Ana Sayfa Sağlık Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Hastalığı

Vücudumuzda önem derecesi olarak kendine yer edinmiş organımız hiç şüphesiz kalbimizdir. Kalbimizle ilgili birçok rahatsızlıkla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan en yaygını damar sertliği olsa da kalbimize ait ciddi birçok hastalık vardır.  

Kalp kapağı hastalığı oldukça yaygındır nedeni çocukluk döneminde olan romatizmal ateş ya da akut eklem romatizmasıdır. Kalp hastalarının çoğu doğuştan gelen bir hastalıktır çünkü kalp anne karnında ki gelişimi çok karmaşık bir şekilde tamamladığı için en ufak bir sorun yapı bozukluklarına neden olabilmektedir.

Kalpte olan ritim bozuklukları kalbin atışları bir anda yavaşlar veya hızlanır bu durumlarda beyne yeterli bir şekilde kan gitmez ve bilinç kaybı yaşatacak şekilde tehlikeli baş dönmeleri gözlemlenebilir.

Kalp Hastalıkları Nelerdir ?

Aterosklerotik Hastalık

Aterosklerotik kalp hastalığı, kalbi besleyen koroner dolaşım sistemine ya da beyni besleyen serebral dolaşıma etki eden bir hastalıktır. Ateroksklerotik Kalp hastalığı, Kalp krizi, akut inme ve kalp yetmezliği gibi ölümcül bir hastalıktır.

Kalp aritmi

Kalbin elektrik ileti sisteminde ki bozukluklara bağlı bir şekilde hızlanması, yavaşlaması veya düzensiz çalışmasına kalp aritmi denir.
Doğumdan dolayı kaynaklanan kalp hastalıkları

Doğumdan dolayı kaynaklanan kalp hastalıkları

Dilate Kardiyomiyopati

Kalbin kasılma gücünün bozulması ve kalp büyümesi ile olan kalp kası hastalığıdır.

Endokardit hastalığı

Kalbimizin iç zarının enfeksiyon kapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Endokardit, daha çok kalp kapaklarının döşeyici bölgesi endotel tabakasının mikrobik yani bakteriyel enfeksiyonudur.

Kalp kapak hastalığından neden olan kalp hastalığı

Kalp hastalıklarına sebep olan en önemli dört kapağın da düzgün bir biçimde çalışamamasıdır.

Dört kapaklarda şunlardır;

Triküspid

Triküspid kapağı sağ atrium ile sağ ventrikül arasında bulunur ve sağ atriumdan sağ ventriküle dökülen kanın tekrar sağ ventriküle geri dönmesini önler Triküspid kapağı normalde 3 yaprakçıktan (küspis) oluşur. Triküspid kapak hastalıkları yine diğer kalp kapaklarında olduğu gibi darlık veya yetmezlik şeklinde görülmektedir.

Mitral

Mitral kapak, kalbin sol kulakçığı ve sol karıncığını birbirinden ayıran 2 yaprakçıktan oluşan bir kapaktır.

Pulmoner

Kalbin sağ karıncığı ve akciğer atardamarı arasında olur. Pulmoner kapak 3 yaprakcıklı bir kalp kapağıdır. Kalbin sağ karıncığından akciğere gönderilmesi sonucu kanın geri dönüşünü önlemektedir.

Aort

Aort kapağı 3 yaprakçıktan oluşur. Aort kapağı sol ventrikül ile aort arasında bulunur. Normalde sol ventrikülden aortaya atılan kanın tekrar sol ventriküle geri dönmesini önlemektedir.

Kalp hastalığı belirtileri şunlardır;

 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Kalpte ağrı hisleri
 • Bayılmak(senkop)
 • Halsizlik
 • Çarpıntı
 • Bacaklar ve karında şişme
 • Öksürük
 • Hazımsızlık, hıçkırık ve yutma güçlüğü
 • Baş ve ense ağrıları
 • Morarma gibi durumlar kalp hastalıkları belirtilerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar