Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir?

Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen addır. Diş beyazlatma işlemi ofis tip diş beyazlatma ve lazer ile diş beyazlatma olarak farklı yöntemlerde uygulanmaktadır. Lazer ile diş beyazlatma yöntemi, diş beyazlatma işlemlerinde gelinen son ve en teknolojik yöntemi ifade eder.

Lazer ile diş beyazlatma nasıl yapılır?

Lazer ile diş beyazlatma işlemi son teknoloji ile yapılan bir işlemdir. Lazer ışığı sayesinde dişlerde kolayca beyazlık seviyesine ulaşılması sağlanır. Lazer ile diş beyazlatma işlemine diş etlerini koruyan bir plak yerleştirilmesi ile başlanır. Sonrasında ise  dişlere lazer ışığı verilerek beyazlatma işlemine yapılır. Bu işlem tekli ve çoklu olarak farklı sürelerde biter. Eğer tüm dişlere beyazlatma işlemi uygulanacak ise işlem süresi 45 ila 60 dakika arasında sürer.

Lazer ile diş beyazlatma nasıl yapılır

Lazer ile diş beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir mi?

Lazer ile diş beyazlatma işlemi yetişkin herkese uygulanabilecek bir işlemdir. 18 yaşını doldurmuş herkes bu işlemi yaptırabilir. Fakat bu işlemin yapılamayacağı bazı sağlık durumları da mevcuttur. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Hamilelik döneminde olanlar
  • Kanser tedavisi görenler
  • Ciddi derecede hassas ve sağlıksız diş eti problemi olanlar
  • Diş minesi üzerinde defekt bulunanlar

Lazer ile diş beyazlatma işlemi ne kadar kalıcıdır?

Beslenmeden kaynaklı renk değişiklikleri bulunan kişilerde işlem sonrası beslenme düzeni aynı şekilde devam ederse diş beyazlatma işleminde başa dönülmesi beklenir. Ancak bu eski haline dönüş beyazlatma öncesi ile aynı olmayacak derecede seyreder. Tekrar edecek bir beyazlatma işlemi sonrasında diş rengi kalıcı olarak beyazlayacaktır.

İlaçlar ve antibiyotikler sebebi ile diş renginde meydana gelen renk değişikliklerinde ise beyazlatma işlemi daha zor seyreder. Fakat işlem sonrası beyazlık kalıcı olur. Genel olarak renk değişikliği için yapılan lazer ile beyazlatma işleminden bir yıl sonra dişlerde koyu renkler görülür. İkinci bir beyazlatma işlemi ile dişlerde kalıcı beyazlık sağlanmış olur.

Lazer ile diş beyazlatma işlemi sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Diş rengini en çok etkileyen şey gün içerisinde sıkça tüketilen çay ve kahvedir. Bu içecekler zamanla diş renginde sararmaya neden olur. Ayrıca sigara kullanmak, asitli içecekler tüketmek de diş renginde değişimlere yol açmaktadır. Tedavi sırasında bu ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi bitiminden sonra ise bu ürünleri çok az miktarlarda tüketmeye gayret edilmelidir.

Lazer ile diş beyazlatma işlemi zararlı mıdır?

Diş hekimi tarafından önerilen ve gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminin hiçbir zararı yoktur. Birçok araştırma ve uygulama bu işlemin zararsız olduğunu ortaya koymaktadır. Asıl dikkat edilmesi gereken ise piyasada bulunan diş beyazlatma ürünleridir. Çünkü bu ürünler zamanla dişleri aşındırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar