Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Restoratif Diş Tedavisi Nedir

Restoratif Diş Tedavisi Nedir

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi, ağız ve dişlerinizde meydana gelen ve  hem görsel olarak sizi rahatsız eden hem de diş kullanımı açısından rahatsızlık veren durumların tedavisini yapan diş hekimliği alanıdır. Bu diş hekimliği alanı sayesinde ihtiyaç duyulan dişlerde gerekli restorasyonlar yapılarak, dişin eski haline getirilmesi sağlanır. Burada amaç dişin orjinal haline en yakın şekle getirilmesidir.

Restoratif diş tedavisi yapılırken kullanılan yöntemler, var olan diş probleminin çeşidine ve uygulanacak prosedür zorluğuna göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple ağız ve diş problemine göre uygulanacak işlemlere bazen veneer, bazen ise köprü, kuron ve dolgu ile çözüm bulunurken, bazen ise yalnızca estetik uygulamalarla dişler tedavi edilmektedir.

Restoratif diş tedavisi yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu dikkat gerektiren noktaların en başında ise diş hekimi gelmektedir. Restoratif diş hekimliği alanında uzman ve aynı zamanda deneyimli bir hekim tarafından tedavi edilmeniz çok önemlidir.

Restoratif diş

Restoratif Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerinizde meydana gelen ve restoratif diş tedavisi uygulanacak sorunlar, birçok etkenle meydana gelebilir. Dişlerde meydana gelen çatlaklar, dişe, ağza ya da çeneye alınmış bir darbe, ileri seviyede bir diş çürüklüğü, eskiden yapılmış bir diş tedavisinin bozulması sonucunda restoratif diş tedavisi uygulanır. Örneğin eksik dişlerden kaynaklı diş boşluklarınız varsa ya da dişinizde kırık varsa, ortodontik tedaviye ihtiyaç olmayan bir durumdan kaynaklı sorunlar yaşıyorsanız, restoratif diş tedavisi yaptırmanız mümkündür.

Restoratif diş tedavisi gerektiren durumlar, hastanın belirgin olarak yaşadığı diş ve ağız problemine göre belirlenir. Bu sebeple yaşadığınız durumlar ve bu durumların sorun seviyesine göre başka tedaviler uygulanabileceği gibi restoratif tedavi de uygulanabilir. Ortodontik tedavilerin yetersiz kaldığı, durumlarda da restoratif tedaviler uygulanabilmektedir ya da restoratif diş tedavisi yapılacak hastalarda tedavi ortodontik tedaviye de çevrilebilir.

Bu sebeple restoratif diş tedavisi uygulaması, diş hekiminin kararı ile kesinleşen bir uygulama sayılabilir. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan biri sizde bulunuyorsa restoratif diş tedavisi sizde uygulanabilir mi kesin olarak söylemek zor. Yaşadığınız durumun, bu tedaviye uyup uymadığının kararını kesin olarak söyleyecek ve uygulayacak kişi, bu alanda uzman olan diş hekimi olacaktır.

En Sık Yapılan Restoratif Diş Yöntemleri Nelerdir?

Restoratif diş tedavilerinde en çok kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz: İmplant, Eksik Kalan Dolgular, Venner, İnley ve Onley, Protez Diş ve Köprü Uygulamaları.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler eksik diş tedavilerinde çokça kullanılan ve eksik dişten kaynaklanan boşlukları doldurmak için tercih edilen yöntemlerin en başında gelmektedir. Bunun yanında, hangi tedavinin sizin için en uygun olan tedavi olduğu, tecrübeli diş restorasyon hekimi tarafından belirlenecektir.

Restoratif Diş Tedavisi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Restoratif diş tedavileri diş problemlerinde kullanılan en avantajlı tedavilerden biridir. Bu tedavilerin en avantajlı özelliği ise diş probleminin ileri boyutlarda sorun oluşturmadan önce çözülmesini ve giderilmesi sağlamasıdır. Diş çürüklerinin ilerlemeden önüne geçilmesi, ağız içi boşlukların doldurulması, bu tedavi yöntemi ile yapılmaktadır ve buna ek olarak ağız ve diş sağlığının korunmasını sağlamasıdır.

Tedavinin bu avantajını ise bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin ağzınızda bir diş eksikliği varsa bu eksiklik tek başına yarattığı sorun ya da estetik kaybı dışında başka bir soruna daha yol açar. Çünkü eksik dişler yarattığı boşluk sebebiyle, diğer orjinal dişlerin daha fazla baskıya uğramasına neden olur. Restoratif diş tedavisi ise hem bu boşluğun tedavisini hem de boşluktan kaynaklı zorlanan diğer dişlerin sağlığını korumayı amaçlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar