Ana Sayfa Ortodonti Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı nedir? Diş taşı temizliği nasıl yapılır?  Diş taşı demizliği sonrası gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği

Diş bakımı son derece önemli konuların başında gelir. Bilhassa düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılmayan dişlerde diş taşı meydana gelebilir. Yine her ne kadar diş temizliği fırçalama yöntemi ile yapılsa da fırçanın ulaşamadığı bölgelerde diş taşları meydana gelir. Bu nedenle diş taşı temizliği düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Hem diş eti sağlığı için hem de dişlerde estetik görüntünün bozulmaması için mutlaka diş taşı temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Diş taşı zamanında önlem alınmazsa diş etinde şişkinlik, dişlerde hassasiyet, diş çürümeleri ve ağzı kokusu gibi olumsuz sağlık sorunlarına neden olabilir. Diş yüzeyinden başlayıp, diş etine kadar uzanan diş taşı diş köklerine de büyük ölçüde zarar verebiliyor.

Diş Taşı Ne Demek?

Ağız ve diş bakımı insan sağlığı için en önemli konuların başında gelir. Diş plağı, adı verilen diş taşları, tüketilen yiyeceklerin diş yüzeyine yapışması sonucu meydana gelir. Diş taşı ne demek? Diye merak eden kişiler için sorunun cevabına detayı bir şekilde bakacak olursak, diş taşı yiyecek artıklarıdır.

Bu artıklar çoğu zaman diş fırçalama ile ortadan kalkmaz ve dişin yüzeyine yapışır. Özellikle diş aralarına yerleşen bu bakteriler, dişin dış tabakasını eriterek diş çürüklerine sebebiyet verir. Çoğunlukla kalın ve sarı bir yapıda olan diş taşları adeta dişlerin erimesine ve ağız içinde bakterilerin çoğalmasına neden olur. Her yıl iki kere diş taşı temizliği yapılması gerekir.

Diş Taşı Neden Olur?

Diş taşı, diğer adıyla diş plağı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Burada diş taşı neden olur? Diye sorulacak olursa en büyük sebebi dişlerin yeterince temizlenmemesidir.

Rutin olarak uzman bir doktor tarafından diş taşının temizlenmesi gerekir. Diş taşının oluşmasının diğer nedenleri ise;

  • Ağız içinde meydana gelen bakteriler,
  • Tek bir taraf ile yemek, yemek yani diğer dişleri kullanmamak,
  • Düzenli diş fırçalaması yapmamak,
  • Diş aralarında biriken yemek artıklarını temizlememek,
  • Doğal ve sağlıklı yiyecekler yerine dişlerin yüzeyinde leke bırakacak yiyecekleri çok tüketmek diş taşı sorunlarına neden olabilir.

Diş Taşı Temizleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlığı ve diş sağlığı için, mutlaka diş yüzeyinin rutin olarak temizlenmesi gerekir. Özellikle diş plağı olan kişiler 6 ay süre ile dişlerinin temizlenmesini sağlamalıdır. Bu temizlik günde iki kere diş fırçalama ile başlasa da uzman hekimlerden de destek alınmalıdır. Bu bağlamda diş plağı sorunu yaşayan kişilerin en sık sorduğu soruların başında diş taşı temizleme işlemi ne kadar sürer? Sorusu gelir.

Diş taşı temizleme süresi yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Elbette diş taşı temizleme işleminde dişlere sert bir şekilde baskı uygulamaktan kaçınılmalı ve diş yüzeyine zarar vermeyecek maddelerle temizliğin yapılması son derece önemlidir. Diş taşı temizliğinden sonra kişiler dişlerinin bakımına evde de devam etmelidir. Böylece istenilen hijyen kolaylıkla sağlanmış olacaktır.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Diş yüzeyinde oluşan diş taşını temizletmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında diş taşı temizliği acıtır mı? Sorusu gelir. Diş taşı temizliği dişlerin yüzeyinde yapılan bir işlemdir. Bu nedenle herhangi bir şekilde dişlerin acımasına neden olmaz fakat diş taşı temizliği için mutlaka uzman periodontoloji hekiminden destek almanız gerekir. Diş taşı temizliğinde dişlere anestezi uygulaması yapılmaz.

Diş Taşı Temizliği Sonrası

Her sene iki kez diş taşı temizliğinden faydalanılması gerekir. Bu sayede dişler daha parlak ve daha sağlıklı bir yapıya ulaşacaktır. Diş taşı temizliği sonrası ise bazı konulara dikkat edilmelidir. Bu sayede diş plağı oluşumu en az seviyeye inecektir. Dikkat edilmesi gereken konular ise;

  • Her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekir.
  • Florürlü diş macunu seçimi yapmak diş plağını önlemek için önemli konuların başında gelir.

Çünkü florürür içeren diş macunları diş ve ağız içinde oluşan bakterileri yok eder. Bu sayede diş yüzeyinde diş taşları oluşmaz.

  • Diş taşı temizliği sonrası dişlerde hafif sızı hissedilebilir. Bu durum geçicidir, diş taşı
    temizliğinden en az iki saat süre ile sigara, alkol ve gazlı içecek tüketilmemelidir.

Tüm bunlara ek olarak evde düzenli diş temizliği yapıldığı takdirde diş taşı oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar