Ana Sayfa İmplant İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

Diş implantı işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada çene kemiğine implantlar yerleştirilir. İkinci aşamada ise protez dişler uygulanır. İmplant işlemi sonrası yerleştirilen protezlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. İmplant üstü protezler temelde iki çeşide ayrılır. Bunlar sabit ve yarı hareketli diş protezleridir.

Sabit Protez Nedir?

Hareket etmeyen bu protezler ağız içinde sabit olarak kalmaktadır. Hastalar ağızlarında bulunan bu protezleri çıkaramazlar. İmplant üzerine yapılan bu protezler implant gövdesine simantasyon yapıştırma işlemi ile ya da vidali sistemlerle sabitlenir. Ağıza tek tek kaplama yapılabileceği gibi toplu olarak hibrit protezler yapılabilir.

İmplant üstü sabit protez

Yarı Hareketli Protez Nedir?

Yarı hareketli protezler genellikle tam dişsizlik yaşayan hastalarda uygulanmaktadır. Tam sabit protezlerin uygulanamadığı hastalarda yarı hareketli protezler tercih edilmektedir. Yarı hareketli protezler tam sabit protezlere göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Ayrıca bu protezlerde daha az cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Ball Tutuculu Protez Nedir?

Hareketli diş protezleri dendiğinde eskiden en çok uygulanan diş protezi Ball tutuculu protezlerdi. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu diş kaplamaları yerini Locater tutuculu protezlere bırakmıştır. Ball tutuculu bu protezler üst çeneye dört adet ve alt çeneye iki adet olmak üzere toplam 6 adet olan protezlerdir.

Günlük hayatta konforlu kullanılan ve konuşma rahatlığı sağlayan bir protez çeşididir. Total klasik olarak adlandırılan protezlere göre daha konforlu olmasına rağmen alt çenede stabilizasyonu tam anlamıyla sağlayamadığından çok kullanılmamaktadır.

Locater Tutuculu Protezi Nedir?

Ball tutucu olan protezlere göre daha gelişmiş bir sisteme sahiptir. Kuvvet dengesi yerinde olan Locater tutuculu protezler, diğer protezlere göre daha iyi bir sisteme sahiptir. Üst çeneye dört tane, alt çeneye iki tane olmak üzere uygulanırlar.

Protez sahibi dilerse protezi çıkarabilir, istemezse hiç çıkarmayabilir. Protez sahibi yemek yerken, konuşurken ya da istemediği sürece ağızda oynamaz ya da fırlamaz. Ball tutuculara göre daha pahalı olan bu protezlerde hasta konforu yüksektir.

Bar Bağlantılı Protez Nedir?

Bar bağlantılı protezlerin stabilizasyonu yüksektir. Yatay ve dikey olarak ağızda gelişen tüm kuvvetlere karşı dirençlidir. Bu protezler kuvveti implantlar üzerinde eşit şekilde dağıtır. İstenmeyen durumlarda herhangi bir şekilde oynamaz ya da çıkmazlar. Hastanın kuvvet uygulaması ile çıkartılabilen bir yapıya sahiptirler. Bar bağlantılı protezlerin yapılabilmesi için hastanın bazı durumlara uygun olması gerekir. Hasta bu proteze uygun ise estetik bir görünüm sağlanabilir. Bu protezlerde hasta konforu üst düzeydedir.

Bar Üzeri Locater Protez Nedir?

Bar üzeri locater protez sistemleri genel olarak kemik defektleri ve deformiteleri nedeniyle uygulama prensiplerine göre yerleştirilemeyen implantlar durumunda yapılmaktadır. Locater ve bar sistemli protezlerin tüm özelliklerini taşırlar. Çift protez özelliği de taşımasından kaynaklı olarak fiyatı diğer protezlere karşı daha fazladır. Hasta konforu çok yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar