Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplamalarının en az törpüleme yapılarak gerçekleştirileni Lamine diş kaplamalarıdır. Yaprak kaplama anlamına gelen Lamine kaplamalar sayesinde sağlam diş yüzeyi çok az aşındırılarak incecik bir tabaka diş yüzeyine eklenerek gerçekleştirilmektedir. En zararsız ve en koruyucu diş kaplama çeşidi bu nedenlerle Lamine diş kaplamalarıdır.

Lamine Diş Kaplamaların Uygulama Alanları Nelerdir?

Ön dişlerde meydana gelen hafif çarpıklık durumlarında, şekil bozukluklarında lamine diş kaplamalar kullanılmaktadır. Ön dişlerde meydana gelen kırılmaları tedavi etmede ve onarmada, dişlerin uzatılması istendiğinde yine Lamine diş kaplamalar kullanılmaktadır.

Diş kaplama

Diş Beyazlatmada Lamine Diş Kaplamalar Kullanılabilir

Beyazlatmak istenilen dişlerde herhangi bir işlemin yararlı olmaması durumunda koyu renkleri düzenlemek için Lamine kaplamalar beyazlatma yöntemi olarak kullanılabilir. Ön dişlerde meydana gelen çürümelerde bir tedavi ve düzenleme için Lamine diş kaplamalar kullanılmaktadır.

Diş Teli Tedavisinde Ve Gülüş Estetiğinde Lamine Diş Kaplamalar Kullanılabilmektedir

Diş teli tedavisi gereken hastalarda eğer çarpıklık boyutu az durumdaysa ve hasta diş teli tedavisi istemiyorsa bu tedavi yöntemi yeterli olabilmektedir. Estetik kaygılar yaşayan, ön dişlerinde bulunan yamukluk ve çarpıklıktan rahatsız hastalarda da Lamine diş kaplamalar ile tedavi mümkündür. Ayrıca ön dişleri arasında boşluk bulunan kişiler konuşurken ve gülerken rahat etmek için bu kaplamaları tercih edebilmektedir.

Lamine Diş Kaplamaları Nasıl Uygulanır?

Lamine diş kaplaması ile yaşadığı problemler çözülebilecek hastalarda yapılacak işlem ön dişlerde diş yüzeyini hafifçe törpülemektir. Bu törpüleme işlemi sırasında hasta lokal anestezi altında olduğundan herhangi bir acı durumu ile karşılaşılmaz. İşlemin kaç dişe uygulanacağı ve ölçüsüne göre işlem süresi değişiklik gösterebilir. Ekstrem bir sorun oluşmadığı sürece tüm Lamine diş kaplama işlemi üç görüşme ile bitirilir.

Lamine Diş Kaplama İşlemi Aşamaları Nelerdir?

İşlemi yaptıracak kişi ilk olarak beklentilerini diş hekimine anlatır. Diş hekimi bu isteklere ve hastanın ihtiyacına göre bir modelleme yapar. Hastaya modelleme ile ilgili bilgilendirme yapılır. İkinci aşamada hastaya lokal anestezi verilir ve hastaya çıkarılan modellemeye göre törpüleme işlemi yapılır.

Dişlerin ölçüleri bu aşamada alınır. Lamine diş kaplamaların alınan ölçülere göre yapılması bir hafta kadar sürebilir. Hasta bu süre içerisinde dişlerinde hassaslık hissedebilir. Bu dönemde çok sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi önemlidir. Ayrıca çok sert gıdalarda acı hissettirebileceğinden tüketilmemesi önemlidir.

Lamine Diş Kaplama Uygulamasında Prova Aşaması

Kaplama dişler hazır olduğunda hasta üzerinde prova yapılır. Diş renginin diğer dişlerle uyumuna ve şekline bakılır. Diş hekimi ve hasta sonuçtan memnun kalırsa kaplamaların yapıştırılması işlemine geçilir. Bu işlem yaklaşık iki saat kadar sürer. Böylece üç aşama ile diş kaplama işlemi bitirilmiş olur.

Lamine Diş Kaplamalarında Önemli Noktalar

Lamine diş kaplamaların uzun süre kullanılabilmesi için en önemli etken kaliteli bir kaplama markası seçilmesidir. Böylece iyi bir bakımla uzun yıllar diş kaplamalarınızı güvenle kullanabilirsiniz. Bunun yanında dental her işlemde olduğu gibi ağız bakımı önemli bir yer tutar.

Lamine Diş Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Lamine diş kaplamalar için diş yüzeyinde hafif bir inceltme işlemi yapıldığından orjinal dişlere diğer kaplamalarda olduğu kadar zarar verilmez. Bu kaplamalar sayesinde tedavi kısa sürer. Ve ömür boyu kullanıma sahip bir kaplamanız olur. Bu kaplamalar kolayca aşınmaz. Renk değişimi yaşanması olası değildir.

Normalde yapılması gereken ağız bakımı dışında özel bir bakım ihtiyacı bu kaplamalar için gerekmez. Fakat düzenli ve tam olarak ağız bakımınızı yapmanız bu diş kaplamaların ömrünü uzatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar