Ana Sayfa İmplant İmplant Diş Fiyatları

İmplant Diş Fiyatları

İmplant Fiyatları 2020 Güncel Fiyatları

Kendinize ait ihtiyacınız olan tedavinin detaylı bir şekilde öğrenebilmek için klinik muayene gerekmektedir. Ayriyetten fiyat bilgilerini de belirlenmiş olursunuz.

İmplant fiyatları belirlenirken pek çok farklı durum göz önünde bulundurulması gerekir. Her yıl farklı olarak  implant fiyatları tüm sağlık kuruluşları için Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Bu belirlenen implant fiyatları kıymetli metal ve zirkonyum gibi kullanılan malzeme ücretlerini içermemektedir.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen 2019 ve 2020 yılı diş implantı fiyatları aşağıda verilmiştir.

Türk Diş Hekimleri Birliği Tarafından Belirlenen Fiyatlar 2020

KDV Dahil %8
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)2070 TL
Sert Doku Greftleme (Kemik Tozu Ücreti Hariç)620 TL
(Overdenture Hassas Tutucu Ücreti Hariç (Tek Çene)1740 TL
Overdenture Hassas Tutucu Ücreti Hariç (Çift Çene)2785 TL
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)1205 TL
Tam Seramik Kron (Metal Desteksiz Porselen)1105 TL
İmplant Üstü Açılması195 TL
Sert Doku Greftleme (Kemik Tozu Ücreti Hariç)855 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene)2530 TL
Sert Doku Greftleme (Kemik Tozu Ücreti Hariç)855 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene)2530 TL
Sinus Lifting (Biomateryal Ücreti Hariç)815 TL
Veneer Kron (Zirkonyum) (Kıymetli Metal Ücreti Hariç)1660 TL
Veneer Kron (Porselen) (Kıymetli Metal Ücreti Hariç)715 TL
Tam Seramik Kron (Metal Desteksiz Porselen)1660 TL
Diş Çekimi175 TL
Gömülü Diş Çekimi475 TL

İmplant Nedir?

Diş implantı (diğer adı kemik içi implant) kron, köprü, hareketli diş protezleri, yüz protezi gibi diş protezlerini desteklemek veya ortodontik tedavilerde sabit destek olarak kullanmak için çene kemiği veya kafatası kemiklerinin içine cerrahi uygulama ile yerleştirilmesi basit ve yaygın olarak kullanılan medikal bir üründür.

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyonlarını tekrar kazandırmak ve estetiksel olarak size orijinal bir görüntü sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür.

İmplant diş fiyatları

İmplant diş kimlere yapılması uygundur?

Diş implantında üst yaş sınırı yoktur. Kişinin kemik yapısı ve genel sağlık durumu uygunsa, bu tedavi işlemi yapılabilir. Kemik gelişimi tamamlanmamış, hastalarda implant uygulaması tercih edilmemektedir.

İmplantlar vücudumuzda bulunan herhangi bir organizma ile etkileşim sağlamayan maddelerden üretilmektedir. Genellikle titanyum ve benzeri metallerden yapılmaktadır. Bu sayede vücudumuz implanta karşı antijen üretmez, implantı ağızdan atmaz. Vücudun implantı kabul etmeme gibi bir durumu söz konusu değildir ve implantların herhangi bir sağlık sorununa sebep olmadığı bilinmektedir.

İmplant fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Yapılacak implant sayısı, implant markası gibi faktörler nihai tedavi ücretini etkiler. İmplant, titanyumdan veya zirkonyumdan yapılan diş vidasıdır. İmplant  yüksek teknoloji ürünüdür ve bu teknolojiyi sağlayacak büyük yatırımları, inovasyonu ve ar-ge desteğini gerektirir.

Dünyada 1000’den fazla firmanın implant ürettiği bilinmektedir. Bu firmaların yarısına yakını ülkemizde satış yapmaktadır. Maliyetler de göze alınarak oluşturulan fiyatlarda; üretim yeri, ar-ge çalışmaları, üretim maliyeti, istihdam vb. dikkate alınır. İmplantların fiyatı, implant tedavisinin genel ücretine doğrudan yansır ve bu fiyatlar güncel kur ile değişebilmektedir.

Türkiye’de birçok  implant markası mevcuttur. Bunlar; Alman, Amerikan, İsviçre, İtalyan, İsveç, Güney Kore, İsrail ve Türkiye menşeili markalardır.

İmplant diş

İmplant diş tedavisi sonrası nelere dikkat edilmeli?

İmplant tedavisi uygulandıktan hemen sonra, implant yerleştirilen dokunun iyileşmesine destek olmak amacıyla; ağız temizliğinin sürekli yapılması, ağız temizliğinde yumuşak hareketler uygulamak, sigara ve alkol tüketmemek, sert yiyecekler yememek, ağır aktivitelerden uzak durmak gerekir.

İmplantta Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Tedaviyi yapacak hekimin tecrübesi de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ürünün yapıldığı maddenin kalitesi de çok önemlidir.

En kaliteli implant üreticileri Türk, Alman, Amerikan ve İsviçre menşeilidir. Bu implantlar diğer implantlara göre daha pahalıdır. İmplant yaptıracağınız şehir ve sağlık merkezi de fiyat değişikliğine neden olabilir. Hastanın ağız ve diş yapısı, implant fiyatını etkiler bu sebeple kesin bir fiyat vermek mümkün değildir.

İmplant, üzerine yapılacak dişin sabitlenmesi için yapılır. Yapılacak bu dişin çeşidine göre de ücret farklılaşmaktadır. Kişilerin estetik gereksinimleri için özel yapılan abutmentler (bir bağlantı elemanıdır) ve zirkonyum abutment kullanımı implant fiyatlarını artırır.

Ülkemizde yerli implant üretimi gelişmektedir. On yılı aşkın süredir üretim yapan, uluslararası düzeyde ülkemizi temsil eden markalar vardır. Üretimin ülkemizde yapılması implant fiyatlarının daha düşük olmasını sağlamaktadır. Çünkü implant fiyatları gümrük ve dağıtıcı kuruluşların fiyata direkt etkilerinden dolayı artış göstermektedir. 

İmplant tedavisi sigorta tarafından karşılanıyor mu?

Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümlere göre “Diş tedavileri sırasında; altın, platin, paladyum+platin, irrudyum+platin, iropal gibi kıymetli madenler ile argenco 23, bego gold EWL ve polliag-M gibi bileşiminde kıymetli maden bulunan maddelerin bedelleri ödenmez.’’ ve “Kemik içi implantların bedelleri ödenmez.’’ hükümleri yer almaktadır. Bu nedenle İmplant tedavileri SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Diş implant

İmplant Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedaviden yaklaşık olarak 2 saat içerisinde bir şey yememenizde fayda var. Sıcak içeceklere düşkünseniz tedavi olduktan 1 gün sonrasına kadar sıcak içeceklerden kaçınsanız iyi olur.

Tedavi sonrası gün içerisinde dişlerinizi fırçalamayın veya gargara yapmayınız.

Tedavi olduğunuzdan 1 gün sonrasına kadar sigara ve alkol kullanmayınız. Tedavi olduğunuz bölgenin tam olarak iyileşmesi için sigara içmezseniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Tedavi sonrası kanamayı durdurabilmek için hafif bir şekilde pamuk ile baskı yapılması uygun görülmektedir.

İlk günlerde tükürüğünüzde kan olması mümkün olabilir ve bu korkacağınız bir şey değildir. Yaranızın iyileşme yoluna girmesi için tükürmemeniz ve ağzınızı çalkalamamanızda faydalı olacaktır.

Tedaviden 1 buçuk gün sonra düzenli olarak 2 hafta boyunca tuzlu su ve ağız gargarası ile gargara yapılması önerilmektedir. 1 dakika gargara yapınız, gargara yaptıktan sonra yaklaşık olarak 30 dakika bir şey yemeyin ve içmeyiniz.

Tedavi olduğunuz bölgede implant tedavisinin ilerleyen süreçlerinde kanama olduğu zaman pamuk ile hafif bir şekilde baskı uygulayınız.

Tedavi bölgesinde ilk zamanlar şişkinlikler, kan toplanması ve morarma olabilir endişelenmeyiz. Kısa süre içerisinde zaten iyileşecektir. Buz koymanız faydalı olacaktır.

Doktorunuz siz herhangi bir ilaç verdiyse doktorunuzun tavsiyelerine göre kullanınız.

Herhangi bir sıkıntınız olduğu zaman doktorunuza danışın size gereken tavsiyeleri verecektir veya duruma göre tedavi edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar