Ana Sayfa Sağlık Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı kullanamaması ve bazı tedaviler için kullanılan yöntemlerden faydalanamaması yüzünden özellikle diş tedavileri bu süreçte sekteye uğramaktadır.

Hamilelikte Ağız Sorunlarında Diş Tedavisi Yapılır Mı?

Diş tedavisi tek başına hamilelikte problem olacak durumlara yol açmaz. Fakat diş tedavisi uygulanmadan önce çekilecek röntgen ve tedavisi sırasında kullanılacak uyuşturucular bu dönemde zararlı olacağı için kullanımı tavsiye edilmez. Ancak durum çok kötü ve tedavi şart ve bir zorunluluk haline gelirse diş tedavisi riski alınır. Bu süreçte diş tedavisi ilk üç ay bitimi sonunda mecburen gerçekleştirilir. Hamilelikte zorunlu tedaviler ilk üç ay ve son üç ay gerçekleştirilmez. Hamileliğin dört, beş ve altıncı ayında tedaviye başlanıp, bitirilir.

Hamilelikte diş tedavisi

Hamilelik Döneminde Diş İçin İlaç Kullanımı Mümkün Müdür?

Hamilelik sürecinde genel olarak ilaç kullanımı tavsiye edilmeyen bir unsur olmaktadır. Mecburi durumlarda kadın doğum uzmanı ve diş hekiminin ortak kararı ile belirlediği ilaç ve antibiyotikler, belirlenen miktarlarda kullanılabilir.

Hamilelik Döneminde Anestezi Alınması Uygun Mudur?

Anestezi, doğal bir madde değil, kimyasal bir maddedir. Hamilelik döneminde herhangi bir kimyasal maddenin vücuda alınması önerilmez. Özellikle genel anestezi ile yapılacak işlemler bebeği de etkileyeceğinden kullanılması uygun bulunmaz. Ancak önemli ve zorunlu durumlarda lokal anestezi kullanılarak tedavi gerçekleştirilebilir. Bu süreçte kadın doğum uzmanının görüşü mutlaka alınmalıdır.

Hamilelikte Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız bakımı, hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Diş bakımı ve temizliği bu dönemde yeterince yapılmadığı takdirde diş eti ve diş çürükleri gibi sorunlarla karşılaşılabilir ve hamile olunduğu için her ilaç ve tedavi yapılamayacağından kişi çok zorluk çekebilir. Ayrıca hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı arttığından kişi problem yaşamamak için kalsiyum içeren ürünlerin tercih edilmesi önemlidir.

Hamilelik Döneminde Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde diş problemi yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örneğin tatlı tüketimi sonrasında dişler hemen temizlenmelidir. Mide bulantısı ve kusma durumlarında ağız hemen çalkalanmalı ve temizlenmelidir. Planlı bir hamilelik yapılacaksa genel bir diş kontrolü ve varsa diş eti problemleri tedavi ettirilmelidir. Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve yan bakım ürünleri olan diş ipi, gargara vb. kullanımı sağlanmalıdır.

Hamilelikte Diş Tedavisinden Nasıl Önlenir?

Planlı gebeliklerde gebe kalınmadan önce mutlaka diş hekimine muayene olunmalıdır. Varsa gerekli tedaviler gebelik öncesi tedavi ettirilmelidir. Hamilelik sırasında da düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi bu süreçte yaşanacak problemlerin büyümeden, gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ağız ve diş bakımını aksatmamak hamilelik sürecinde son derece önemlidir.

Hamilelik Sürecinin Ağız ve Dişlere Etkisi Var Mıdır?

Hamilelik sürecinde bazı kişiler diş problemleri ile karşılaşmaktadır. Var olan diş problemleri bu dönemde etkisini arttırabilir ya da hiçbir problem yokken ortaya bazı sorunlar çıkabilir. Hamilelik döneminde sıkça görülen diş hastalıkları gebelik gingiviti ve diş çürükleridir. Hamilelik sırasında hormonların değişimine bağlı olarak görülen gebelik gingiviti, diş etinde şişlik, kanama ve hassasiyet oluşumuna verilen addır. Tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Hamilelik sırasında yaşanan bir diğer problem, diş çürükleri ise fazla karbonhidrat kullanımından kaynaklanır. Bu süreçte yaşanan mide bulantısı ve kusma ağız içinde dişlerin yıpranması ve çürümesi üzerinde etkilidir. Diş mineleri bu süreçte ciddi hasar görebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar