılan maddelerde titanyum alaşım tercih edilmelidir. Titanyum yanında kullanılan malzemeler şöyledir; polimer ve çelik, krom, altın, tantalyum, kobalt ve porselen.

Diş İmplantı işlemi öncesinde diş eti yarılarak vidalar yerleştirilir. Bu vidaların sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir. Yoksa diş etiyle kaynama sırasında büyük problemler yaşanabilir. Maalesef birçok sahte implant üretimi yapılmaktadır ve yanlış tercihler yoluyla sahip olunan bu implantlar uzun vadede birçok sağlık problemine sebep olur. Bunların başına implant kaybı yaşanabilir, çene kemiği eriyebilir ve tüm bunların sonucunda tedavi süreci ve maliyeti artar.

Tüm bunları düşünerek, diş implantı ameliyatı öncesinde kaliteli ve sertifikalı malzemeler tercih etmeniz hayati önem taşır. Diş implantı işleminde fiyattan önce, malzeme kalitesine dikkat etmeniz işlemin güveni ve olumlu sonuçlanması adına önemli bir faktördür.

Diş İmplantında Malzeme Çeşiti Fazladır

Diş implantı üreten birçok ulusal ve uluslararası firma bulunur. Diş hekimliği alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında bir çok yenilik ortaya çıkmaktadır. Örneğin eskiden sadece porselen dişler biliniyor ve yapılıyorken artık çok çeşitli malzemeden diş protezi üretilmektedir. Bunlar doğal görünüme en yakın sonucun oluşumunda etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar