Ana Sayfa İmplant İmplant Sonrası Yaşanan Sorunlar

İmplant Sonrası Yaşanan Sorunlar

İmplant Sonrasında Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Diş implantı uzun yıllardır yapılan bir diş kaybı tedavi yöntemidir. Diş kayıplarını tedavi etmede kullanılan en etkili yöntem diş implantıdır. Diş implantı, tekli diş kayıpları ile birlikte çoklu diş kayıplarında da uygulanabilmektedir. İmplant yaptıracak kişilerin genel sağlık durumu, kemik yapısı ve ağız bakımı tedavi için önemli etkenlerdir. Bunların yanında hastane seçimi, doktor ve malzeme seçimi de önem taşımaktadır.

Tüm bu etkenlerin tedavide etkili olduğu açıkça bilinmektedir. İmplant işlemi sonrasında bu etkenlere bağlı olarak bazı sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar bazen hafif olarak yansısa da bazen ileri boyutlara taşınabilir. Bu sebeple implant sürecinde her etkene çok dikkat edilmelidir. Gelin implant yapımı sonrasında ortaya çıkabilecek sorunları birlikte inceleyelim.

İmplant sonrası yaşanılan sorunlar

İmplant İşlemi Sonrasında Ortaya Çıkabilecek Hafif Sorunlar

Diş implantı yapımından sonra karşılaşılan sorunlardan bir tanesi implant yerleşimi sonucunda meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar bazen gereğinden fazla şiddetli olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında diş hekimi bilgilendirilmelidir. Unutmayın, implant işlemi ciddi bir cerrahi operasyondur ve sonucunda ağrılarınız olabilir. Lakin bazen ağrılar bir yanlışlığın göstergesi olabilir. Dayanılmaz bir ağrı çekiyorsanız doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz yararınıza olacaktır.

İşlem sırasında yapılan bazı eksikler sebebi ile işlem yapılan bölge ve implant arasına hava girebilir. Diş eti içerisine yerleştirilen implant sonrası diş eti kapatılır. Bu kapama bazen hastanın özensiz davranması, bazen de diş hekiminin yetersizliği sebebiyle açılma gösterebilir. Bu açılma sonucunda bölge mikroplara karşı açık hedef olur. Böyle bir durumda hemen doktorunuza muayene olmanız ve açık bölgenin kapatılmasını sağlamanız gerekmektedir.

İyileşme sürecinde de implantın bakımına özen gösterilmelidir. Bazı durumlarda implantın kapama vidası denen parçasının çıkması sebebiyle implant ve dişeti arasında kalan bölge yumuşak bir doku ile kapanabilir ya da implant ve vida arasına yumuşak doku sıkışması ortaya çıkabilir. Bu durumun tespiti için film çekilmesi mecburidir. Bu da ilk ayın sonunda gerçekleşir. Çünkü ağız ve diş eti arasında kalan boşluk ağrı yapabildiği gibi bazen hiçbir belirti göstermeyebilir. Bunu ancak tedavinizin gidişatının doğru olup olmadığına yönelik çekilen filmler sonucunda anlamak mümkündür.

Diş İmplantı Sonrası Yaşanacak Büyük Ölçekli Sorunlar

Diş implantı sonrası gerçekleşecek en büyük sorunlardan biri sinir hasarı gelişmesidir. Sinir problemi gerekli önem verilerek yapılmamış ölçümler ve implantların yanlış uzunluklarda ve yönlerde kullanılması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum da gösteriyor ki diş implantı yaptırırken seçeceğiniz hastane ve bu konuda yeterli olan bir diş hekimi ile çalışmak çok önemlidir. Doğru hastane ve doğru doktor ile panoramik ve tomografik röntgen çekilir, ölçüleriniz daha objektif olarak değerlendirilir ve sinir kaybı yaşamak problemi ortadan kaldırılır.

Sinir hasarı çene, dudak ve hatta yanaklarda his kaybına neden olabilir, orijinal diş üzerine etki yaparak onların uyuşmasına neden olabilir. Vücudumuzun tümü sinir ağları ile örülü olduğu için bu ağ içerisinde yaşanacak bir kopukluk, tüm sinir sistemini etkileyen ve farklı bölgelerde his kaybına neden olan sorunlar doğurabilir.

Sinir kaybının tedavisi, kopan sinirlerin tekrar bir araya getirilmesi ile eğer bu mümkün değilse vücudun başka bir yerinden alınan sinirin bu bölgeye uygulanmasıyla giderilir.

İmplant uygulamasından sonra karşılaşılan bir diğer en büyük tehlike ise enfeksiyondur. Ağız bakımına ve hijyene son derece dikkat etmek, diş ipi kullanmak, yemekten sonra ağzımızı çalkalamak, dişlerimizi fırçalamak bu süreçte elzemdir. Yoksa implant kaybı ve kemik erimesi durumlarıyla karşılaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar