Ana Sayfa Zirkonyum Empress Kaplama Nedir?

Empress Kaplama Nedir?

Empress Kaplama Nedir?

Empress kaplama; full seramik, full porselen ya da tam seramik olarak adlandırılan, orjinal dişe en yakın görüntüyü sağlayan, hastalarda ön dişlere uygulanan porselen diş kaplamasıdır. Empress diş kaplamaları içerisinde altyapı malzemesi bulunmayan bir kaplamadır. Malzemenin güçlendirilmesi ile tek başına uygulanır. Estetik bir görünüme sahip olduğundan özellikle ön dişlerde sıklıkla tercih edilen bir kaplama çeşididir. Kaplama olduğu belli olmayan tek kaplama çeşidi, empress kaplamadır.

Eksik dişlerin olduğu durumlarda bu kaplama tercih edilmez, çünkü bu diş kaplamalarının altyapısı olmadığı için köprü işlemini taşıyacak kuvvette değildir. Kuvvetli olmayışlarından kaynaklı arka dişlerde ya da azı dişlerde kullanılmayan empress kaplamalar, son yıllarda geliştirilerek güçlenmesi sağlanmış ve bu dişlerde de uygulanmaya başlanmıştır.

Empress Diş Kaplamalarını Kimler Yaptırabilir?

Diş kaplaması yaptıracak kişilerin, estetik açıdan diğer dişlerle uyumlu dişler istemesi ve gülüş tasarımının öncelenmesini isteyen kişilere uygulanmaktadır. Var olan dişlerde boyut farklılıkları bulunuyorsa, dişler arasında boşluklar varsa, dişlerin üzerinde aşınmalar mevcut ise de empress diş kaplama yaptırılabilir. Bunların yanında diş uzunlukları arttırılmak isteniyorsa, diş renkleri değişiklikleri bulunuyorsa da empress diş kaplama yaptırmak mümkündür.

Empress Uygulaması Yapılırken Diş Eksikliği Yaşanır Mı?

Diş tedavilerinin çoğunda insanların akıllarına takılan ilk soru dişsiz olarak zaman geçirmek zorunda mıyım olmaktadır. Bu sebeple birçok kişi diş tedavilerini, görünüş kaygısı yaşayarak aksatmaktadır. Lakin empress diş kaplama için diş kesimi yapıldıktan sonra aynı gün diş kaplamanız uygulanmaktadır. Yani çekinmenize neden olacak eksiklikler yaşamazsınız.

Empress Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İlk muayene sonrasında, dişin hazırlanmasıyla birlikte ilk randevuda hastaya anestezi uygulanır. Tek bir diş için empress kaplama yaklaşık yarım saat sürer. Sonrasında gerçekleşecek seanslar ise daha kısa süreli ve az sayıda olacaktır. Bu dişinize ve ihtiyaçlarına, kaplama yapılacak diş sayısına göre değiştiği için işlem süresi tam olarak ilk randevu sayesinde anlaşılır ve diş hekimi tarafından belirlenir.

Bunun yanında empress diş kaplaması yaptırdıktan sonra hemen yemek yemeye başlayabilirsiniz. Bu konuda sınırlandırıcı bir yiyecek ya da içecek bulunmaz. Diş kaplamaları için orjinal dişler üzerinde aşındırma yapıldığı için ilk birkaç gün boyunca dişlerinizde hassasiyet yaşabilirsiniz. Özellikle sıcak ve soğuk içecekler sizi rahatsız edebilir. Fakat bu durum sadece bir ya da iki gün sürmektedir.

Empress Diş Kaplamaları Bakımı Nasıl Yapılır?

Empress diş kaplamalarında herhangi bir özel bakım yapmanıza gerek yoktur. Orjinal dişlerin hijyen ve bakımı nasıl yapılıyorsa, empress diş kaplamaların bakımı da bu şekilde yapılmalıdır. Dişleri düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi ve gargaralar düzenli olarak kullanılmalı, dil ve yanaklar temizlenmelidir. Dişlerinizi fırçalarken sert fırçalama hareketinden uzak durmanızda hem kaplamalarınız hem de orjinal dişleriniz için yarar vardır. Bu konuda aklınızda sorular olursa diş hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

Empress Diş Kaplamalarında Diş Eti Çekilmesi Durumu İle Karşılaşılır Mı?

Empress diş kaplamalar, orjinal dişler gibi güvenle kullanabileceğiniz dişler elde edilmesini sağlar. Bu diş kaplamaları, orjinal dişleriniz için en uyumlu malzemelerden yapıldığı için biyolojik olarak orjinal dişlerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir soruna neden olmazlar.

Önceki İçerikMetal Diş Teli Tedavisi
Sonraki İçerikBego İmplant Fiyatları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar