Ana Sayfa İmplant İmplant Kemik Nakli Nasıl Yapılır?

İmplant Kemik Nakli Nasıl Yapılır?

İmplant Kemik Nakli Nasıl Yapılır?

Diş implantı tedavisi maalesef herkese uygulanamamaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için bazı ihtiyaçlar bulunur. Bunlardan bir tanesi de çene kemiğinin yeterli olmasıdır. Çene kemiğinin yeterli olmadığı durumlarda diş implantı işlemi gerçekleştirilemez. Fakat teknolojinin diş hekimliği alanında da önemli gelişmeler yaratması sonucunda çene kemiğinin geliştirilmesi için bazı yöntemler bulunmuştur. Bu yöntemler sayesinde diş implantı tedavisi gerçekleştirilebilir hale gelmiştir.

İmplant kemik nakli nasıl yapılır

İmplant Kemiği Nakli Neden Gerekmektedir?

Halk arasında kemik grefti ya da kemik aşılama olarak da bilinen implant kemik nakli uygulaması ileri derecede uzmanlık isteyen bir tekniktir. Diş implantı işlemi gerçekleştirilecek hastaların, çene kemiklerinde bulunan yetersiz kemik kalınlığı ve yüksekliği olması durumunda bu yöntem kullanılmaktadır. Böylece çene kemiği diş implantı yapılmasına olanak verecek yükseklik ve kalınlığa getirilmiş olur.

Çenede eksik dişlerin yoğunluğu sebebiyle çene kemiği azlığı yaşanabilir. Bunun yanında ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sonucunda da çene kemiği erimesi yaşanabilir ve çene kaybı ortaya çıkar.

Ağız içinden ya da dışından, kemik alımına müsait yerlerden, bir kemik parçası alınarak işlem yapılacak ince kemik dokusuna vidalarla nakledilir. Düşük hacimli çene kemiğine vidalanan bu kemik ile gerekli miktarda artış sağlanır ve diş implantı uygulaması garanti altına alınmış olur.

Diş İmplantı Nasıl Nakledilir?

Kemik nakli uzmanlık isteyen bir alan olduğundan uzman diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Eğer gerek görülürse bu işlem ameliyat ile gerçekleştirilir. İlk olarak gerekli röntgen ve tomografilerin çekimi yapılır. Buradan çıkan sonuçlara göre planlar yapılır. Anestezi kullanılarak işlem yapılmaya başlanır.

Kemik yetersizliğinin bulunduğu bölgeye daha önceden alınmış olan kemik, diş eti kesilerek vidalarla var olan çene kemiğine tutturulur. Sonrasında alan kapatılır ve kemiklerin birbirine kaynaması beklenir. Bu kaynama gerçekleştikten sonra diş implantı tedavisi gerçekleştirilebilir.

Kemik nakli gerçekleştikten sonra ağız içinde tamponlar yirmi dakika boyunca bekletilir ve iki gün boyunca onar dakikalık periyotlarla buz kompresi yapılmalıdır. Bir süre sıcak ve soğuk yiyecekler ve içecekler tercih edilmemeli ve sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Çene Kemiği Eksikliği İçin Hangi Bölgeden Kemik Alımı Yapılabilir?

Eğer ağız içinde yeterli kemik yoksa ve ağızdaki eksik yere eklenecek kadar çene kemiği bulunmuyorsa, ağız dışından kemik dokusu alınır. Bu kemik sert bir kemik olması gerektiği için genelde kalça kemiğinden alınır.

Kalça kemiği dışında kemik alınabilen bölgeler ise bacak kemiği ve kafatasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar