Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, diş eti hastalıklarını inceleyen ve tedavi eden diş hekimliği alanıdır. Diş etleri, diş sağlığının korunmasında önemli faktörlerden biridir, çünkü sağlıksız diş etleri sağlıksız dişler ve sağlıksız bir ağız demektir.

Diş eti, dişleri ve diş köklerini saran dokudur. Periodontoloji, diş hekimliği alanında uzmanlık gerektiren bir anabilim dalıdır. Bu uzmanlığa sahip diş hekimlerine, periodontist denir.

Diş eti hastalığı

Periodontolojinin Önemi Nedir?

Diş eti hastalıkları hem ağız sağlığını hem de genel sağlığı etkileyen bir problemdir. Gerekli periodontolojik tedavi uygulanmadığında diş kaybı ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple diş eti hastalıklarının önceden tespit edilip, gerekli tedavinin uygulanması önemlidir.

Periodontistin görevi ise diş eti rahatsızlığını tespit ederek sorunun ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulamak ve sağlıklı diş etinin sürekliliğini sağlamaktır.

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Diş etinde ortaya çıkan en yaygın sorun, diş eti iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplar dişlerde bulunmuyor, sadece diş etinde yer alıyorsa, gingivitis olarak adlandırılmaktadır. Eğer iltihaplanma diş etini geçerek kemik dokusuna ulaşmışsa bu duruma periodontitis adı verilmektedir. Bu iki durumun yaşandığı hastalıklara periodontal hastalıklar denir.

Periodontal Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Periodontal hastalıklar uzman diş hekimi tarafından, büyük oranda kontrol altına alınabilen bir sorundur. Fakat bu tedavi yalnızca diş hekimi ile sınırlı kalmaz. Hastanın hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında etkili ve yeterli diş, diş eti, dil, yanak ve ağız temizliği uygulaması gerekmektedir.

Periodontal Hastalıklar Nasıl Oluşur?

Periodontal hastalıkların temel nedeni yetersiz ağız bakımından kaynaklanmaktadır. Eksik ağız bakımı nedeniyle ağızda bakteri oluşumu artar, oluşan bakteriler ağız içi elemanları üzerinde yıpratıcı bir etken haline gelir. Bu etki sonucunda ağız içinde yer alan elemanlar güçsüzleşir, sonucunda ise diş eti problemleri ile karşı karşıya kalınır.

Periodontal Tedavide Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız bakımı birçok kişi tarafından önemsenmeyen ve dikkate alınmayan bir olgudur. Dikkate alındığı takdirde bile yeterli olmayabilir. Örneğin ağız bakımı için diş fırçalamak çok önemlidir ama tek başına etkili bir temizlik yöntemi olmamaktadır.

Ağız bakımı yapılırken öncelikle ağızdaki tüm elemanların temizlenmesine dikkat edilmelidir. Tam bir temizlik sağlanamadığında bakteri üretimi ve plak oluşumu varlık gösterebilir.

Periodontal Rahatsızlıkların Önüne Geçmek İçin Diş İpi Kullanımı ve Gargara Önemlidir

Günde en az üç kez dişleri fırçalamak, dil ve yanak dokularını temizlemek, diş ipi kullanmak ve gargara yapmak ağız bakımı için önemlidir. Tam ve düzenli bakım hem diş eti hastalıklarının önüne geçmeyi sağlar hem de var olan hastalıkların tedavisinde etkili hale gelir.

Düzenli Diş Hekimi Ziyareti Önemlidir

Çoğu insan ciddi problemler yaşamadan diş hekimine gitmez. Herhangi bir problem yaşamazsanız bile, altı ayda bir kontrol amaçlı muayene olmanız önemlidir. Böylece daha ciddi sonuçlar doğurmadan diş eti hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar