Ana Sayfa Ortodonti Metal Diş Teli Tedavisi

Metal Diş Teli Tedavisi

Metal Diş Teli

Diş teli, ortodontik tedavi denen, çene yapısı ve diş yerleşimdeki yanlışları düzeltmek adına uygulanan bir tedavi çeşididir. Bu tedavi her yaş grubu hasta için uygulanabilen ve çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen bir tedavidir. Bu tedavide en çok kullanılan diş teli çeşidi ise metal olan braket türüdür. Klasik diş teli tedavisi olarak adlandırılan metal diş telleri,  dişlerin dış ya da iç bölgesine uygulanmaktadır. En çok kullanılan ve en çok belli olan braket tipi metal olandır. Bunun yanında çokça belli olmasına rağmen en az kırılma ihtimaline sahip olduğu için diğer diş tellerine göre daha çok tercih edilir.

Metal diş telleri diğer diş teli tedavilerine göre daha zor bir süreç gerektirir. Çünkü en az sekiz ay ile en fazla otuz ay arasında devam bu tedavi sırasında diş tellerini çıkartmak mümkün değildir. Bu sebeple metal diş teli tedavisi yaptırmadan önce iyi düşünülmeli ve emin olunduğunda yaptırmalıdır. Metal diş teli tedavisi aynı zamanda porselen diş tellerine göre en hızlı olumlu sonuç alınan yöntem olduğu için diş hekimleri tarafından da daha fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Metal Diş Teli

Metal Diş Teli Herkese Uygulanır Mı?

Özellikle erken yaşlarda yapılan diş teli tedavilerinde, metal diş teli tedavisi kullanılmaktadır. Hem hızlı sonuç alınması hem de çıkması mümkün olmadığı için genç hastalarda hem aile hem de diş hekimleri tarafından tercih edilen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Çarpık dişler ve çene yapısına uygun diş diziliminin sağlanması için kullanılan diş teli tedavisi birçok hasta için uygun olmaktadır.

Metal diş tedavisi; ortalama düzeyde çarpık diş problemi yaşayan, dişleri yanlış konumlanan, çene yapısında bozukluk olan, diş kayıpları ve diğer önde konumlanmış diş dizilimi olan, konuşma bozukluğu ve çiğneme sorunları yaşayan, ileri ya da geri olarak konumlanmış çene yapısına ship olan, gülümseme sırasında çekingenlik yaşayanlar, dudak ve çene yarığı olanlar, eksik dişlerden kaynaklanan bozukluklar, çarpık dişler nedeniyle oluşan diş eti sorunları ve çürük oluşumu yaşayanlar, erken süt dişi çekimi yapılan durumlarda, metal diş teli tedavisi uygulanabilmektedir.

Metal diş teli tedavisi, diş hekimi kontrolünden sonra, diğer diş tedavileriyle birlikte uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Dişlerin ön ve arka yüzeyine yerleştirilen braketler ile tedavi başlar. Metal diş tellerinin nasıl temizlenmesi gerektiği diş hekimi tarafından hastaya anlatılır.

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş bozuklukları tedavilerinin en yaygın olanı diş teli tedavisidir. Bu tedavide de en çok tercih edilenin metal diş teli tedavisi olduğundan yazımızın yukarısında da bahsetmiştik. Herhangi bir yaş grubu için uygulanan bu tedavilerde önce bir tedavi planı çıkarılır. Eğer dişlerde başka bir problem varsa öncelikle bu problemler tedavi edilir. Dişlerde varsa çürüklere dolgu yapılır. Diş eti sorunları tedavi edilir. Daha sonra  ağız içinden görüntüler alınır ve gerekli çekimler yapılır. Böylece hastaya özel, diş teli modeli çıkartılır. Her dişe pürüzlendirme işlemi yapılır ve tek tek braketler dişlere yapıştırılarak uygulanır. Daha sonra ark teli denen teller braketlerden geçirilir.

Diş teli uygulamasının bir diğer yönemi de indirect bonding yöntemidir. Diş kalıbı çıkarılarak bu kalıba braketler yapıştırılır ve plaklar ile dişlerin üzerine braketler daha hızlı ve kısa sürede takılmış olur. Bu yöntemin hızlı olması, hem diş hekimi hem de hastalar için daha kolay bir diş teli uygulaması sağlamaktadır. Hangi yöntemle tellerin takılacağı diş hekimi tarafından belirlenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar