Ana Sayfa İmplant İmplant Diş Tedavisi Aşamaları

İmplant Diş Tedavisi Aşamaları

İmplant Diş Tedavisi Aşamaları

Diş implantı tedavisi cerrahi bir işlemdir, bu nedenle öncesinde ve sonrasında yapılması gereken ya da dikkat edilmesi gereken çokça unsur vardır. Diş implantı yaptıracak kişiler, implant işlemi aşamalarını merak eder çünkü bu tedavi gerçekleştirirken de birçok aşama bulunur. Gelin bu aşamaları birlikte okuyalım.

Öncelikle diş implantı sonucunda edineceğiniz diş görünümü size tedaviden önce gösterilir. Böylece herhangi bir sürprizle karşılaşma durumunuz ortadan kalkar. Unutmayın, diş implantı değiştirilen, vazgeçtiğinizde çıkarılan bir işlem değildir.

İmplantın Dişe Yerleşimi

İmplantı dişe yerleştirmede izlenebilecek iki yol vardır. Bu yollardan ilki hemem yüklemedir. Hemen yükleme işlemi, implant yapılacak bölgedeki dişin ya da dişlerin çekiminden sonra implant işleminin beklenmeden uygulanmasıdır.

İmplantın dişe yerleştirilmesindeki ikinci yol ise diş çekiminin gerçekleşmesinden sonra işlem yapılan alanın iyileşmesi için bir süre beklenmesinden sonra implantın ağız içine yerleştirilmesidir. Bu işlem için diş çekimi sonrası bir ila üç ay arasında bir süre beklenir. Bunun amacı implantın kemik ile kaynamasını sağlamaktır.

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant tedavisinin ilk aşaması ağız bakımıdır. Diş implantı tedavisine başlamadan önce ilk olarak hastanın ağız bakımı yapılır ve hijyenik bir ortam sağlanır. İmplant tedavisinde birden fazla aşama bulunur lakin bu aşamalar en temel olarak iki aşamaya indirilebilir.

Bu iki temel aşamanın ilki cerrahi bir operasyonla implantın çene içerisinde kemiğe yerleştirilmesidir. Bu işlem sırasında kullanılacak olan malzemenin titanyum olmasına dikkat edilmelidir. Bu implant ekleme işlemi sonrası çene kemiği ile implantı kaynaması için bir ila üç ay arasında beklenilir. Bu süre kişiden kişiye, iyileşme ve bakım durumuna göre değişir. Kemikleşme işleminden sonra ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşama üst yapıların inşasıdır. Bu aşamada titanyumdan yapılan implanta zirkonyumdan ya da porselenden elde edilen protez dişleri eklemektir. İmplantın üzerine bu dişlerin eklenmesi için önce prova yapılır. Yapıştırma ya da vidalama tekniği denenir. Eğer bu işlemler sırasında hasta memnun kalırsa ve işlem olumlu olursa implant yerine oturtulur. Bununla birlikte diş implantı tedavisi sonuçlanmış olur.

Diş İmplantı işlemini ayrıntılı olarak sıralarsak beş aşamadan bahsetmemiz mümkündür. Gelin bu aşamalara göz atalım.

Diş İmplantı Tedavisinin Beş Aşaması

İlk Muayene

İlk muayenede kişinin diş implantına uygun olup olmadığına bakılır. Çünkü diş implantı genel sağlık durumuna bağlı olarakta yapılıp yapılmamasında değişiklik görülen bir işlemdir. Bunun yanında tekli diş kayıplarında izlenecek başka yollar olması da etkilidir.

Çene Kemiğinin Durumu

İmplant işleminin ikinci aşaması çene kemiği uygunluğu için röntgen ve film çekilmesi aşamasıdır. Böylece çene  kemiği durumuna göre yollar izlenir, kemik eksikliği durumunda çeneye grefti işlemi yapılır. Kemik çoğunluğu elde edilir.

İmplantın Uygulanması

İmplant işlemi genel olarak on beş ila kırk dakika arasında sürer. Diş eti kesilir ve çene kemiğine ulaşılır. Çenede gerekli delikler açılır ve vidalar yerleştirilir. Çene kemiğinin implantla kaynaşması için bir kaç ay beklenir.

Diş Protezlerinin Hazırlanması

Ağız içinden ölçü alınır ve diş rengi kararlaştırılır. Bu bilgilerle birlikte protez dişler hazırlanır. Ağızda denenen protezler bir sorun yoksa son kontrolleri yapılarak bitmiş hale getirilir.

İmplantlara Üst Yapıların Takılması

Bu aşama implant için son aşamadır. Seçilen protez dişler implantlara uygulanır. Dişlere gerekli kaplamalar yapılır. Tüm aşamalar tamamlandığından, diş hekiminiz bu aşama sonunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve diş implantının uzun ömürlü olması için yapmanız gereken uygulamaları size iletir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar