Ana Sayfa İmplant İmplant Sonrası Sigara Kullanımı

İmplant Sonrası Sigara Kullanımı

İmplant yaptıranlar sigara içebilir mi? İmplant tedavisi süresinde ve daha sonra sigara kullanımının zararları var mı? Sigaranın implant tedavisine olumsuz etkileri gibi konuları yazımızın tamamını okuyarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İmplant Yaptıranlar Sigara

Kuşkusuz sigara kullanımı, vücuda ve dişlere büyük oranda zarar verir.  Özellikle vidalı diş olarak ta bilinen implant tedavilerinde sigara kullanımı süreci uzatacak ya da implant işleminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır.

Bu sebeple tedavi öncesi sigara kullanımı yapan kişilere tüm bu konular hakkında detaylı bilgiler verilir. Sigara kullanımı implant tedavisini doğrudan etkilemez fakat dolaylı olarak tedavi sürecini olumsuz yönde etkiler. Hastalar tedavi öncesi detaylı bilgilendirmeye alınır ve daha sonra tedaviye devam edilir.

Sigara kullanımı implant tedavisinde açık olan yaraların enfeksiyon riskini artırır. Özellikle tedavi sırasında diş sinirleri ve damarları zedelenir, bu zedelenmeler ise sigara kullanımı ile birlikte artar. Yine titanyum vidanın çene kemiğine iyice tutunabilmesi için kesinlikle sigara kullanımından uzak durulması gerekir.

Zehirli duman ve nikotin maddesi vidanın üzerine tutunarak, bulunduğu bölgede kemiklerin yüzeyinde çürümelere neden olur. İmplant yaptıranlar sigara içmeyi bırakmalı ya da tedavi süresince hiç sigara içmemelidir.

İmplant Sonrası Sigara Kullanımı

Günde bir paket veya daha fazla sigara içen kişilerde diş tedavileri olumsuz olarak sonuçlanır. Hele ki implnat tedavisi süresinde sigara kullanımı mümkünse hiç yapılmamalıdır. Yaralar iyileşse bile dikiş aralarından duman ve sigara nikotini vidaya ulaşabilir.

En kötü yanı ise sigara dumanının, tedavi sürecinde aşınmış ve zedelenmiş olan kemik bölgelere sızmasıdır. Bu durumda muhtemelen diş kökü apse yapacaktır ve vidanın kemiklere kaynamasına engel olacaktır. Yine diş kökünde şişmelere ve morarmalara da neden olur. Tüm bu bilgiler ışığında sigara kullanan kişiler diş implant tedavisi sonrasında en azından bölge iyi olana kadar sigaradan uzak durmak gerekir.

Günde bir paketten daha az sigara içen kişiler eğer sigarayı bırakamıyorsa, sık sık diş fırçalaması, ağız gargarası ve diş ipi kullanması tavsiye edilir. Bu yine implant sonrası sigara kullanan kişiler diğer hastalara göre daha sık doktor kontrollerine gitmelidir. Ağız ve diş sağlığı için sigara hiçbir tedavi sürecinde tavsiye edilmez.

İmplant Sonrası Alkol Kullanımı

Alkol ve sigara kullanımı sadece implant tedavisi sürecinde değil, dolgu, kanal tedavisi ve diş çektirme gibi operasyonlarda da oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle hiçbir diş tedavisi süresinde ve tedavi sonrasında sigara/ alkol kullanımı yapılmamalıdır. İmplant sonrası alkol kullanımı yapılırsa hastaların karşılaşacağı problemler;

  • Alkol ve sigara diş köklerinde ve kemik bölgelerinde iltihap oluşmasına neden olur.
  • Toksit maddelerin ve karbon monoksit maddelerin titanyum vidaya kötü etki etmesine neden olur ve kemiğe kaynamasını zorlaştırır.
  • Dikişlerin kaynamasını zorlaştırır ve dikiş bölgelerinin mikrop kapmasına neden olur.
  • Kan akışının düzensizleşmesine neden olur.
  • Alkol ve sigara kullanımı, implant tedavisinden 15 gün önce bırakılması gerekir. Yine bir ay boyunca hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Sigara İçenlere İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer hasta sigara kullanıyorsa, diş diplerinde ve dişlerde büyük oranda tahribatlar söz konusu olacaktır. Diş implant aşamalarından biri de çene kemiğine küçük oyukların açılmasıdır. Dolayısı ile diş etlerinde bulunan sinirler, damalarla ve çene kemiği belli bir tahribata maruz kalır. Sigara ve alkol kullanımı, diş diplerinde meydana gelen cerrahi tahribattan büyük ölçüde etkilenir.

Yine sigara nikotini kana karıştığı için kan akışında bozulmalara neden olur. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında ise sigara içenlere implant tedavisi nasıl yapılır? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Tedaviden 15 – 20 gün öncesi sigara kullanımı bırakılmalıdır. Kişiler sigarayı bırakamıyorsa azaltma yoluna gitmelidir. Daha sonra tedavi süreci başlayacaktır.

Hastalar sigara kullanmayı bırakmayıp, azaltmış ise doktor kontrollerine daha sık gelmeleri söylenir. Yine doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalı, sigara içildikten hemen sonra dişlerin hızlıca fırçalanması gerekir. Aksi halde titanyum vidanın etrafında apse gibi durumlar meydana gelir. İltihaplanma ise vidanın kemiğe uyum sağlamasını büyük ölçüde engeller. Dolayısı ile tedavi süresi pek çok olumsuzluklar ile neticelenir.

Sigara kullanımı ağız içi bakterilerin artmasına ve ağız kuruluklarının yaşanmasına neden olacağı için sadece implant tedavisi süresinde değil, hiçbir zaman kullanılmamalıdır. İmplant tedavisinde sigara kullanımı sadece vidaların zarar görmesine değil, daha sonra üzerine eklenecek implant kapaklarının da zarar görmesine neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar