Ana Sayfa İmplant Diş İmplant Sonrası İltihap

Diş İmplant Sonrası İltihap

Diş İmplant Sonrası İltihap

Diş hekimliği alanında, gelişen teknolojiler sonrasında ortaya çıkmış etkili bir tedavi yöntemi implanttır. Bu tedavi ile tekli ya da çoklu eksik diş oluşumunun önüne geçilir. Diş implantı tedavisi ile gerçekleştirilen işlem cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonu yaptıracak kişilerin, operasyonu ciddiye alması, operasyon öncesinde ve sonrasında ağız bakımına dikkat etmesi hayati önem taşır.

Ağız bakımının eksik yapıldığı durumlarda, diş implantı tedavisi sonrası yaşanan en büyük sorun, iltihap sorunu yani enfeksiyondur. Diş implantı, ciddi bir operasyondur ve en iyi şekilde sonuca vardırmak için iyi bir hastanede, hijyenik koşullarda, yetenekli ve uzman bir diş hekimi tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi ve daha sonra implantları korumak, ağız bakımına ve hijyenine önem vermek gerekir.

Diş implant sonrası iltihap

Diş İmplantı Sonrası İltihap Neden Görülür?

Ağız, sürekli yiyecek girişi olan ve sürekli nemli kalan bir bölge olduğu için mikrop kapma ve bunun sonucunda iltihaplanma ve enfeksiyon oluşumu en sık görülen yerlerden biridir.  Çünkü bu bölgeyi korumak vücutta herhangi bir bölgeyi korumaktan çok daha zordur. Bu sebeple ağız bakımı, gargara yapmak, diş ipi kullanmak, günde en az iki kez diş fırçalamak zaruri hale gelir. Diş bakımına ve hijyene dikkat edilmediği sürece diş implantları mikrop kapabilir, bunun sonucunda oluşan iltihaplı bölge sağlam diş ve implantın kaybına neden olabilir. Daha da ileri giderek bu iltihaplı bölgede çene kemiği erimesi görülebilir.

İltihaplar vücudun neresinde olursa olsun kan yoluyla tüm vücutta gezebilir ve bu da demek oluyor ki ağız bakımına dikkat edilmediğinde diş implantı, diş kaybı ve benzeri ağız içinde gelişecek problemler sadece ağız içinde kalmayabilir. Enfeksiyon, tüm vücudu gezerek herhangi bir yerinde de sıkıntılara sebep olabilir.  Özellikle kalp ve ciğerler enfeksiyondan en hızlı etkilenen organlardan bazılarıdır. İmplant sonrası böyle problemlerle karşılaşmamak için yapılacak ilk şey yukarıda da bahsettiğimiz gibi ağız bakımına ve hijyene son derece dikkat etmektir.

Diş İmplantı Sonrası İltihap Oluşumu Nasıl Fark Edilir?

Diş implantı yaptırdıktan sonra ağzınızda implantların yapıldığı kısmında kanama varsa, ağız kokusu fark ediyorsanız, dişinizin oynadığını gözlemlediyseniz ya da diş etinde kızarıklık fark ettiyseniz, bu implantınızın iltihap kapma ihtimalini yükseltir. Çünkü diş implantlarında iltihabı gözlemlemek çok zordur. Herhangi büyük bir ağrı ya da belirti göstermeyebilir. Bu sebeple dişlerinizi iki kat daha dikkatli izlemeli ve fark ettiğiniz değişiklikleri diş hekiminize bildirmelisiniz.

İmplant Sonrası İltihap Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

İmplantınızın iltihaplanma yaşadığına doktor muayenesi ve çekilecek film ile kesin karar verilir. Bunun sonrasında iltihap, ilaç yardımıyla kolayca tedavi edilebilir. Önemli olan ciddi problemlere yol açılmadan önce iltihaplanmayı farkedip, tedavi ettirmektir. İleri boyutlarda fark edilen iltihap sorunu döndürülemez sonuçlara yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar