Ana Sayfa İmplant Diş İmplantı Sonrası Şişlik Normal mi? Nasıl Geçer?

Diş İmplantı Sonrası Şişlik Normal mi? Nasıl Geçer?

Diş İmplantı Sonrası Şişlik Normal mi? Nasıl Geçer?

Diş implantı tedavisi, diş hekimleri tarafından son yıllarda oldukça çok tercih edilen bir cerrahi operasyondur. Bu cerrahi işlem sonucunda bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunların bir çoğu normaldir çünkü ağız içinde uygulanan bu işlem, bir ameliyattır ve sonrasında bazı şikayetler olabilir. Bu şikayetler ağrı, şişlik, kanama, sızlama gibi seyredebilir. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta ise bu semptomların sürekliliğidir. Örneğin diş implantı sonrası bir kaç gün dişte kanama meydana gelebilir. Ama diş kanamanız bir hafta boyunca devam ediyor ise implantınızda başka bir sıkıntı olabileceği akla gelebilir. Böyle durumlarda diş hekimi ile iletişime geçilmeli ve gerekirse muayene olunmalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi unutmamalısınız ki diş implantı işlemi ciddi bir operasyondur ve işlem sonucunda belli semptomlar gayet doğaldır.

İmplant sonrası şişlik normal mi

Diş İmplantı Sonrasında Yaşanan Semptomlardan Biri: Şişlik

Diş implantı yapımı sonucunda, bu cerrahi müdahalenin gerçekleştiği alanda şişlik durumuyla karşılaşılması normaldir. Çene kemiğine implant vidasını yerleştirmek için bir yuva açılır. Bu işlem sırasında çene kemiği ve diş etlerinde bir travma oluşur. Bu travma sonucunda işlemin yapıldığı alanda şişlik meydana gelmesi çok doğal bir sonuçtur.

Diş hekimi, implant yapımı sırasında yuva açılması sonrası şişlikle ilk karşılaşan kişi olur ve bu şişliğin inmesi için işleme bir süre ara verir. Bu  bekleme sürecinde implant bölgesine buz kompresi yapılır. Bu kompres hasta tarafından ağzın dışından implant alanına doğru tutulur. Bu sırada buz, implant alanına onar dakika ara verilecek şekilde, beş dakikalık periyotlar boyunca uygulanır.

Bu işlem sırasında maalesef buz yanıkları meydana gelebilir. Ama bu durum sizi korkutmamalıdır çünkü bu sayede şişlik bastırılır ve işleme güvenli şekilde devam edilmesi sağlanır.

Diş İmplantı Yapımı Sonrası Ortaya Çıkan Şişlik Ne Zaman Kaybolur?

İmplant işlemi bittikten sonra da, implant yapılan bölgede travma devam edebilir ve bir süre daha şişlik meydana gelebilir. Bu durum sizi korkutmasın, çünkü bu şişlikler sorun teşkil etmez. Operasyonun yapıldığı gün ve devamındaki şişlik, birkaç gün içerisinde azalarak kaybolur.

Diş implantı işlemi tamamlandıktan sonra da bir veya iki saat ara ile implantınıza dışarıdan onar dakikalık buz kompresi uygulayabilirsiniz. Bu buz uygulaması ağrılarınızı da azaltırken, var olan şişliğin azalmasına ve hatta şişlik oluşmasının önüne geçmeye de yarayacaktır. İmplant işlemi sonrası en fazla iki gün şişlik hissedersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar