Ana Sayfa Ortodonti Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Diş teli, ağız içinde bulunan dişlerin sıraları ve düzgün bir biçimde dizilmesini amaçlayan bir uygulamadır. Dişlerde bulunan her türlü çarpıklığı ve yamukluğu diş teli ile tedavi etmek mümkün hale gelmiştir.

Diş teli tedavisinin en önemli fonksiyonu; konuşma, gülme, çiğneme gibi birçok işlemi yerine düzgünce getirebilmek için dişleri gereken düzene sokmasıdır.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş telleri, dental alanda teknolojik gelişmelere dayanarak gelişim göstermiş ve çeşitlenmiştir. Diş teli çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz: Metal Diş Teli, Şeffaf Diş Teli,  Beyaz Diş Teli, Şeffaf Plaklar ve Damaklı Diş Teli.

Diş teli

Metal Diş Teli Fonksiyonları Nelerdir?

Diş teli tedavilerinde en çok kullanılan ve en iyi sonuç alınan diş teli, metal olandır. Diş önüne ve diş arkasına uygulanabilmektedir. Özellikle daha genç hastalarda, çıkarılıp takılmadığı için tercih edilmektedir.

Diğer diş tellerine göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür, hızlı sonuç alınmasını sağlar ve bunun yanında diğer diş telleri çeşitlerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Şeffaf Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Şeffaf diş telinin en önemli fonksiyonu hastanın dişinde belli olmamasıdır. Estetik olarak son derece kullanışlı olan bu diş telleri, en çok sosyal yaşamda ve iş hayatında sorun yaşamak istemeyen kişiler için ideal bir diş telidir.

Metal diş teli kadar sağlam ve uzun ömürlü değillerdir. Zamanla genişleme yapabilir ve kullanılmaz hale gelebilirler.

Beyaz Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Dişlerde bulunan yamuklukları tedavi etmede kullanılmaktadır. Porselen ve plastik olarak üretilmesi sayesinde seçim yapabilmeniz sağlanır. Metal ve şeffaf diş teli ile aynı işlevi görürler.

En önemli fonksiyonu, beyaz diş telinin dışarıdan hiç bir şekilde fark edilmemesi ve estetik bir görünüm sağlamasıdır.

Şeffaf Plaklar Ve Fonksiyonları Nelerdir?

Şeffaf plaklar, diş bozukluğu çok fazla olmayan kişiler tarafından kullanılabilir. Takıp çıkarılabilmesi, en önemli fonksiyonlarından biridir. Dişlerin düzgün şekilde sıralanmasına yardımcı olur.

Damaklı Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Damaklı diş tellerinin en önemli fonksiyonu yetişkin ve özellikle yaşlılar için diş dizilimini sağlamasıdır. Dişlere içerden yapılması ve bu sayede dışarıdan gözükmemesi de damaklı diş tellerinin önemli bir fonksiyonudur.

Diğer diş telleriyle aynı amacı yerine getirmekte olan damaklı diş teli, fiyat olarak onlara nazaran daha yüksektir.

Diş Teli Fiyatları Ne Kadardır?

Diş tellerinin uygulama alanları hemen hemen aynı işlevi görür. Bu koşullar göz önüne alındığında diş tellerinin fiyatlarını belirleyen en önemli faktör estetik görünümüdür. Bu nedenle en uygun fiyata sahip diş teli metal olandır. Şeffaf ve dışarıdan belli olmayan diş telleri ise en yüksek fiyatlı olan diş telleridir.

Diş Teli Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Diş teli seçiminde estetik çok önemli olduğu kadar işlevi de önemlidir. Sizin için yararlı olacak diş telini diş hekiminiz ile belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

Önceki İçerikOsstem İmplant Fiyatları
Sonraki İçerikDikişsiz İmplant

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar