Ana Sayfa Sağlık Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Kolesterolü düşürmenin doğal Yolları hakkında bilgiler alarak, yüksek kolesterolünüzü dengede tutabilir ve kolesterol rahatsızlığınızı tedavi edebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

İnsan vücudunda iki çeşit kolesterol türü vardır. Bunlar iyi kolesterol ve kötü kolesterol türüdür, kötü kolesterol daha çok karaciğer tarafından üretilmektedir. Fakat kişilerin yediği yiyeceklerden dolayı da %30 kötü Kolesterol etkilenmektedir. Bu nedenle kişiler sağlıkları açısından yediklerine dikkat etmelidir. Aksi halde damarların içinde meydana gelen kolesterol sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Hastalar Kolesterol bakımından zengin içerikli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Özellikle belli bir yaştan sonra doymuş yağ gibi yiyeceklerden kesinlikle kaçınılmak gerekir. Kolesterolü düşürmenin doğal yolları, hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Tüketeceğiniz yiyecekler sayesinde kötü kolesterolden uzaklaşabilirsiniz.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kolesterol pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Kolesterol belirtileri ise;

 • Göz çevresinde ve yüz bölgesinde oluşan sarı görünümlü yağ bezeleri,
 • Göğüste aniden beliren ağrılar,
 • Nefes darlıkları ve nefes almada zorluklar,
 • Kolesterolü yüksek olan kişiler gün boyu sürekli olarak kendilerini halsiz ve yorgun
  hissetmektedir.
 • Kollarda, ayaklarda ve bacaklarda uyuşukluk durumları,
 • Ara ara görülen baş dönmesi sorunu,
 • Vücutta meydana gelen yaraların olması gerekenden daha uzun sürede iyileşmesi,
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen lekeler,
 • Vücutta oluşan morluklar, bunların tümü bir Kolesterol belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda ise doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.

Kolesterol seviyesi olması gerekenden daha yüksek olan kişilerde damar sertlikleri ve damar tıkanıklıkları meydana gelebilir. Bu nedenle doktor tarafından statin gurubundaki ilaçlar hastalara reçete edilir.

İlaçlarla beraber Kolesterol hastalarının mutlaka diyet yapmaları gerekir. Kolesterol miktarının 300 mg altında olması kişi sağlığı açısından önemlidir. Yüksek Kolesterol sahibi kişiler, gerek ilaçlarla gerekse diyet programları ile tedavi yoluna gitmelidir.

En Etkili Kolesterol Düşürücü Yiyecekler

Kötü Kolesterol seviyeniz yüksek ise doğal vitaminlerin gücünden faydalanabilirsiniz. En başta A, C ve E vitaminlerini bolca tüketerek, atar damarınızdaki kolesterolü temizleyebilirsiniz. Bu vitaminler vücutta biriken yağları temizler ve damarların temizlenmesine yardımcı olur. En etkili kolesterol düşürücü yiyeceklere bakacak olursak;

 • C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler, atar damarın duvarına yapışan yağları temizler ve damarın daha geniş bir yapıya ulaşmasını sağlar. C vitamini bakımından zengin olan  yiyecekler ise, başta limon, mandalina, greyfurt, portakal ve kivi gelir. Mevsiminde bolca tüketilen bu meyveler kötü Kolesterolün düşmesini sağlar.
 • E vitamini de Kolesterolün düşmesindeki en etkili vitaminlerden biridir. Kolesterolü önlediği gibi kanın Kolesterolden temizlenmesine de yardımcı olur. Tüketilmesi gereken besinler ise, kavrulmamış keten tohumu, tuzsuz ve kavrulmamış ay çiçeği tohumu ve buğdaydır. Düzenli olarak tüketilen bu besinler kanın temizlenmesine ve Kolesterolün gerilemesine fayda sağlar.
 • Yine b vitamini tarafından zengin olan yiyecekler de Kolesterolün önüne geçer. B6 ve b3 vitaminleri karaciğerin Kolesterol tarafından temizlenmesine katkı sağlar.

Kolesterolü Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Kolesterolü düşürmek için yapılması gerekenler, mutlaka dikkate alınmalıdır. Ancak bu sayede kolesterol istenilen seviyede kalabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konular ise;

 • Yumurta tüketimi azaltılmalıdır, çünkü yumurta Kolesterol bakımından oldukça yüksektir.
  Bilhassa yumurtanın sarısını tüketmekten mutlaka kaçınmanız gerekir.
 • Sigara ve alkol alışkanlığını mutlaka bırakmanız gerekir. Damar sağlığına zarar veren bu
  maddeler Kolesterolü oldukça fazla yükseltir.
 • Fazla kilodan kaçınmanızda fayda vardır. Fazla kilo damarlarda yağlanmaya neden olur.
 • Margarin, tere yağ, yağlı süt ve peynir gibi yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

Kolesterol Düşürme Kürü

Doğru besinler tükettiğiniz zaman Kolesterol oranı istenilen ölçüye düşecektir. Kolesterol düşürme kürü ile de çok kısa bir sürede Kolesterol seviyesini düşürebilirsiniz. Kolesterol düşürme kürü tarifi ise;

 • 2 yemek kaşığı keten tohumu,
 • Bir orta boy patlıcan,

Patlıcanı dilimleyip, kaynar suyun içine alın, üzerine keten tohumunu ekleyip, 20 dakika kadar kısık ateşte pişirin. 20 dakika kaynama süresinden sonra ılıtıp içine bir miktar limon sıkıp içebilirsiniz. Bu kürü her gün sabah kahvaltıdan önce içerseniz Kolesterol sorununuz ortanda kalkacaktır.

Kötü Kolesterolü düşürmenin en iyi yollarından biri hiç kuşkusuz sarımsak tüketimidir. Bir diş çiğ sarımsağı aç karnına tüketmeniz gerekir. Sarımsak damar içindeki yağları temizlerken kanın da temizlenmesine katkı sağlar. Sarımsağın yanında günde bir porsiyon elma tüketme de oldukça etkili olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar