Ana Sayfa İmplant İmplant Sonrası Morarma

İmplant Sonrası Morarma

İmplant Sonrası Morarma

Diş implantı işlemi zorlu bir cerrahi işlem olduğu için işlem sonrasında yüzde şişlik ve morarma olması normaldir. Çünkü implant işlemi sırasında çene kemiği delinir ve buraya implant vidaları yerleştirilir.

Bu işlem ile çene kemiğinin implant ile uyumu beklenir. Bu süreçte işlem sırasında oluşan travmatik etki nedeniyle oluşan şişlik ve morarma durumu normal karşılanır.

Diş İmplantı Sırasında Oluşan Etkilerin Normal Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

Diş implantının etkilerinin normal olup olmadığının kontrolü, işlem bitimi sonrasında çekilen panoramik röntgen ile tespit edilir. Bu sayede implantların açısal ve anatomik olarak doğru yerleştirilip yerleştirilmediğine bakılır.

Sorunsuz olarak yerleştirildiği tespit edilen implant işleminde ortaya çıkan etkiler normal olarak karşılanır. Eğer bir sorun tespit edilirse hemen müdahale edilir.

İmplant sonrası dişte morarma

İmplant Uygulaması Sonrasında Soğuk Uygulaması Morarmayı Engeller

İmplant işleminden sonra buz uygulaması, bölgede gelişen travma etkisini azaltmada oldukça etkilidir. Bölgeye beş dakika uygulanan soğuk uygulamasına on dakika ara verilmelidir. Bu periyotlarla buz uygulamasına devam edilmesi sayesinde yüzde oluşan şişlik ve morarma etkisi hafifletilir.

Soğuk uygulaması doku metabolizmasını yavaşlatır, kas spazmlarını giderir ve ağrıyı azaltır. Bu sayede soğuk uygulanan bölgede ödem oluşması ihtimali ortadan kalkar.

İmplant Sayısı Yüzde Meydana Gelen Şişlik Ve Morarma Üzerinde Etkilidir

Ağız içine uygulanan implant sayısı arttıkça yüzde meydana gelen şişlik ve morarma artar. Hasta daha fazla ağrı çeker. Çünkü bir implantın ağızda yaratacağı travma etkisi ile beş implantın ağızda oluşturacağı travma etkisi aynı değildir.

İmplant işleminden sonra meydana gelen bu etkiler yine travma etkisine bağlı olarak üç gün ila bir hafta arasında yok olacaktır. Bir hafta sonrasında devam eden morarma ve şişlik durumlarında diş hekiminiz ile görüşmeniz yararlı olur.

İmplant İşlemi Sonrasında Meydana Gelen Etkiler Bir Problem Belirtisi Olabilir

İmplant tedavisi sonrası geçmeyen etkiler bir sorun belirtisi olabileceği gibi işlemden üç dört gün sonra ortaya çıkan şişlik ya da morarma durumları ile de karşılaşılabilir. Bu durumlarda da diş hekimine başvurmak önemlidir. Sonradan ortaya çıkan bu etkiler bir sorun nedeniyle oluşuyor olabilir.

İmplant Sonrası Etkileri Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

İmplant tedavisi sonrasında sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yanak bölgesinde meydana gelen şişliği azaltmak için hafif masajlar yapılmalı ve kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Ağız bakımı, ağrı olsa bile aksatılmadan, düzenli olarak yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar