Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de ağız bakımının tam ve düzenli yapılması hem anne hem de bebek sağlığı için önemli yer tutmaktadır. Özellikle kalsiyum içeren ürünlerin doğru miktarlarda kullanılması, dişlerde meydana gelebilecek sağlıksız durumların önüne geçmede önemlidir.

Hamilelikte Kalsiyum Çekilmesi Doğru Mu?

İnsanlar arasında bulunan bir rivayete göre hamile kadının dişlerinde bulunan kalsiyum, bu dönemde bebek tarafından emilir ve kişi diş kaybı yaşar. Bu nedenle hamile kadınlar kalsiyum takviyeleri alır ve fazla miktarlarda kalsiyum olumsuz durumlar doğurur. Fakat bu inanış doğru değildir.

Hamilelik döneminde yaşanan diş eti hastalıkları ya da diş kayıplarının hamilelikle ilişkisi yoktur. Doğru ve düzenli olarak yapılacak ağız bakımı, doğru miktarlarda alınacak kalsiyum takviyesi ile hamileler bu sorunları yaşamaz.

Hamilelikte diş sağlığı

Yeşil Yapraklı Gıdalar ve Süt Tüketimi Hamilelik Döneminde Önemli Bir Yer Tutar

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığını korumak için süt ve yeşil yapraklı gıdaların tüketilmesi olumlu sonuçlar doğurur. Özellikle bu gıdalarda bulunan A, C ve D vitaminleri, kalsiyum ve fosfor içeren yiyecekler, süt, yumurta, tahıl, mandıra ürünleri, balık ve et ürünleri, meyve ve sebzelerin tüketimi çok önemlidir.

Hamilelik döneminde her kadının günlük en az 1200 miligram kalsiyum alması gereklidir. Kalsiyum da en fazla süt ve yeşil sebzelerde bulunur.

Bebeklerin Diş Gelişimi Anne Karnında Başlar

Bebekler temel gelişimlerini anne karnında tamamlar. Doğduklarında dişleri olmasa da bebeklerin sağlam diş kökleri ve dişlerinin gelişimi anne karnında oluşur. Bebekler doğduğunda diş etine gömülü olan ve zamanla çıkan dişlerin oluşumu gebeliğin en başlarında yani birinci ayın bitiminden itibaren 5. haftada oluştuğu bilinmektedir.

Hamile kadınların hem kendi diş sağlığına özen göstermesi hem de yeterli gıda tüketimi bu sebeple önemli bir yer tutmaktadır.

Ağız Hijyeninin Hamilelikte Önemi Büyüktür

Ağız hijyeni her insanda olduğu kadar hamilelik döneminde de hem anne hem de bebek için önemlidir. Hamilelik döneminde kadında bazı hormonsal değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden biri de tükürükte meydana gelen asit artışıdır. Bu asit artışı dişlerin çürümesi üzerinde etkilidir.

İlk aylarda meydana gelen kusmalar, devamında tükürükteki asit miktarının artması ile hamile kadının ağız bakımına daha çok önem vermesi gerekir. Çünkü bu dönem dişler üzerinde yıkıcı etkilere sahiptir ve tek çözümü ağız bakımıdır.

Diş Eti Problemlerinde Diş Fırçalamaktan Kaçınmayın

Normalde diş eti problemleri bulunan kadınlar, hamilelik dönemlerinde daha çok sorun ile karşılaşabilir. Bu dönemde diş eti kanamaları artabilir. Kanamalar ve sonucunda ortaya çıkan acı dolayısıyla hamile kadınlar bu dönemde dişlerini fırçalamayı aksatabilirler.

Fakat unutmamak gerekir ki düzenli diş fırçalamamak sorunu çözmez, aksine var olan sorunun daha da artmasına sebep olur. Bununla birlikte diş eti kanamalarına ek olarak ağızda bakteri çoğalır ve birikir. Diş etlerinde kızarıklık ve şişlik meydana gelir. Bunlarla birlikte diş eti kanamalarında artış söz konusudur.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik döneminde tatlı tüketiminden kısa bir süre sonra dişler temizlenmelidir. Her kusma durumundan sonra ağız çalkalanmalı ve temizlenmelidir. Diş eti hastalıkları tedavi ettirilmeli, bu durumdan kaynaklı diş temizliğinden kaçınılmamalıdır. Günde iki kez dişler fırçalanmalı, diş ipi ve gargara kullanılmalı, plak ve bakteri oluşumunun önüne geçilmelidir.

Hamilelikte Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?

Hamile kadınların kullanabilmesi için özel ağız bakım suları ve gargaraları vardır. Bunların dışında ılık suya tuz atarak da gargara yapılabilir. Bu tuzlu sular aynı zamanda diş etlerini rahatlatmada çok etkili olduğu için diş eti kanaması yaşayanlar bu yöntemi kullanabilirler.

Ağız Sorunlarında Diş Hekimi Tedavisi Yapılır Mı?

Ağız problemlerinde tedavi için röntgen çekimi, uyuşturma gibi işlemler hamilelik döneminde yapılmamalıdır. Doğum sonrasına bu işlemlerin yapılması daha doğru olacaktır. Fakat zorunluluk durumunda bu işlemler yapılabilir. Zorunluluk durumlarında ilk üç ay kapsamlı ağız tedavilerinden kaçınılmalıdır.

Bu tedaviler dördüncü ay ile altıncı ay arasında yapılmalıdır. Son üç ayda da diş tedavisi gerçekleştirilmesi hamile kadınlar için önemlidir. Bu dönemde kalsiyum alınması hem hamile kadın hem de bebek için önemli bir yer tutmaktadır.

Hamilelik Döneminde Diş Ağrısı Ve İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde ilaç ve antibiyotik kullanımı genel olarak tavsiye edilmez. Gerekli ve zorunlu durumlarda diş hekimi kontrolu altında, hekimin önerisi ve belirlediği miktarda ilaç ve antibiyotik kullanımı yapılabilir. Bu durumda diş hekimi yanında kadın doğum doktorunun da haberdar olması gerekir.

Hamilelik Döneminde Anestezi Alınabilir Mi?

Hamilelik döneminde genel olarak dışarıdan alınacak kimyasal maddeler önerilmez. Genel anestezi kullanılarak yapılacak işlemler bebeği de etkileyeceğinden hamilelikte tavsiye edilmez. Ama acil durumlarda lokal anestezi kullanılabilir. Bu durumda da kadın doğum uzmanının görüşü alınmalıdır.

Planlı bir gebelik durumu söz konusu ise gerekli bakım ve tedaviler hamilelik öncesi yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar