Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş İpleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş İpleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş İpleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş ipi kullanımı ağız hijyeni sağlamada önemli bir yere sahiptir. Fakat birçok kişi diş ipi kullanmamaktadır. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan, gargara ve benzeri temizlik ihtiyaçlarını da yerine getiren insanlar bile diş ipini yaygın olarak kullanmamaktadır.

Ancak bilinmelidir ki diş ipi, diş fırçalama işlemi kadar önemli bir temizlik aracıdır. Diş fırçalamak ağız bakımı ve hijyeni için tek başına yeterli bir işlem değildir.

Diş ipi

Diş İpi Kullanımı Ağız Bakımı İçin Çok Önemlidir

Diş fırçaları ile dişler arasında kalan artıklar yeterince temizlenemez. Yeterince temizlenmeyen yiyecek artıkları ise birikerek ağızda bakteri oluşumuna neden olur.

Bu bakteri oluşumu sonucunda ise ortaya diş çürükleri, ağız kokusu ve hatta diş kayıpları çıkarır. Diş ipleri ise diş fırçasının ulaşamadığı noktalara ulaşarak yemek artıklarının temizlenmesinde yardımcı olur.

Diş İpi Kullanımı Ağız Kokusunu Önler

Ağız kokusu birçok insanın rahatsız olduğu bir durumdur. Bu durum insanların özgüvenlerini zedeleyebileceği gibi rahatsızlık da duyulmasına neden olur. Bu sebeple ağız bakımının tam ve yeterli yapılması şarttır.

Dişleri düzenli fırçalamak, diş ipi kullanmak, gargara yapmak ağız içinde bulunan bakteri plağının temizlenmesini sağlar. Böylelikle ağız kokusu oluşumu önlenmiş olur.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi günde iki kez kullanılır ise ağızda gerekli temizlik yapılmış olur. Günde bir kere yapılabiliyorsa gece yatmadan önce temizlenmesi yararlı olacaktır. Dişler fırçalandıktan hemen sonra diş ipi kullanımı daha faydalıdır. Çünkü diş fırçalama ile ağızda bulunan genel artıların arındırılmasını sağlar.

15 santimetre ila 20 santimetre diş ipi bir kullanım için yeterli olacaktır. İpler iki ucundan ele dolanır ve ip gerilir. Gerilen ipin iki üç santimetre kadar kısmı diş arasına yerleştirilerek aşağı yukarı çekilmelidir. Bu işlem sırasında ipin diş yüzeyine teması yararlı olacaktır. Diş sapanı denen alet ile de kolaylıkla temizlik sağlanabilmektedir.

Diş İpi Kullanımı Kanamaya Neden Olur Mu?

Diş ipi kullanımına yeni başlandığında az miktarlarda kanama meydana gelebilir. Bu durum sizi ancak iki hafta kadar uzun bir süre devam ederse şüphelendirmelidir. Bu durumda diş hekimine bilgi vermek önemlidir. Çünkü bu kanamaların sebebi diş eti ya da genel bir diş problemi ile ortaya çıkmış olabilir.

Diş İpi Kullanımı Diş Etlerine Zarar Verir Mi?

Diş eti ağız içinde bulunan en hassas bölgelerden biridir. Diş ipleri diş etlerine fazlaca sürtündüğünde zararlı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar