Ana Sayfa İmplant İmplant Diş Zararları

İmplant Diş Zararları

İmplant Diş Zararları

Diş implantının en büyük sorunlarından biri uygulama sonrası çene kemiğinde enfeksiyon oluşumudur. Bunun yanında sinüs problemleri, çene kemiği problemleri ve kırılması, sinir kaybı gibi durumlarla karşılaşılabilir.

İmplant sürecinin en çok sorun yaratan kısmı implantın doğru yerleştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda implantın yerleştirilmesi sırasında sağlıklı dişler zarar görebilmektedir.

İmplant tedavisi günümüzde çokça tercih edilen bir tedavidir. Diş implantları, eksik dişi bulunan hastaların tedavisi için en iyi ve bazen tek tedavi şekli haline gelmiştir. İmplantlar, sunduğu kullanım kolaylığı ve estetik görünüş ile olumlu karşılanmaktadır. İmplant tedavisi teknolojinin ilerlemesiyle yüksek oranda başarılı bir operasyondur. Çeşitli sebeplerden dolayı operasyonun başarılı olmadığı durumlar gelişebilir.

Enfeksiyon Sorunu

Tedavi sonrası enfeksiyon gelişmesindeki en önemli etken, hastanın ağız bakımını doğru yapmamasıdır. Diş temizliğine dikkat edilmemesi, diş ipi kullanılmaması ya da temizliğin süreklilik arz etmemesi, bakteri oluşumuna sebep olur. Özellikle sigara kullanan hastalarda enfeksiyon gelişmesi daha sık görülür. Enfeksiyon yoğunluğu sonucunda implant kaybı yaşanabilir. Enfeksiyona neden olan diğer etkenlerden biri implant uygulanan bölgede kalan enfeksiyon artıklarının işlem sonrası canlanmasıdır. İmplant yapılırken sterilizasyon kurallarına uyulmaması da enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Kullanılan malzemelerin eskimiş olması da bu durumda etkilidir.

Tedavi sırasında kullanılacak implantın güvenilir olması çok önemlidir. Sahte veya taklit ürünler enfeksiyon yanında çene kemiği kaybına kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle CE Sertifikalı ürünlerin kullanımı, kaliteli malzemeden üretilen implant kullanımı ve güvenilir, temiz bir sağlık kuruluşu tercih edilmesi çok önemlidir.

Sinüs Sorunu

Üst çeneye uygulanan implantların hatalı yapılması sinüs problemlerine neden olabilir. Sinüs tabanının ve membranının delinmesi gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. İmplantın bu noktaya girmesi ile sızlama, ağrı, migren oluşumuna ve hatta kemik kaybına neden olabilir.

Çene Kemiği Sorunları

Hastanın çene kemiğinin inceliğine bağlı olarak implant işlemi gerçekleşirken kemik kırılabilir. Böyle beklenmedik durumlarda çene kemiği özel malzemelerle birbirine tutturulur ve hasta bir süre pipetle beslenmek zorunda kalabilir.

Sinir Hasarı

İmplant oluşumunda karşılanabilecek başka bir sorun da sinir hasarıdır. Sinir hasarı, implant uygulamasını yapan sağlık kuruluşunun uygulama öncesi yapılması gereken ölçümleri yapmaması ve bununla birlikte implantın doğru yerleştirilmemesi sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple uygulama öncesi yapılacak ölçümler ve bu ölçümlerin doğru değerlendirilmesi çok önemlidir. Sinir zedelenmesi çok ciddi bir sorundur, zedelenme sonucunda ağız bölgesinde his kaybı gerçekleşir. Vücutta gerçekleşen bir sinir kaybı tüm sinir sistemini etkiler. Sinir kaybı ancak vücuttan alınan başka bir sinirin ağza eklenmesi ile çözülebilir.

İmplant Bazı Durumlarda Risklidir

Ciddi kalp yetmezliği ve kalp sorunları, kanser, zihinsel engel durumu, organ nakli geçmişi, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, yüksek dozda radyasyona maruz kalmak, radyoterapi geçmişi, gebelik, alkol ve madde bağımlılığı, ciddi diş sıkma ve gıcırdatma sorunu, çenede iskelet bozukluğu olan kişilerde implant yapımı risk taşımaktadır ve hekim kararına göre işlem yapılır.

İmplantın Zararlarını En Aza İndirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş implantında sorunlarla karşılaşmamak veya riski en aza indirmek için iyi bir hekim ve hijyene önem veren bir sağlık kuruluşu seçmek çok önemlidir. Sağlık kuruluşunun implant öncesi gereken işlemleri eksiksiz yapması gerekmektedir. Üç boyutlu çekim tekniğini kullanan yerler, implant başarısını arttırır. Seçilen implantın kaliteli ve sertifikalı olması önemlidir. Yanlış implant seçimleri sonucunda implant tutmayabilir. Hastanın işlem öncesi ve sonrası ağız bakımına ve temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Hasta işlem sonrası kontrollerini aksatmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar