Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli çeşitleri nelerdir? Diş telleri neye göre seçilmelidir? Gibi tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş telleri, ortodonti tedavisinde kullanılan ana materyallerden biridir. Diş çarpıklıklarında, gömülü dişlerde, çene yapısı bozukluklarında ve çene darlığı sorunlarında en çok kullanılan yöntemlerdendir. Diş telleri her yaş gurubundaki hastaya uygulanabileceği gibi daha çok küçük yaştaki hastalarda hızlı bir şekilde sonuca ulaştırır.

Diş telleri çeşitleri, iki gurupta incelenebilir. Bunlardan birinci gurup teller, sabit olanlarıdır. Diğeri ise takılıp çıkarılabilen diş telleridir. İnsan sağlığı açısından hiçbir problem teşkil etmeyen diş telleri vücut yapısına uygun malzemelerden üretilir. Bu sayede dişlerde ve diş etinde alerji gibi sorunlara neden olmaz. Diş ve ağız yapısında bozukluk yaşayan herkes diş teli kullanabilir. Yine bu teller ağız ve çene yapısına göre özel olarak hazırlanır.

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Diş Teli Çeşitleri

Metal Diş Telleri (Braketler)

Metal diş telleri, ağız ve diş sağlığında en çok kullanılan tellerden biridir. Metal diş telleri görünür biçimde olabileceği gibi görünmeyecek şekilde de dişlere uygulanabilir. Daha çok küçük yaştaki hastalar üzerinde kullanımı yapılmaktadır. Yetişkinler ise estetik görünümü bozmamak adına metal diş tellerini dişlerin iç kısmına yapılmasını isteyebilirler.

Metal diş telleri dişler üzerinde herhangi bir soruna neden olmazken, insan sağlığını da etkilemez. Hem ekonomik hem de hızlı iyileşme süreci sağlayan metal diş telleri uzun eskiden bu yana en çok kullanılan 6 ürünlerden biridir. Üstelik bu teller sayesinde diş yapısındaki bozukluklar ve düzelmeler daha net bir şekilde anlaşılır.

Kapaklı Braketler

Kapaklı braketler, hastaların ağız ve diş yapılarına göre kullanılır. Metal diş telleri tercih eden hastalarda kullanımı tercih edilirken, çelik veya elastik bağların güçlendirilmesinde fayda sağlar. Her iki aya bir kontrollerinin yapılması gerekir.

Şeffaf Diş Telleri (Estetik Diş Telleri)

Daha çok yetişkin hastalar tarafından tercih edilir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan şeffaf diş telleri, metal diş tellerine göre daha estetik ve hafif bir yapıya sahiptir. Metal diş tellerine göre maliyet olarak daha fazladır.

Porselen Braketler

Safir ve sert plastik malzemeden üretilen porselen braketler, maliyet olarak diğerlerine oranla daha uygun olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Hem uygun fiyatlı olması sebebi ile hem de estetik görünümü bozmaması sebebi ile çokça tercih edilmektedir. Fakat plastik olması nedeni ile esneyebilir. Bu nedenle hastaların kontrolleri ihmal etmemeleri gerekir.

Lingual Braketler

Dişlerin arka kısmına yerleştirilen lingual braketler, daha çok yetişkinlere uygulanmaktadır. Bunun nedeni diş estetiğini bozmamasıdır. Dişlere bakıldığında görülmeyen bu diş telleri, gülüş bozukluğuna neden olmaz. Diğer metal tellere oranla tedavi süresini daha uzatabilir.

Şeffaf Plaklar

Diğer adı telsiz ortodonti olan şeffaf plaklar, takılıp çıkarılabilir. Diş yapısında çok fazla bozukluğu olmayan hafif diş sorunlarında kullanılır. Yemek yerken ve içecek içerken çıkarılabilen bu plaklar günde 22 saat boyunca dişlerde takılı kalması gerekmektedir.

Damon Braket

Damon braketlerde kilit mekanizma sistemleri mevcuttur. Ark teller ile ağız içindeki sürtünme kuvvetini en aza indirir ve ağız içi yaralarının önüne geçer. Diğer diş tellerine oranla daha rahat bir tedavi süreci sağlar. Hem yetişkinlerde hem de küçük yaştaki hastalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Önceki İçerikDiş Beyazlatma Fiyatları
Sonraki İçerikDiş Taşı Temizliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar