Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur.

Protez Nedir?

Protez, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş ürünüdür. Diş kaybı yaşayan insanların ağız sağlığı eski niteliğinde olmaz ve kişi sağlıklı bir ağız hayali kurar. Bu hayalin gerçekleşmesi için gerekli olan ve sağlıklı bir ağız şansı sunan malzeme ise diş protezidir. Diş hekimliği alanında önemli bir yere sahip olan protezler, eksik dişlerin ve diş dokularının, çiğneme işleminin ve konuşma yetisininin ve en önemlisi estetiğin devamı için gerekli olan apareylerdir. Protezler temelde iki gruba ayrılır. Bunlar, hareketli ve sabit protezlerdir. Sabit protezler köprü ve kron olarak ikiye ayrılırken, malzemelerine göre de full metal, full porselen ve metal destekli porselen olarak da ayrılırlar.

Protez diş fiyatları ve çeşitleri

Protez Diş Fiyatları Nelerdir?

Diş protezlerinin fiyatları, eksik diş sayınız ve ağız sağlığınızla doğru orantılı olarak artmaktadır. Ayrıca diş protezi fiyatı, tedaviyi yapan doktor, tedavinin yapıldığı hastane ve ile göre de değişiklik gösterir. Bunların yanında protezinin çeşidi ve yapıldığı malzemeye göre de değişiklik gösterecektir. Bu nedenle en iyi ve en doğru fiyatı bir sağlık kuruluşuna giderek öğrenebilirsiniz. Böylece sizin için uygulanacak işlemler ve fiyat hakkında doğru bir bilgi almanız mümkün olur.

Her Diş Hekimi Protez Yapabilir Mi?

Protez dişler, özel bir diş hekimliği alanıdır. Bu alanda çalışma yapan diş hekimliği alanına, protetik diş hekimliği denir. Protetik diş hekimliği, estetik ve fonksiyonel olan diş eksikliklerini gidererek ağız yapısını tekrar yapılandıran ve gerekli tedavi uygulayan alandır. Ağız içerisine dışarıdan eklenen ve yapılan tüm yenilikler protetik diş hekimliği alanı tarafından halledilir.

Protez Çeşitleri Nelerdir?

Protez dişler temel olarak hareketli ve sabit protezler ve malzemelerine göre protezler olarak çeşitlendirilebilir. Biz yazımızda sabit protezler, hareketli protezler, hassas bağlantılı kombine protezler ve total protezleri açıklayacağız.

Sabit Protezler

Sabit protezler, kron ve köprü ile yapılan protezlerin eksik dişlerin yanındaki dişlerden destek alınarak doldurulmasına dayanır. Eksik dişler yerine eklenecek protezler için destek alınacak dişlerin küçültülmesi, ölçülerinin alınması ve sonucunda metal destekli ya da estetik porselenli malzemeler ile işlem yapılması ile sabit protezler yapılmış olur. Tek dişe protez eklenmesi kron ile yapılırken, çoklu dişlere köprü protezi uygulanır. Bu protezler ağız içinde sabit olarak kalır.

Hareketli Protezler

Diş kaybı bir ya da birkaç tane değil ise ve sıralı uzun diş eksiklikleri bulunuyor ise özellikle arka dişlerde eksiklikler mevcutsa sabit protezler yapılamaz. Böyle durumlarda kişiye hareketli protezler uygulanır. Hareketli protezler hiç dişi olmayan kişilere de uygulabildiği için çok önemli bir yere sahiptir.

Hassas Bağlantılı Kombine Protezler

Hassas bağlantılı kombine protezlerin ağız içine uygulanabilmesi için yeterli miktarda sağlam dişe ihtiyaç vardır. Var olan dişler kron işlemi uygulandıktan sonra gözükmeyecek gizli tutuculuk sistemi yapılır. Böylece hareketli protezler ile bu bağlantılar dişlere tutturulur. Hassas bağlantı olarak yapılan bu tutuculuk sistemi kronlardaki uzantı parçasının hareketli protezdeki yuvaya kilit sistemi ile oturması işlemi gerçekleştirilir.

Total Protezler

Total protezler, ağız içinde hiç diş bulunmayan kişilerde eğer implant işlemi de yapılamıyorsa uygulanan protez çeşididir. Çünkü total protezler, doku desteklidir. Fakat protezle birlikte de doku bozulacağı için kullanımı güçtür. Sürekli hareket ettiği için bu protezler özellikle alt çenede sürekli kayar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar