Ana Sayfa Ortodonti Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual Tedavi Nedir?

Lingual tedavi, çarpık dişler ve çenede gelişen bozuklukları braket ve tel kullanarak dişlerin ön yüzeyi yerine arka yüzeyine uygulayan bir ortodontik tedavi çeşididir. Genel olarak hastalar arasında gizli diş teli ya da görünmeyen diş teli olarak da adlandırılır. Geleneksel olarak bildiğimiz diş telinin tüm özellikleri bu tedavide de geçerli olmak da yalnızca bu teller dışarıdan görünmeyecek şekilde dişlerin arkasına adapte edilir.

Bu sayede diş teli taktıracak olan hastalar estetik görüntüyü dert etmezler çünkü dışarıdan belli olmayan lingual tedavi bu açıdan çok önemlidir. Lingual tedavi diş hekimliğinde uzmanlık üstünde bir yerdedir. Çünkü bunun için diş hekimliği uzmanlığının yanında ayrıca lingual tedavi içinde bir uzmanlık almak gereklidir. Lingual tedavi yapmak için diş hekimleri iki yıllık bir eğitim daha almak zorundadırlar. Bu sebeple lingual tedavi yaptıracak olan hastaların diş hekimi seçerken eğitiminin tam olup olmadığına dikkat etmesi gerekir.

Lingual diş teli tedavisi

Lingual Tedavi Sayesinde Tüm Çene ve Diş Bozuklukları Tedavi Edilebilir Mi?

Lingual tedavinin geçmişi 1970’li yıllara dayanmaktadır. Diş hekimliği alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ve kullanılan malzemelerin üretildiği laboratuvarlar sayesinde son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Uzmanı diş hekimleri tarafından yapılan bu tedavi sonucunda her türlü diş ve çene bozukluğu tedavi edilebilir.

Lingual Tedavi Geleneksel Diş Teli Tedavisinden Daha Rahatsız Edici Midir?

Lingual braketler klasik diş teli tedavisinden çok farklı değildir. Geleneksel diş teli olarak bilinen tellerden daha küçük ve ince olarak üretilir. Hastaların daha rahat kullanılabilmesi düşünülerek daha yassı ve yuvarlak olarak üretilirler. Ancak bunlara rağmen bildiğimiz diş telinden biraz daha rahatsız edici olabilir. Çünkü dile yakın olmaları sebebiyle tedavi başında alışması biraz daha güçtür ama alışıldıktan sonra geleneksel diş telinden de farkı bulunmamaktadır.

Lingual Diş Teli Uygulamasını Neden Seçilmelidir?

Geleneksel olarak bildiğimiz dişin üzerine uygulanan diş telleri birçok kişi tarafından iş hayatında ya da sosyal çevrede rahatsızlık verebilir. Lingual diş teli tedavisinin en önemli seçilme nedeni ise dışarıdan gözükmemesi ve estetik açısından sıkıntı yaratmamasıdır. Özellikle ileri yaşlarda yapılan diş teli tedavisinde olumsuz karşılanmaktan korkan kişiler için bu tedavi son derece uygun olacaktır.

Lingual Diş Teli Tedavisi Herkes Tarafından Yaptırılabilir Mi?

Daimi dişleri tamamlanmış hastalarda bu tedavi yapılabilir. Tedavide herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Aynı zamanda lingual tedavi öncesinde diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir.

Lingual Tedavisini Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lingual tedavi her hekim tarafından yapılamaz. Uzmanlık gerektiren bir tedavi olduğundan diş hekiminizin bu konuda yeterli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir diş probleminizin olmadığını teyit etmelisiniz ve tüm bunların yanında tedavi sürecinde diş bakımınıza dikkat etmelisiniz.

Lingual Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lingual tedavi diğer diş teli tedavileri gibi hastanın diş yapısına ve ihtiyacına göre belirlenir. Bu sebeple ortalama olarak 12 ay ile 24 ay arasında sürer. Lingual diş teli tedavisi geleneksel diş teli tedavisinden daha uzun ya da daha kısa sürer demek yanlış olur. Bu süre hastanın ihtiyacına göre belirlenir, kullanılan yöntem sürede fark yaratmaz.

Lingual Braketlere Ne Kadar Sürede Alışılır?

Lingual braketler geleneksel braketlere göre dişlerin arkasına yapıldığı için ve dile daha yakın olduğu için alışma süresi daha fazladır. Geleneksel diş teli tedavisinde kullanılan braketler dişin ön yüzeyine yapıldığı için alışma süresi genellikle 1 hafta sürer. Fakat lingual braketler dişin iç tarafına yapıldığı ve dile daha yakın olduğu için alışma süreci geleneksel hareketlerden daha fazla olur bu süre genellikle iki haftadan başlayarak 1 aya kadar sürebilir. Eğer lingual braketlerinizi taktırdıktan sonra bir ay geçmesine rağmen hala alışamadıysanız ya da rahatsızlık duyuyorsanız diş hekiminizi bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Lingual Braket Fiyatları Geleneksel Diş Teli Tedavisinden Daha Pahalı Mıdır?

Lingual braketler diğer braketlere göre maalesef daha pahalıdır. Çünkü bu teller özel laboratuvarlarda ve kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Kullanılan malzemeler bilinen diş tellerine göre daha maliyetlidir. Ayrıca bu işlemi uygulayacak diş hekiminin fazladan bir uzmanlığa sahip olması da tedavi ücretini arttırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar