Ana Sayfa İmplant İmplant Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant tedavisi birçok diş hekiminin sıklıkla tercih ettiği, eksik diş tedavisi için vazgeçilmez bir çözümdür. Bu tedavi, öncesi ve sonrası azami dikkat isteyen bir operasyondur çünkü tedaviyi olumlu ya da olumsuz etkileyen bir çok etken mevcuttur. Tedavide belirleyici olan faktörlere gelin birlikte göz atalım.

İmplant tedavisinin başarısını etkileyen faktörler

İmplant Malzemesi

İmplant üretimi birçok yerli ve yabancı marka tarafından yapılmaktadır. Bu markaların kalitesine göre ücretleri de değişmektedir. Daha hesaplı bir implant yaptırmak adına kalitesiz bir ürün seçmemeniz gerekmektedir. Kalitesiz implant çene kemiğiyle bütünleşmez ve çene kemiği erimesine, sağlam dişlerin zarar görmesine neden olabilir. Bunun yanında piyasada sahte implantlarda bulunmaktadır. Bu ürünleri ayırt etmenin en kolay yolu implantınızın sertifikalı olup olmadığına dikkat etmenizdir.

Hastanenin Niteliği ve Temizliği

İmplant işlemi zorlu bir cerrahi işlemdir ve cerrahi işlemlerin kötü hijyen koşullarında yapılması çok tehlikelidir. Bu sebeple hijyen açısından dikkatli bir hastanede işlemin yapılması gerekir. Bunun yanında hastanenin işleminiz öncesinde ve sonrasında kontroller için yapılacak teknik hizmetleri verebilecek nitelikte olması önemli bir faktördür.

Diş Hekimi

Her diş hekimi implant tedavisi gerçekleştiremez. Bu işlemi yapabilmek için alanında uzman olmak gerekir. Bunun yanında implant ölçümünün doğru alınması, implantın doğru yerleştirilmesi de çok önemli olduğu için deneyimli bir diş hekimi ile çalışmak son derece önemlidir.

Ağız Bakımı

İmplant diş etine uygulanan bir işlemdir. Ağız içi sürekli ıslak olan bir bölge olduğu için ve yemek yenilen bölge olduğu için sürekli mikrop bulunan bir yerdir. Bu nedenle ağzınızda hem açık bir yara hem de sürekli mikrop üreten bir yapı bulunur. Bu durumda enfeksiyon oluşumu görülebilir. Enfeksiyon sinsi bir şekilde ilerlediği için farketmesi güçtür. Bu durum fark edildiğinde çok geç olabilir. Enfeksiyon, diş kaybına, implant kaybına, diş eti hastalıklarına, çene kemiği erimesine neden olabilir. Bunun önüne geçmenin tek yolu vardır, ağız bakımına, ve hijyenine azami derecede önem vermek. Her yemekten sonra gargara yapmak, günde en az iki kez diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve şekerli ve asitli yiyecekler tüketmemek gerekir.

Zararlı Alışkanlıklar

İmplant işlemi çok hassas bir işlemdir ve operasyonun sonucunu birçok faktör etkiler. Bunlardan bir diğeri de zararlı alışkanlıklardır. Sigara kullanmak iyileşme sürecinin yavaşlamasına sebep olur. Aynı zamanda sigara içmek, ağıza hava girişi yaptığı için işlemden sonra bir hafta sigara içilmemesi çok önemlidir. Ağza hava girmesi sonucunda implant ve diş eti arasında boşluklara sebep olabilir. Bu durum da implant işleminin tekrarlanmasına sebep olur. Alkol içerikli içeçekler kullanmakta bu süreçte implant üzerinde zararlı etkilere sebebiyet vermektedir. Bu sebeple yine en az bir hafta boyunca alkol tüketmemek önemli bir faktördür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar