Ana Sayfa Ortodonti Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti; çarpık ve uyumsuz gelişen diş yapısının, uyum ilişkilerini kontrol ve teşhis eden, bu durumu önlemeye yönelik çalışan ve gerekli tedaviyi yapan diş hekimliği branşının bir uzmanlık dalıdır.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alt çenenin önde veya geride olmasından kaynaklanan bozukluklara, hastanın yaşı ve ağız yapısına bakılarak tedavi yöntemi geliştirilir. Hasta eğer ergenlik çağında ise ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu gözleniyorsa ortodontik tekniklerle tedavi edilir.

Hasta eğer yetişkin ise, iskeletsel bozukların tedavisi, ortodonti yanında cerrahi operasyonla birlikte düzeltilebilir. Hastada işlevsel bozukluklara bağlı olarak, çenelerin birbiriyle uyumsuzluğu oluşabilir. Ağız yoluyla nefes alan bir kişide çenenin üst kısmı dar kalarak, V şeklini alır.

Bunların dışında bebeklik döneminde gereğinden fazla biberon veya emzik kullanmış olmak, parmak emmek ya da tırnak yeme gibi alışkanlıklar ortodontik bozukluklara neden olabilir. Bu alışkanlıklar ne kadar erken tedavi edilirse, hasta için o kadar iyi olacaktır. Bu alışkanlıklardan doğan problemler çocukluk döneminde tedavi edilmeye başlanırsa iskeletselgelişimin doğru şekilde tamamlanması sağlanabilir.

Ortodonti

Bunların dışında, dilin olması gereken boyuttan daha büyük olması, çekilmiş dişlerin oluşturduğu boşluklarının yarattığı durumlar da dişlerde aralanmaya sebep olabilir. Aynı zamanda yapısal bir problem olan çene diş uyumsuzluğu -çene yapısının küçük, dişlerin büyük olması- sebebiyle dişler çeneye sığmaz ve dişlerde çarpıklık meydana gelir.

Ortodontik sorunlara sebep olan başka bir neden ise süt dişlerinin erken ya da geç kaybıdır. Bu nedenle de çarpık dişler gelişebilir. Zamanından önce kaybedilen süt dişlerinin yerine, ağızda var olan diğer dişler kayar. Süt dişi yerinde çıkması gereken dişler ise yer bulamadığı için mevcut alanı zorlar ve kayarak ve çarpıklığa sebep olur.

Ortodontik tedavi yalnızca estetik açıdan olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar ama sadece estetik kaygılarla yapılmaz. Bu tedavi ilerleyen yaşlarda yaşanması muhtemel diş eti problemlerini önlemenin ilk adımıdır. Aynı zamanda bu tedavi çene kemiğinde oluşabilecek problemlerin önüne geçmesi ile de önem taşımaktadır. Ortodontik problemler çiğneme bozukluğu ve konuşma bozukluğuna da sebep olur. Bu tedavi ile bu bozuklukların da önüne geçilmesi amaçlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar