Ana Sayfa İmplant İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant Tedavisi Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş implantı tedavisi son yıllarda sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ağızda eksik olan dişlerin tamamlanmasını amaçlayan bu tedavi genellikle titanyum alaşımlı diş köklerinin diş etine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Diş implant tedavisinin başarılı olabilmesi için tedavi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

İmpant öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler

İmplant Tedavisi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant tedavisi yaptırmadan önce kronik rahatsızlıkların tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlıklar kontrol altına alınmadığı durumda implant işlemi başarısızlıkla sonuçlanır.

İmplant yaptırmadan önce tedaviyi gerçekleştireceğiniz doğru kliniği ve hekimi seçmeniz önemlidir. Diş implantı, hijyenik bir ortamda yapılmadığında tehlikeli olabilir. Enfeksiyon oluşumu ve benzeri sıkıntılar yaşamamak için hijyenik bir klinik seçmeniz önemlidir.

Aynı zamanda hekiminizin implant alanında uzman olması gerekir. Alanında uzman ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılan implant, tedavinin başarılı olmasında önemli bir yere sahiptir.

Bunların yanında bir başka önemli etken ise implantın kalitesidir. Kaliteli bir titanyumdan yapılmış, sertifikalı bir implant tedavinin olumlu sonuçlanmasında etkili iken, sahte implantlar tedavinin başarısız sonuçlanmasına sebep olmaktadır. Sahte implantlar enfeksiyon riski oluşturabildiği gibi iyileşme sürecinde diş etiyle implantın bütünleşmesinin önüne geçerek, tedaviyi başarısız sonuçlanmasına sebep olabilir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İmplant tedavisi yaptırdıktan hemen sonra ilk iki saat boyunca hiçbir şey yiyip içilmemelidir. İmplanttan sonraki ilk bir gün boyunca hem sıcak hem de sert yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Tedaviden sonra ilk yirmi dört saat yumuşak ve soğuk yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir. Aynı zamanda ilk bir hafta bunlara dikkat etmeniz de tedavinin geleceği açısından önemli olacağı için çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız önemlidir.
  • İmplant işlemi sonrasında kanamayı durdurmak için temizliğine dikkat edeceğiniz bir tamponu kullanarak işlem yapılan alana baskı oluşturabilirsiniz. Diş implantı sonrasında ilk yirmi dört saat içerisinde ağzınızda kan görebilirsiniz. Bu doğal bir durumdur, endişelenmemelisiniz ve yaralı bölgeyi zorlamamalı, ağzınızı çalkalayıp tükürmemeye dikkat etmelisiniz. Ağzınızdaki kanama eğer bir günün sonunda hala devam ediyorsa, diş hekiminizi bilgilendirmeniz yararınıza olacaktır. Operasyon sonrası kesinlikle dişlerinizi fırçalamamalı ve gargara kullanmamalısınız.
  • Ağız gargarası yada tuzlu su ile gargara yapmaya işlemden yaklaşık iki gün sonra başlamamız gerekir. Bu işlem sizi rahatlatıyor ise iki hafta boyunca günde iki kere tekrarlayabilirsiniz.
  • İmplant yaptırdıktan sonra ilk yirmi dört saat içinde sigara içmemeniz ve alkol almamanız gerekmektedir. İşlem yapılan bölgenin iyileşme sürecinde de sigara içilmemesi son derece kritiktir.
  • İmplant tedavisi sonrasında doktorunuz ilaç ya da antibiyotik önerir ise kullanım şartlarına bağlı kalarak bu ilaçları almalısınız.
  • Tedavinin ilerleyen günlerinde kanama ile karşılaşırsanız işlem yapılan bölgeye temiz bir tamponla ya da ıslak çay poşeti ile baskı uygulayabilirsiniz. Operasyonun yapıldığı bölgede, yanaklarda, göz altında şişlikler meydana gelebilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. On gün içerisinde bu şişlikler kendiliğinden inecektir. Şişliklerin daha hızlı geçmesi için ön dakika arayla, ön dakikalık süre boyunca buz uygulaması yapabilirsiniz.
  • Ağzınızın içerisinde dikişler olacağı için ilk iki hafta boyunca dişlerinizi fırçalamamalısınız. Dikişleriniz alındıktan sonra herhangi bir sıkıntı olmayacağı için dişlerinizi yavaşça fırçalayabilirsiniz.
  • Diş implantı tedavisi yaptırdıktan sonra ağız içinde ve yüzde soğuk uygulaması ilk yirmi dört saat içinde çok önemlidir.

Yukarıda bulunan durumlara uyduğunuz sürece işlem sonunda kolayca iyileşip dişlerinize kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar