Ana Sayfa İmplant İmplantın Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

İmplantın Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Diş İmplantın Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Diş implantı operasyonu gerçekleştirdikten sonra ki süreç çok önemlidir. Çünkü bu süreçte implant ile çene kemiği kaynaması gerçekleşir ve çene ile implant bir bütün haline gelir. İmplant çene kemiğinize yerleştirildikten üç hafta sonra çene kemiği ile implant arasında bir doku oluşur. Bu dokunun oluşması ve kemikleşmesi için iki aylık bir süre gereklidir ve bu süre tamamlandığında ancak dişlerin yapımına başlanır.

Maalesef bazı durumlarda çene kemiği ile implant arasında bu bağlantı gerçekleşmez. Bazende bağlantı erken ya da geç dönemde bozulabilir. Genellikle diş tedavisine geçilmeden oluşan bağlantı eksikliği ya da bozukluğunun belli sebepleri vardır.

İmplantın tutmadığı nasıl anlaşılır

Diş İmplantı İçin Gereken Bağlantı Neden Gelişmez?

Diş implantları enfeksiyona bağlı ya da protez komplikasyonuna bağlı olarak çene kemiği ile bütünleşmeye bilir. Böyle bir durum gelişmesi sonucunda diş implantı diş çekimi işlemi yapılır gibi çene kemiğinden ayrılır. Bu işlemi yapabilmek için implantın konumu ve pozisyonu önem taşır. Çoklu olarak yapılmış olan implantlarda bir implantın kaybı kolayca tolere edilebilir durumdadır. Bazı durumlarda ise implantın konumu ve durumu sebebiyle tekrardan cerrahi bir operasyon yapılması mecburiyetinde kalınabilir.

Ağızda meydana gelen enfeksiyonun miktarına bağlı olarak ve de çene kemiğinin mevcut durumu göz önüne alınarak diş implantı uygulamasının tekrarı için iyileşme süresi belirlenir ve bu süre sonunda işlem gerçekleştirilir.

Diş İmplantının Çene İle Kaynamadığı Nasıl Belirlenir?

Diş implantı işlemi sonrasında çene kemiği ile implant arasında boşluk kalmadan bir bağlantı gelişmesi beklenir. Çene kemiği ile implant iki aylık bir süre sonunda birbirine kaynar. Buna diş hekimliği alanında ”osseoentegrasyon” denir.

İşlem sonrası eğer çene kemiği ile implant arasında birleşme meydana gelmediyse kemik ile implant arasında kemiksi yapı yerine ”fibröz kapsül” denen yumuşak bir doku gelişir. Bu doku diş etine benzer. Böyle bir yapı geliştiğinde hasta hiçbir şey hissetmediği gibi ağrı da hissedebilir. Bundan kaynaklı implant yapımı sonrası hasta şikayet duymayabilir diye röntgen ve üç boyutlu tomografi çekilir. Çene kemiği ile kaynama olmuş mu diye bu şekilde kontrol edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar