Ana Sayfa İmplant İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş implantı uzun süredir kullanılan bir diş cerrahisi tedavisidir. Diş hekimleri tarafından en sağlam ve kullanışlı tedavi olarak adlandırılan ve sıklıkla kullanılan diş implantı, eksik diş tedavisi için uygulanmaktadır. Hem estetik açısından orjinal dişlerle uyum sağlaması hem de kalitesi ve uzun ömürlü oluşuyla sıklıkla tercih edilmektedir.

İmplant

Hastane ve Diş Hekimi Seçimi

Diş implantı tedavi süreci boyunca birçok konuda dikkat edilmesi gereken nokta vardır. İmplant yapımı öncesi hijyen koşullarına uygun bir hastane seçmek diş implantı yapımı sırasında çok önemli bir etken olmaktadır. Diş implantı ciddi bir cerrahi operasyon olduğu için alanında uzman ve implant alanında tecrübeli bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Tecrübesiz diş hekimleri tarafından yapılan implant tedavisi sırasında implantlar ters yerleştirilebilir ve bu işlemin tekrar edilmesine neden olabilir. Bu sebeple iyi bir hastane ve iyi bir hekim hayati önem taşımaktadır.

Malzeme Seçimi

İmplant tedavisinde malzeme seçimi de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Saf titanyum alaşımından yapılmış implantlar en sağlıklı implantlar iken, implantın sertifikalı olduğu konusuna da dikkat edilmelidir. Titanyum maddesinden yapılmayan ve sahte olarak piyasada satışa sunulan implantlar da bulunmaktadır. Bu konuda dikkatli olmalı ve sertifikası olmayan bir diş implantını tercih etmemelisiniz. Aynı zamanda kullanılan ürünün markası da önemlidir.

Kronik Rahatsızlıkların Çözümü

Diş implantı operayonu yapılmadan önce kronik bir rahatsızlığınızın olup olmadığını diş hekiminize bildirmelisiniz. Buna göre çeşitli ön tedaviler ve işlem sırasında doktorunuz tarafından önlemler alınacaktır.

İmplant Sonrası Bakım

İmplant yapımı anında anestezi altında olacağınız için herhangi bir şey hissetmezsiniz. Tedavi bitiminden sonra iki saat boyunca herhangi bir şey yiyip, içmemelisiniz. İmplant yapımından sonra ilk bir ay boyunca sert yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Diş etiniz dikişli olduğu için bu bölgenin kanamaması için önlem almanız şarttır. İlk gün implantın yapıldığı yerde ufak çaplı kanamalar meydana gelebilir, bu sebeple temiz bir bezle damağınıza baskı uygulayabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklar

Bu süreçte sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklar implantın iyileşme sürecini yavaşlatır. Bu sebeple en azından iyileşme sağlanana kadar bu alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Ağız Bakımı ve Hijyeni

Diş implantı öncesi ve sonrası ağız bakımı hayati önem taşır. İmplant sonrası karşılaşılabilecek en kötü senaryo, diş implantının enfeksiyon kapmasıdır. Bunun nedeni eksik ağız bakımıdır. Enfeksiyon ağızda çok sinsi şekilde ilerler ve fark edilmesi güçtür bu sebeple ciddi sorunlara sebep olabilir.

İlk bir ayın sonunda çene kemiği ve implant bütün haline gelir. Bu süreçte bazı sorunlar yaşanabilir. İmplant ve çene bütünleşmez ama arada kalan boşlukta yumuşak doku benzeri bir oluşum ortaya çıkabilir. Bu da başarısız bir tedavi ile sonuçlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar