Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Gömülü 20 yaş dişleri için ne yapmalıyım?

Gömülü 20 yaş dişleri için ne yapmalıyım?

Gömülü Yirmi Yaş Dişleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yirmi yaş dişleri ağız içinde kullanılmayan dişler olduğu için genellikle bir kısmı ya da tamamı diş etine gömülü şekilde kalabilmektedir. Tümüyle diş etine gömülü kalan yirmi yaş dişi komşu dişlere sorun yaratmadığı sürece o şekilde kalmasında bir problem bulunmamaktadır. Yalnızca, komşu dişleri etkileyen, onların kökünde çürümeye sebep olan,  diş eti iltihabı yaratan, kistik yapıya kavuşan gömülü dişler çekilmek zorundadır.

Yirmilik yaş dişleri anatomik olarak iki adet yukarıda, iki adet aşağıda olmak üzere toplamda dört adettir. Fakat birçok insanda dört adet yirmi yaş diş çıkarmazlar hatta yirmi yaş dişi hiç çıkmayan insanlar da vardır.

Gömülü diş

Yirmi Yaş Dişi Neden Çıkmaz?

Çene de yirmilik dişlerin çıkacağı yeterlikte alanın olmaması,çıkacak dişin yerinin kötü oluşu, dişin çevresinde zararlı dokuların bulunması, kist ve tümör varlığı yirmi yaş dişinin çıkmasına engel etkenlerden biridir.

Herhangi bir sağlık sorununa sebep olmayan gömülü dişler düzenli kontroller ile takip edilmeli ve gerekli durumlarda müdahale edilmelidir.

Yarı Gömülü Dişler Tehlikeli Midir?

Yarı gömülü yirmi yaş dişleri, tamamen gömülü olan yirmi yaş dişlerine göre daha tehlikeli olabilmektedir. Kısmen çıkan yirmi yaş dişinin bir kısmı diş eti tarafından örtülü kaldığı için yemek artığı birikmesine ve bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Konum olarak en geride yer alan yirmi yaş dişlerinin bakımı da diğer dişlere nazaran daha zor olmaktadır. Bu sebeple biriken artıkları gidermekte zorlaşmaktadır. Bunun sonucunda yirmi yaş dişi kolayca çürüyebilmekte ve enfeksiyon hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir. Gelişen enfeksiyon reaksiyonları basit bir ölçüde seyretse de ilerlemesi ve tekrarlaması durumlarında hayati derecede önemli hale gelebilir.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında diyebiliriz ki her yirmi yaş dişi çekilmek zorunda değildir ama bunun kararını diş hekiminiz vermelidir. Özellikte yarı gömülü yirmi yaş dişlerinin sürekli kontrol edilmesi zaruridir ve hayati önem taşımaktadır. Tümü gömülü olan yirmi yaş dişiniz için de gerekli olan kontrolleri yaptırmayı ve gerekiyorsa tedavisini geciktirmeden yaptırmalı ve lazımsa bu dişi çektirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar