Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Diş teli tedavisi bilinen adı ile ortodondik tedavi hem diş sağlığı hem de dış görünüş açısından yapılan bir tedavi çeşididir. Temel amaç estetik açıdan bir müdahale olarak düşünülse de yapımının birçok sağlık probleminin giderilmesi açısından da önemlidir. Harika görünen dişlere ve güzel bir gülüşe kavuşabilmek için bu tedavi sürecinde karşılaşacağınız çeşitli durumlar vardır. Bunları önceden bilmeniz tedavi sürecinizin daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır. Bu tedaviyi iki aşamalı bir tedavi olarak düşünebilirsiniz.

İlk aşamadan dişlerinizi daha düzgün bir şekilde düzene sokmayı hedeflemektedir. Bu süreç diş yapınıza göre çok uzunda olabilir çok kısada sürebilir bu konuda net bir süre maalesef verilemez. İkinci aşama ise bir düzene yerleştirilen dişlerinizin kalıcılığını sağlamaktır. Burada hem size hem de doktorunuza belirli görevler düşmektedir.

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Braket Seçimi ve Uygulanması

Braketler metal, plastik ve seramik/safir malzemelerden üretilmiş bir üründür. Genellikle ülkemizde bu tedavide metal olan braket tercih edilmektedir. Fakat kullanıcının isteğine göre başka malzemelerde kullanılabilir. Ürünün kullanım amacı içinden geçen tellerin dişleri yavaş bir şekilde gerekli yerlerine oturmasını sağlamaktır. Braketler özel bir yapıştırıcı ile dişlere takıldıktan sonra dişinizin durumuna göre altı ay ile üç yıl dişinizde kalabilir. Braketlerin içinde bulunan ark telleri dişlerinizin gideceği yönü belirler ve zaman içinde dişlerinizi yerine oturtmayı sağlar.

Takıldıktan sonraki bir hafta çeşitli ağrılar yaşayabilirsiniz fakat bir süre sonra braketin dişinize yapacağı baskı azalacağı için siz de bu duruma alışıp ağrılarınızın dindiğini fark edeceksiniz. Tabi bu ağrılarınız uzun süre devam ederse doktorunuz sizlere koruyucu mum veya benzer maddeler vererek bu ağrıları azaltmaya çalışacaktır. Dişleriniz arasındaki uyum sağlandıktan sonra diş telleriniz çıkarılır ve ikinci aşama olan dişlerinizin kalıcılığını sağlayacak olan aşamaya geçilir.

Dişlerin Sabitlenmesi

Bu süreç en son ve ilk aşamaya göre daha rahat geçen bir süreçtir.  Dişlerinizin sabitlenip düzgün hallerinin daha uzun süre kalması hedeflenmektedir. Bu aşama yapılmazsa veya eksik yapılırsa dişleriniz eski haline dönebilir ve yaptığınız işlem amacına ulaşmamış olur. Ortodontik tedavi sonucunda dişlerinizin bulunduğu kemik bölgesinde açıklar oluşturmaktadır. Bu açıklar ise yeni kemiklerin oluşması ile tedavi sonuçlanmaktadır.

Kemik oluşması zaman alan bir süreçtir ve bu süreçte dişlerinize yaptığınız her şey kemiklerinizin yanlış oluşmasına sebep olabilir. Bu süreçte uygulanan ve diğer tedaviye göre daha rahat olabilecek olan bu tedavi sürecine retention (pekiştirme tedavisi) denir. Bu tedavinin sürecini doktorunuz dişinizin yapısına ve iyileşme sürecine göre belirleyebilir. Bu süreci doktor bitirmeden bitirmeniz sağlıklı bir şekilde işleminin tamamlanmamasına sebep olur. Hasta doktorunun sözlerine uyup, kuralları harfiyen uygularsa hayal ettiği dişlere sahip olmak için son aşamayı da tamamlamış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar