Ana Sayfa Ortodonti Diş Telleri Kırılır mı?

Diş Telleri Kırılır mı?

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Ortodonti, diş ve dişin çevresindeki dokularda meydana gelen ağız ve yüz problemlerini tespit eden ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi ise ortodontik tedavilerde girmekle birlikte çenenin uyum içerisinde olmasını sağlayan bir tedavidir. Özellikle küçük yaşlarda yapılan diş teli tedavisi ile çene ve diş uyumsuzlukları, dişler arasındaki çarpıklık ve benzeri sorunlar teller sayesinde düzeltilir. Her yaşta yapılabilen diş teli tedavisi ile estetik görünüşü yakalanır, daha kaliteli ve sağlıklı dişlere sahip olunur.

Diş telleri

Diş Telleri Kırılır Mı?

Braket de denen diş tellerinin normal şartlarda kırılması zordur. Diş telleri kırılması genelde telleri zorlayacak sert yiyeceklerin yenmesi, ağzın zorlanması ya da kullanımla gelişen durumlardan kaynaklanır. Diş telleri kullanımıyla tellerin üzerindeki yapıştırıcı zamanla zayıflayabilir baskı ile birlikte de teller kırılabilir. yerinden çıkmış ya da kopmuş olan diş telinizi kendiniz çıkartmaya ya da yapıştırmaya çalışmamalısınız. Bu işlem için diş hekiminize muayene olmanız yararınıza olacaktır.

Diş Teli Bandının Kopması

Tellerimizin kopmaması için öncelikle çok saat yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Özellikle azı dişlerimiz de bulunan bantlar diğer dişlerinize oranla daha kolay çıkabilir Bu sebeple böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen doktorunuza haber verdim 50 ve muayene eğer muayene olup dış bandının hızı yerine takmazsanız bu tedavinizi olumsuz biçimde etkiler.

Ark Telinin Kopması Ya Da Tüpten Çıkması

Diş telleri metalden yapılmıştır ve bu sebeple metallerin uzaması ya da kısalması gibi bir durum söz konusu değildir. Lakin bu teller dişlerinize yerleştirilirken hareket edebilir ya da dişlerinizi fırçalarken bu tellerin uçları yön değiştirebilir. Bu sebeple teller dişlerinizden daha uzun kalabilir ve uzun teller yumuşak etlerinize batabilir. Böyle bir durumda da yapmanız gereken ilk şey hekiminizden randevu alıp tellerinize gereken müdahalenin yapılmasını sağlamaktır.

Diş teli yerine oturması gereken tüpten çıkabilir böyle bir durumda telinizi kendiniz tekrar tüpün içine yerleştirebilirsiniz eğer başaramıyorsanız diş hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Yumuşak Dokuda Yara Oluşması

Diş teliniz, dişlerinize yerleştirildiğinden itibaren bir süre ağzınız buna uygun olmadığı için yumuşak dokularda zedelenmeler ve minik yaralar oluşabilir. Tellerin yanaklarınıza değdiği kısımda tahriş meydana gelebilir. bu durum sizi korkutmamalıdır. Çünkü ağzınız diş tellerine alıştıkça bu rahatsızlıkları duymayacaksınız.

Ağzınızı tuzlu su ile gargara yapmak böyle durumlarda sizi rahatlatabilir. Diş tellerinizi taktırdıktan sonra yaşadığınız bu sorun bir haftadan daha uzun bir süre devam ettiyse ve sorun giderilemiyorsa bu durumdan diş hekiminizi haberdar etmenizde yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar