Ana Sayfa İmplant İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

Diş implantı son yıllarda oldukça sık tercih edilen ve kesin çözüm sağlayan bir diş tedavisidir. Bu tedavi doğru yerde, doğru malzeme ile ve doğru hekimle yapıldığında ömür boyu kullanım imkanı sağlar. Bunun yanında diş implantının doğru kullanımı ise son derece önemlidir.

İyi bir bakım ile ömürlük olan implantlar, kötü kullanım yüzünden ömrünü birkaç senede tamamlayabilmektedir. İmplant yaptıracak kişiler tarafından çokça merak edilen noktalardan biri de doğal olarak implant tedavisinin ömrü olmaktadır. Maalesef implant ömrü konusunda yukarıda belirttiğimiz gibi çok değişken olmasından kaynaklı net bir süre verilemez.

İmplant ömrü

Diş Kaybında Uzun Süre Kullanılabilecek Yöntem İmplanttır

Diş implantları günümüzde diş kaybı tedavilerinde en iyi seçenek olarak düşünülmektedir. Diş kaybına başka çözümler de vardır: diş köprüleri ve çıkarılabilir protezler. Ama mevcut tüm seçenekler arasından diş implantları, en rahat, en güvenilir ve estetik olarak en düzgün duran, son derece kullanılabilir bir çözümdür.

İmplantlar, hastalara gerçek dişiyle birebir yeni dişler sunar. Gerçek bir diş gibi çiğneme olanağı sunar. İmplant uygulamasından sonra titanyum vidalar diş kökü olarak fonksiyon gösterecektir. Titanyum vidalar, işlem süresi içinde çene kemiğine yapıştırılır. Bu, implantın yapısal bütünlüğünü sağlamakta önemlidir. Ve en önemlisi diğer tüm tedaviler göre daha uzun ömürlü bir tedavidir.

 

İmplant Kalitesi Uzun Ömürlü bir Kullanım İçin İlk Önemli Adımdır

İmplant başarısı için en büyük unsurların başında diş implantının kalitesi gelmektedir. Piyasada maalesef çok daha ucuz ve taklit ürünler bulunmaktadır ve bu ürünleri alan kişiler birçok sorun yaşatmaktadır. Hastanın çenesinde kalıcı olarak uygulanan implant malzemesinin kalitesini belirlemek için sadece birkaç seçeneklerinin olduğunu bilmesi biraz zor olmaktadır. İleride kötü sonuçlar ile karşılaşmamak için en baştan iyi bir yatırım yapmak son derece akıllıca olmaktadır.

Diş İmplantlarının Kullanım Ömrü

İmplantların ömrünü etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar arasında ön plana çıkanlar ise şöyledir: Doğru malzeme kullanımı, yetenekli ve tecrübeli diş hekimi, hijyen ortamına sahip bir klinik, işlem sonrası düzenle diş temizliği ve bakımı…

İmplant Yaptıracak Kişinin Tedaviye Uygunluğu da Önemlidir

İmplant işleminin ilk adımı işlemin yapılacağı dokunun yeterli derecede sert olmasıdır. Bu, çene kemiği ile kaynaşan implantın desteklemesi için yeterli çene kemiğine sahip olması demektir. Dişlerini kaybetmenin yanında bazı kemik kaybı çeken hastalar için diş hekimleri tarafından implantların uygunluğunu belirlemek gerekir.

Diş Eti Hastalıkları İmplant Ömrünü Etkiler

Diş çürüğü veya diş eti hastalığı gibi diş kaybına neden olan koşullar da implant diş sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, hastalar implant işlemi sonrası ağız hijyen ve bakımına son derece dikkat etmelidir.

Tutulma veya öğütme (bruksizm) gibi rahatsızlıklar, yapılan implantlara aşırı yük verebilir ve işlemin başarısız olmasına sebep olabilir.

Yaşam Tarzınız İmplant Ömründe Etkilidir

Sigara ve alkol kullanımı da temizlik kadar önemli bir konu implant ömründe. Bunun yanında şeker hastalığı vb. gibi yaşam tarzının etkilediği hastalıkların etkileri de diş implantlarının ömrünü olumsuz olarak etkiliyor. İmplantların uygun bakımı, yaşam biçiminizde küçük değişiklikler ile implantınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

İmplant Ömrü Sizlerin Bağlı

İmplantlar düzgün uygulandığında ve düzgün bakıldığında kullanım ömürleri onlarca yıl olabilir. 1990’lı yılların tekli diş implantlarının çoklu araştırma çalışmaları gösteriyor ki, hastaların %95’inden çoğunda implant kullanım ömrü en az on yıl sürmüştür. Aynı sonuçlara, tam çene implant uygulmaları ile de çokça çalışmada gözlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar