Ana Sayfa Ortodonti Ortodonti Tedavisinin Riskleri

Ortodonti Tedavisinin Riskleri

Ortodonti Tedavisinde Risk Var mıdır?

Ortodontik tedavi de diğer her diş tedavi türünde olduğu gibi, düzgün uygulanmazsa ve doğru malzeme kullanılmazsa bazı sorunlara neden olabilir. Ortaya çıkacak sorunların başında genellikle tedaviden istenen sonucun alınmaması gelir. Ortadonti tedavisinin sonucunda dişlerin görünümü her durumda hastaları memnun edecek kadar düzelirler. Bunun yanında hekimin tecrübesi de tedavi sürecini ve memnuniyeti doğrudan etkiler.

Diş tedavisi yaptıracak kişilerin tedaviye başlamadan önce hekimin deneyimine ve tedavi yapılacak yerin hijyen ve temizliğine dikkat etmesi önemlidir. Çünkü tedavi de malzeme kadar hekim deneyimi ve hijyen de çok önemlidir ve dikkat edildiğinde bu özellikler tedavide ortaya çıkabilecek riskleri azaltmaya yardımcı olur.

Diş teli tedavisi

Ortodontik Tedavide Kişisel Bakım

Diş teli tedavilerinde ortaya çıkabilecek başka bir sorun sebebi de düzenli diş bakımının yapılmaması durumda ortaya çıkmaktadır. Diş bakımının doğru ve düzenli yapılmadığı durumlarda diş çürükleriyle karşı karşıya kalınabilmektedir.

Yanlış bilinen bir doğru ise diş tellerinin çürük yaptığıdır. Bu yanlış bilgi yüzünden birçok kişi ortodontik tedaviyi yaptırmaktan çekiniyor lakin tedavi değil tedavi öncesi ve sonrası bakım ve hijyen kullarına uygun hareket etmeyen kişilerin dişlerinde çürüme gözükmektedir.

Diş çürüklüğüne sebep olan şey diş telleri değil, yiyecek atıklarıdır. Teller yiyecek artıklarının birikmesine sebep olmaktadır lakin bunun önüne geçmek için diş telleri kullanan kişilerin kullanabileceği özel diş fırçaları bulunmaktadır. Düzenli kullanımla yiyecek artığı birikmesi en aza indirilmektedir. Diş teli taktırdığınızda hekiminiz gerekli bakım önerilerini yapacaktır. Diş bakımınızı yeterli görmeyen diş hekimleri bu tedaviyi size uygulamama kararı alabilir. Uyguladığı takdirde dikkat edilmeyen bakım sonucunda daha kötü bir tabloyla karşılanabilir.

Yanlış Kuvvet Uygulanması

Bir başka bir risk ise aşırı ortodontik kuvvet uygulaması denen işlem sonucunda diş köklerinde meydana gelen erimelerdir. Deneyimli diş hekimleri tarafından doğru kuvvet uygulanarak yapılan diş teli tedavisi ile herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

Hastalığın Tekrarlaması

Bir başa risk ise ortodonti tedavisi bittikten sonra hastalığın tekrar etmesidir. Bu durum bir komplikasyon olarak adlandırılmamaktadır. Hastalığın tekrarlamaması için tedavi bitiminde de önlemler alınsa da maalesef her şeye rağmen hastalık nüksedebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar