Ana Sayfa İmplant İmplant Üstü Protezler Nasıl Yapılır?

İmplant Üstü Protezler Nasıl Yapılır?

İmplant Üstü Protezler Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisinin ikinci aşaması olan protez diş kısmı için öncelikle çene kemiği ile implantın birbirine uyumlu hale gelmesi gerekir. Çene kemiği ile implantın kaynaması sonucunda herhangi bir problem de yoksa diş protezi işlemine başlanır.

İmplant Üstü Protezler Ne Kadar Sürer?

İmplant üstü protezler yapılacak implant ve protez sayısı, çeşidi ve iyileşme süresine göre değişiklik göstermektedir. En iyi süreyi yaptıracağınız kontroller sırasında diş hekiminiz belirleyecektir.

İmplant üstü protez

İmplant Üstü Protezlerin Yapım Aşamaları

İmplantın çene kemiği ile uyumu sağlandıktan sonra implant üzerini kaplayan diş etleri açılır ve protez dişler için gerekli ölçüler alınır. Kişinin ağız yapısı ve alınan ölçülere göre abutmentler hazırlanır. Bu abutmentler diş hekimi tarafından hastanın ağzına yerleştirilir.

İmplant Üstü Protezlerin Tümünde Ölçü Almaya Gerek Yoktur

Bazı durumlarda kişiye özel hazırlanan abumentlere ihtiyacınız olmadığı diş hekimi tarafından belirlenirse ölçü alma ihtiyacına gerek kalmaz. Bunun yanında vidalı protezler ya da standart olan abutmentler için ölçü alma işlemine ihtiyaç yoktur.

İmplant Üstü Protezlerin Prova Edilmesi

İmplant üstü protezler zirkon ya da metalden yapılırlar. Hazır hale gelen diş protezleri yapıldıktan sonra alt yapıları hasta üzerinde prova edilir. Bu prova sonrasında diş protezleri için gerekli porselenler hazırlanır. Gereken yükseklik, şekil, alçaklık, renk ve çeşidine bu provada karar verilir.

İmplant Üstü Protezlerin Tekrar Provası

İlk provada eksiklikler olması ya da değişiklik yapılması durumlarında yenilenen protezler hasta üzerinde tekrar denenir. Bu provada alınan sonuç olumlu ise diş protezi deneme aşaması sonlanmış olur.

İmplant Üstü Protezlerin Geçici Olarak Dişlere Uygulanması

Deneme aşaması bittikten sonra porselen dişler cilalanır. Eğer hasta ile belli bir süre protez diş denemesi yapılabilecek ise yapılan porselen dişler geçici yapıştırıcı ile ya da vidalanarak dişlere uygulanır. Böylece birkaç gün hasta diş protezlerini denemiş olur.

İmplant Üstü Protezlerin Kalıcı Olarak Yerleştirilmesi

Geçici olarak yerleştirilen dişlerin sorun oluşturmaması durumunda bu  implantlar yerinden sökülerek kalıcı olarak yapıştırılır ya da vidalanır. Eğer geçici olarak yerleştirilen bu protez dişler sorun yaratır ise tekrar laboratuvara gönderilerek gerekli düzenlemeler yapılır. Son değişiklikler yapıldıktan sonra porselenler kalıcı olarak dişlere yerleştirilir.

İmplant Sürecinde Önemli Faktörler

Birçok implant yaptıran kişi implant tedavisi bittikten sonra sürecin büyük bir kısmı bitirilmiş sanır. Fakat süreçte implant yerleşimi kadar implant üstü protez yapımı da önemlidir. Diş protezi aşaması en az beş ya da altı seans sürmektedir. Eğer bu süreçte tekrar eden bir aşama olursa süreç sekiz hatta dokuz aşamaya bile çıkmaktadır.

İmplant sonrası protez aşaması diş hekimi, protez laboratuvarı ve hastanın ortak çalışması ile mümkündür. Diş protezi sizin isteklerinize bağlı olarak düzenlenebilir bu sebeple süreç içerisinde bulunmanız kritiktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar