Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Taktırmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Diş Teli Taktırmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Diş Teli Taktırmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Diş telleri kullanımı günümüzde yediden yetmişe herkesin kullanmaya başladığı çarpık ve yamuk dişlerin düzeltilmesinde kullanılan bir tedavidir. Diş teli tedavisinde bilinmeyen ya da yanlış bilinen birçok durum bulunmaktadır. Bunun yanında diş telleri, günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde çeşitlenmiştir.

Diş Teli Takmanın Yaşı Yoktur

Diş teli tedavisinde önemli olarak yer tutan bilgi her yaş grubu insan için bu tedavinin uygulanabileceğidir. Genellikle çocukluk zamanında yapıldığı görüldüğü için sadece erken yaşlarda yapılan bir işlem sanılmasına rağmen diş teli tedavisi tüm yaş gruplarında diş dizilimi problemini çözmek için kullanılmaktadır. Sadece yaş ilerledikçe diş teli tedavi süresi artmaktadır.

Diş telleri

Diş Teli Tedavisi İçin Diş Çekimi Yapılabilmektedir

Diş teli tedavisi özellikle çocukluk döneminde, düşmeyen süt dişlerinin bulunması durumunda diş çekimi yapılabilmektedir. Bu sayede yeni çıkacak dişler için gerekli yer oluşturulur. Bu durum hastadan hastaya değişir çünkü herkesin çene yapısı farklılık gösterir. Bazı hastalarda ise diş çekimine gerek kalmaz.

Diş Teli Tedavisi Sonrası Yiyeceklere Dikkat Edilmelidir

Diş teli tedavisi sonrası katı yiyecekler yememek gereklidir. Birkaç gün boyunca sıvı gıdalar tüketmek yararlı olacaktır. Diş tellerinin korunabilmesi için sert yiyecekleri parçalara ayırarak tüketmek gerekmektedir. Bunun yanında dişlerinizde sert kabuklu yemişler kırılmamalı ya da sişe kapağı gibi şeyler dişlerle açılmamalıdır.

Diş Telleri Acı Yaşatır Mı?

Diş telleri yapıldığı sırada hasta acı ya da ağrı durumu yaşamaz. Diş teli uygulaması bir saatten kısa süren bir işlemdir. Bu işlem sonrasından hasta bir hafta kadar acı hissedebilir. Çünkü bu süreçte dişler, üzerine yerleştirilen breketlere ve ark teline  alışma aşamasındadır. Bu süreç sonunda herhangi bir acı hissi duyulmaz.

Diş Telleri Leke ve Çürük Oluşturur Mu?

Diş telleri gerekli temizlik durumu sağlandığı sürece leke ve çürük oluşumuna neden olmamaktadır. Diş telleri kullanılırken ağız bakımı normal insanlara göre en az iki kat daha fazla olmalıdır.

Çünkü düzgün hijyen sağlanmayan ağızlarda yemek artıkları diş telleri içerisinde birikmeye müsait durumdadır. Bu kalıntılar ise zamanla bakteri oluşumuna neden olur ve diş lekeleri, çürükleri yaşanabilir.

Diş Teli Tedavisi Sonrasında Dişler Eski Haline Döner Mi?

Diş teli tedavisi kendi başına uzun yıllar süren bir tedavidir. Bu tedaviden sonuç alındıktan sonra dişlerin aynı biçimde kalabilmesi için ikinci aşama olarak pekiştirme tedavisi uygulanır. Pekiştirme tedavisi ile dişler yeni yapısıyla kalmaya devam eder.

Eğer tedavi süresi istenilen şekilde yönetilemedi ise ve pekiştirme tedavisi de gerçekleştirilemedi ise dişlerin bir zaman sonra eski haline dönmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple tedavi süresi boyunca düzgün bir işlem yürütmek, tüm dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat etmek olumlu bir sonuç elde etmek için önemlidir.

Önceki İçerikDiş Teli Fiyatları
Sonraki İçerikMiadent İmplant Fiyatları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar