Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Sağlıklı Dişler İçin 5 Öneri

Sağlıklı Dişler İçin 5 Öneri

Sağlıklı Dişler İçin 5 Öneri

Ağız bakımı ve hijyeninin düzenli olarak yapılması, sağlıklı dişler için çok önemlidir. Ağız hijyeninin eksik yapılması sonucunda diş çürükleri, ağız kokusu, diş kaybı ve hatta böbrek, mide, kalp hastalıkları görülebilir. Sağlıklı dişler için ağız bakımının yanında, sağlıklı beslenmek, sigara gibi zararlı maddeler kullanılmaması, şeker tüketmemek ve dişin darbe alacağı faaliyetlerde bulunmamak da önemlidir. Bu sebeple diş bakımı önemsenmeli ve düzenli olarak yapılmalı, bunun yanında dişlere zarar verilecek eylemlerden uzak durulmalıdır.  Sağlıklı dişlere sahip olmanız için yapabileceğiniz beş öneriyi sizler için derledik.

Sağlıklı Dişler İçin Öneri 1: Ağız Bakımı

Düzenli ağız bakımı, dişleriniz için yapacağınız en önemli sağlık önerisidir. Her gün düzenli olarak diş fırçalamak yanında, bazı bakım ve hijyen sağlayıcı ürünleri de kullanmanız gerekmektedir. Bunlardan biri diş ipi kullanımıdır. Diş ipi kullanımı dişler arasına girmiş, diş fırçalama ile ulaşılamayan yiyecek artıklarını gidermede önemli bir yere sahiptir. Gün içerisinde en az bir kez  diş ipi kullanmanız, dişlerinizin sağlığını doğrudan doğruya etkileyecektir. Bunların yanında gargara yapmak ve ağız temizleme suları kullanmak da,  ağız içindeki tüm alanlardaki bakterilerin atılması için önemlidir.

Sağlıklı Dişler İçin Öneri 2: Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı ve düzenli beslenmek vücut için ne kadar önemli ise dişler içinde o  kadar çok önemlidir. Vücut için gerekli olan miktarlarda vitamin, mineral, protein ve karbonhidratlar, diş sağlığı ve diş eti sağlığı için de gereklidir. Özellikle protein alımı, diş mineleri üzerinde olumlu etki sağlayan bir adım olacaktır.  Unutmayın, ne kadar sağlıklı bir vücuda sahip iseniz, o kadar sağlıklı dişlere sahipsiniz demektir.

Sağlıklı Dişler İçin Öneri 3: Şekerli Gıdalar Tüketmeyin

Şekerli gıdalar dişlere en çok zarar veren yiyeceklerden biridir. Şeker diş minesi ve diş kökünün düşmanıdır desek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple günlük ağız bakımınızın yanında, şekerli bir yiyecek tükettiğiniz an, dişlerinizi hemen fırçalamanız yararınıza olacaktır. Fırçalama imkanınız yoksa bol su ile ağzınızı çalkalayarak şekerden olabildiğince arındırmanız önemlidir.

Sağlıklı Dişler İçin Öneri 4: Sert Cisimler Çiğnemeyin

Günümüzde birçok insanın yaptığı en büyük hata, dişlerin her şeyi kırmak ve açmak için kullanılabilecek güçte olduğunu düşünmesidir. Oysa diş mineleri o kadar hassastır ki, sert kıllı diş fırçaları bile diş minesine zarar verebilmektedir. Bu sebeple kabuklu kuruyemişler dişlerle kırılmamalıdır. Metal kapalı içecekler ağız ile açılmaya çalışılmamalıdır.

Sağlıklı Dişler İçin Öneri 5: Düzenli Doktor Kontrolü

Her kişinin altı ayda bir, herhangi bir diş problemi olmasada, diş hekimine kontrole gitmesi gerekir. Böylece ileride yaşanabilecek problemler önden fark edilir ve tedavi edilebilir. Bu koruyucu ve önleyici diş kontrolleri sayesinde uzun vadeli sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar